کتابداران و فعالان حوزه کتاب استان کرمانشاه تجلیل شدند

کرمانشاه - ایرنا - آیین بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با هدف تجلیل از مقام کتابدار و فعالان عرصه کتاب با حضور فرهیختگان، اهالی رسانه و مسوولان استانی روز سه‌شنبه در سالن همایش‌های اداره کل کتابخانه‌های استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در ابتدا این آیین مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی به کتابداران و جامعه کتابخوانی و همچنین تبریک هفته بسیج گفت: هفته کتاب سالجاری با شعار ( جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم) مزین شد و این هفته مبارک برای همه ما فرصتی است تا بتوانیم جایگاه کتاب و کتابخوانی را نمایان تر کنیم و بهترین شیوه ها را برای ترویج کتابخوانی بکار بگیریم.

کتابداران و فعالان حوزه کتاب استان کرمانشاه تجلیل شدند
« معصومه حسنی خونسار » مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه

میزان سرانه فضای کتابخانه‌های عمومی به ازای هر ۱۰۰ نفر ۲/۲ متر مربع است

«معصومه حسنی‌خونسار» با اشاره به اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری " فرآیند کمال بشری بوسیله کتاب تحقق می یابد و ترویج فرهنگ کتابخوانی از والاترین خدمات فرهنگی است، ادامه داد: در ایام شیوع بیماری کرونا رویکرد کتابخانه های عمومی بر ارائه خدمات و ترویج کتابخوانی از طریق فضای مجازی، تحویل کتاب درب منزل و تبلیغ و توسعه خدمات مرجع مجازی معطوف بوده است.

وی بیان کرد: در این هفته انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه رتبه اول کشور را در بین ۳۱ انجمن کسب کرد و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه ها از استاندار کرمانشاه در تالار وحدت تهران تقدیر شد لذا در همین راستا از سه انجمن برتر استان هم در این مراسم تقدیر می شود.

حسنی‌خوانسار با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد ۹۰ کتابخانه عمومی نهادی و ۱۸ باب کتابخانه مشارکتی با سازمان‌ها و در مجموع ۱۰۸ باب کتابخانه در استان کرمانشاه داریم گفت: از این کتابخانه ها ۶۵ باب شهری، ۲۲ باب روستایی و سه دستگاه خودرو کتابخانه سیار است که به روستاهای تحت پوشش خدمات می دهند.

وی تعدا کتب موجود در کتابخانه‌های استان را یک میلیون و ۱۵۰ هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف علمی عنوان کرد و افزود: مجموع زیربنای کتابخانه های عمومی اکنون به ۴۴ هزار مترمربع رسیده و میزان سرانه فضای کتابخانه های عمومی به ازای هر ۱۰۰ نفر ۲/۲ متر مربع است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در هفته کتاب پیش رو ۴۱۳ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی برگزار شد، گفت: تعداد ۶ هزار و ۵۰۰ برنامه فرهنگی ترویجی کتابخوانی در طی یک سال اخیر تا کنون در کتابخانه های عمومی به صورت حضوری و فضای مجازی برگزار شده است.

حسنی خوانسار از افتتاح کتابخانه‌های اسلام‌آبادغرب و هرسین در این هفته خبر داد و گفت: در هفته کتاب بخش منابع نسخ خطی در کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه افتتاح شد و این بخش با ۸۰۰ نسخه کتاب چاپ سنگی، خطی و نفیس آماده خدمات به مراجعین می باشد.

کتابداران و فعالان حوزه کتاب استان کرمانشاه تجلیل شدند
« حسین خوش‌اقبال » معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه

حوزه فرهنگ و هنر مظلوم است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه هم در این مراسم با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ و هنر امروز مظلوم واقع شده است، گفت: باوجود اینکه انقلاب اسلامی بر پایه فرهنگ بنا شده اما متاسفانه تا به امروز نتوانستیم جایگاه فرهنگ را در جامعه توسعه بدهیم و باید در این زمینه بیش از گذشته کار کنیم.

«حسین خوش‌اقبال» مطالعه کتاب را موجب توسعه و ارتقا جوامع بشری دانست و افزود: رشد مطالعه یعنی رشد تفکر که در نهایت منجر به رشد افراد جامعه خواهد شد که همه ادارات و ارگانها باید در خدمت افزایش سرانه مطالعه در جامعه قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه میزان سرانه مطالعه در کرمانشاه مطلوب نیست و کرونا هم مزید بر علت شده است، اظهار داشت: فضای مجازی نمی‌تواند جایگاه کتاب را برای ما پر کند و فرهنگ مطالعه باید احیا شود تا کتاب و کتابخوانی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و این رسالت مهمی است که بر عهده ماست.

کتابداران و فعالان حوزه کتاب استان کرمانشاه تجلیل شدند
« بهرام فاضلی‌زاد » مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه

فرهنگ مطالعه را باید در مقاطع ابتدایی در افراد نهادینه کنیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه هم در این آیین بزرگداشت یکی از تمایزهای دین اسلام با سایر ادیان را معجزه کتاب دانست و افزود: چالش فعلی بین فضای مجازی و مکتوب است و در واقع تفاوت جوامع مدرن و غیرمدرن هم در حوزه مکتوب است.

«بهرام فاضلی‌زاد» با اشاره به اینکه اگر برداشت‌های فرد تغییر کند منجر به تغییر الگوهای رفتاری او نیز خواهد شد، افزود: اگر دانش جامعه را افزایش دهیم تغییر برداشت هم رخ می‌دهد و حاکمیت باید بتواند برداشت افراد جامعه را تغییر دهد و در واقع کلید اصلی تغییر رفتار در جوامع تبدیل دانش به عادت است که باید محقق شود.

وی بر برنامه ریزی برای تبدیل دانش به باور تاکید کرد و گفت: ما در این زمینه برنامه نداریم و جوامع مدرن برای کم کردن هزینه‌های خود کار تعلیم و آموزش عادت‌ها را از مقاطع ابتدایی شروع می کنند و امروز میبینیم که در چنین جوامعی هرگز سرانه مطالعه کاهش پیدا نکرده بلکه روز به روز بیشتر هم می‌شود.

فاضلی‌زاد با اشاره به اینکه برای کاهش هزینه های اجتماعی باید به سمت مطالعه حرکت کرده و فرهنگ مطالعه را گسترش بدهیم، گفت: باید بدانیم که خواندن برای خواندن هم اثری ندارد و ۷۵ درصد از افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند بعد از یک ماه مطالب خوانده شده را فراموش می‌کنند لذا باید بعد از مطالعه هر کتاب یادداشتی از کتاب را هم داشته باشیم.

در انتهای این مراسم از فعالان حوزه کتاب و کتابخانه‌های استان تجلیل شد.

کتابداران و فعالان حوزه کتاب استان کرمانشاه تجلیل شدند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha