خدمات رسانی به محرومان با رنگ و بوی شهادت

ایلام - ایرنا - ارائه خدمات به محرومان و ساکنان مناطق دورافتاده همواره از دغدغه های مهم مسوولان استان ایلام به ولی نعمتان خود بوده است که در قالب برگزاری کنگره سه هزار شهید ایلام قرار است خدمات متنوعی به این قشر ارائه شود.

به گزارش ایرنا، اما این خدمات رسانی ها به محرومان در سال جاری رنگ و بوی دیگری به خود گرفته؛ رنگ و بویی از جنس شهادت و دفاع مقدس که شادی بخش محفل بی بضاعتان شده است.

شهدا همیشه مامن و ماوایی برای دل ریش نیازمندان بوده اند و اکنون نیز به لطف برگزاری کنگره ملی شهدا خدمات رسانی به محرومان به عشق یاد و نام شهدا شتاب بیشتری گرفته است.

درحالی که نمادهای کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام به عنوان یک رویداد عظیم فرهنگی و معنوی تمام کوی و برزن این دیار را در برگرفته است اما خدمات رسانی کمیته های مختلف به اقشار کم درآمد در قالب کنگره جلوه ای خاص دارد.

دست اندرکاران کنگره برای اثربخشی بیشتر این برنامه فقط به برگزاری همایش، سخنرانی، تئاتر، فیلم، آثار هنری و موارد دیگر بسنده نکرده اند بلکه ۴۳ خدمت مختلف را برای این کنگره تعریف کرده اند که بخش عمده ای از این خدمات به محرومان و ساکنان مناطق دور افتاده تعلق دارد.

اهدای تبلت، لپ تاب و گوشی به دانش آموزان، جهیزیه به نوعروسان، ساخت مسکن محرومان، احداث جاده های بین مزارع، تامین آب کشاورزان، درمانی و بهد اشتی، تامین آب شرب روستایی، نهالکاری، زیرساختی و عمرانی، تبدیل اراضی دیم به آبی، آزادسازی زندانیان واجد شرایط، جذب حامی برای ایتام و دانش آموزان نیازمند معسر و خدمات متنوع دیگر به اسم شهدا به جوامع هدف جلوه های دیگر به کنگره بخشیده است.

همه دستگاه ها و نهادها برای انجام هرچه بهتر و باکیفیت تر وظایف محوله خود از ماه ها قبل به تکاپو افتاده اند تا اثربخشی کنگره و آرمان های والای شهدا و ایثارگران را به درون منازل و محلات برده و همه را از خوان گسترده شهدا و کنگره متنعم سازند.

ایلام استانی با بیشترین نقش و تاثیرگذاری در دوران دفاع مقدس است و همه مردم این دیار مستقیم و غیرمستقیم درگیر نبرد و آثار سوء آن بوده اند اما با این وجود آن طور که باید و شاید و در شان مردم این خطه بوده مورد توجه مسوولان قرار نگرفته اند و حال کنگره فرصتی مغتنم و مناسب را فراهم ساخته تا از قِبَلِ این رویداد عظیم فرهنگی معنوی مسوولان گوشه چشمی به مردم این استان دردمند داشته باشند.

خبرگزاری ایرنا با توجه به رسالت رسانه ای و خبری خود در قبال انعکاس برنامه های کمیته های مختلف کنگره و در پی برگزاری سلسله میزگردهای خود این بار نیز میزبان کمیته های محرومیت زدایی با ریاست کمیته امداد، ورزشکاران با مسوولیت ورزش و جوانان، زنان و کودکان با مدیریت مدیرکل امور خانواده و زنان استانداری، اصناف و بازاریان با مسوولیت اصناف و دانش آموزان و فرهنگیان با متولی گری آموزش و پرورش استان برگزار شد.

در این میزگرد مهمانان و مسولان کمیته ها به تشریح برخی اقدامات مهم کمیته های تحت مدیریت خود پرداختند و از برنامه ها، فعالیت ها و مشکلات مرتبط با این کمیته ها بحث و گفت و گو کردند.

خدمات رسانی به محرومان با رنگ و بوی شهادت

سردر کلاس های درس مدارس استان به اسم شهدای دانش آموز نام گذاری شده است

دانش آموزان در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در تغییر نتیجه جنگ تحمیلی داشتند و بر اساس اسناد و آمار کم سن و سال ترین رزمنده دانش آموز کشور با ۱۲ سال سن متعلق به استان ایلام و شهرستان آبدانان است و کمیته شهدای دانش آموز و فرهنگیان برای معرفی این قهرمانان کوچک به دانش آموزان و نسل جدید وظیفه ای سنگین و حساس برعهده دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش و رییس کمیته دانش آموزان و فرهنگیان گفت: استان ایلام دارای یک هزار و ۳۷۰ شهید دانش آموز و ۵۷ شهید فرهنگی است.

امیر مهردادی افزود: دانش آموزان نسل کنونی باید از زندگی همسالان خود که شهدای دانش آموز دیروز بودند آشنا شوند و الگوپذیری کنند.

وی اظهار داشت: در راستای برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام، کمیته دانش آموزان و فرهنگیان نیز خدمات متعددی را برای قشر هدف خود عملیاتی کرده است که رونمایی از کتب شهدای دانش آموز و فرهنگی از این موارد است.

مهردادی ادامه داد: تمام کلاس های درس دانش آموزان در سراسر استان به اسم شهدای دانش آموز و فرهنگی نامگذاری شده است تا دانش آموزان به تحقیق برای یافتن چرایی علت نام گذاری این کلاس ها ترغیب شوند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نسل جدید باید با همسالان شهید خود در دوران دفاع مقدس آشنا شوند، یادآور شد: به عنوان مثال شهید جرایه به عنوان کم سن ترین شهید دانش آموز رزمنده کشور است که در ۱۲ سالگی و در جبهه مهران به شهادت رسید متعلق به استان ایلام است.

وی گفت: مستند زندگینامه شهیدان فرهنگی مرادحاصلی و زرگوشی در مراحل پایانی تولید خود قرار دارد و آموزش و پرورش از این پروژه فرهنگی حمایت مالی، تحقیقی و فرهنگی کرده است.

مهردادی اضافه کرد: از دیگر برنامه های کمیته دانش آموزان و فرهنگیان اینکه نماد کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام در پرتال اداره کل و ادارات تابعه و نامه های رسمی آموزش و پرورش استان درج شده است.

وی با بیان اینکه در کنگره از خانواده شهدای دانش آموز و فرهنگی تقدیر می شود، ادامه داد: برگذاری مسابقات ورزشی، دلنوشته و آثار هنری از دیگر بخش های کمیته دانش آموزان و فرهنگیان است.

رییس کمیته دانش آموزان و فرهنگیان افزود: در برگزاری اجلاسیه دانش آموزان و فرهنگیان که در هشتم آذرماه اجرا خواهد شد از دانش آموزان بکارگیری شده است و در این اجلاسیه مهمان شاخص کشوری خواهیم داشت.

خدمات رسانی به محرومان با رنگ و بوی شهادت

۲۶ خدمت از ۴۳ خدمت تعریف شده کنگره برعهده کمیته محرومیت زدایی است

یکی از مهمترین کمیته های کنگره سه هزار شهید استان ایلام کمیته محرومیت زدایی است که در قالب این کمیته بخش های از مشکلات و نیازهای مردم استان به ویژه مددجویان نهادهای حمایتی، ساکنان مناطق روستایی و دورافتاده یا حاشیه شهرها کاسته و یا مرتفع می شود.

رییس کمیته محرومیت زدایی کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام اظهار داشت: در روند اجرای کنگره استان ایلام فقط به نمایشگاه و اجلاسیه بسنده نشده بلکه ۴۳ خدمت متنوع برای ماندگاری درازمدت آثار مثبت کنگره تعریف و تدوین شده است.

قنبر موسی نژاد افزود: ۲۰ دستگاه از جمله سپاه، بهزیستی، آموزش و پرورش، اصناف در زیرمجموعه این کمیته حضور دارند تا با ارائه خدمات موثر به محرومان یا انجام پروژه های عمرانی زیرساختی اهداف کنگره را در اذهان مردم ماندگار کنند.

وی با بیان اینکه این خدمات به نام و یاد شهداست، اظهار داشت: ارائه خدمات به نیابت از شهدا در مناطق محروم و دورافتاده باعث پربارتر شدن و همه گیری کنگره در اعماق جامعه خواهد بود.

موسی نژاد یادآور شد: استان ایلام به علت شرایط اقلیمی خود در بن بست جغرافیایی قرار دارد و این کنگره فرصتی مغتنم و مناسب برای تغییر نوع نگاه مسوولان و مردم سایر نقاط کشور به استان ایلام و تاریخ جنگ در این منطقه خواهد بود.

وی ادامه داد: از ۴۳ خدمت تدوین شده کنگره ۲۶ خدمت عام المنفعه آن به کمیته محرومیت زدایی محول شده است که این خدمات در راستای خدمت به شهدا و به فراخور نیاز و زمان انجام شده یا در حال انجام و یا انجام می شود.

وی تامین جهیزیه، اهدای گوشی هوشمند و تبلت به دانش آموزان نیازمند، تامین آب اراضی کشاورزی، ساخت مسکن محرومان و کمک به ازدواج آسان جوانان را از جمله خدمات این کمیته به جامعه هدف برشمرد که در این راستا تاکنون افزون بر سه هزار تبلت و گوشی مزین به اسم شهدای استان به دانش آموزان اهدا شده است و در ایام برگزاری کنگره ۳۰۰ سری جهیزیه به ارزش هر سری ۳۰ میلیون تومان به نوعروسان داده می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با برگزاری کنگره ظرفیت های بالفعل استان بالقوه شوند و باتوجه مسوولان ارشد کشور به نخبگان استان و منابع موجود زمینه رشد و شکوفایی استان ایلام از برکات کنگره فراهم شود.

رییس کمیته محرومیت زدایی گفت: یکی از غرفه های نمایشگاه تخصصی کنگره به خدمات کمیته محرومیت زدایی اختصاص دارد تا مردم و مسوولان از خدمات ارائه شده به جامعه هدف آگاه شوند و البته نباید همکاری و همراهی خیرین، اصناف و بازاریان در زمینه انجام مطلوب این خدمات را نادیده گرفت.

موسی نژاد با بیان اینکه هدف اصلی کنگره پیام های فرهنگی، معنوی، آموزشی و اجتماعی است تا اقشار مختلف مردم به ویژه نسل جوان و نوجوان شهدا را بشناسند و آنها را الگوی خود قرار دهند، تاکید کرد: رسانه ها در این زمینه نقشی موثر و غیر قابل انکار دارند و باید تا سال های مدید فضای جامعه معطر و مزین به آثار و برکات کنگره باشد.

وی با اشاره به طرح ملی پویش ایران مهربان افزود: اجرای این پویش در استان ایلام و در راستای کنگره شهدا باعث جذب ۱۰ هزار خیر برای کمک به ایتام و نیازمندان شد که این خیرین بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان به ایتام و نیازمندان کمک کرده اند.

خدمات رسانی به محرومان با رنگ و بوی شهادت

کمتر کسی در کشور از شهادت زنان ایلامی در جنگ تحمیلی اطلاع دارد

زنان و کودکان استان ایلام مظلوم ترین قشر بی دفاع جنگ تحمیلی بودند که سختی های آوارگی و دوری از عزیزان خود را تحمل کردند و ایثارگرانه و بی منت هشت سال را در زیر چادرهای فاقد امکانات در دل کوه ها و جنگل ها سپری کردند و در این میان تعدادی از این قشر آماج حملات ناجوانمردانه هواپیماهای رژیم سفاک و دژخیم عراق قرار گرفتند و به ناحق کشته شدند و به شهادت شرف بخشیدند.

رییس کمیته زنان و کودکان گفت: زنان استان با تاسی از زنان مجاهد صدر اسلام نقشی موثر و جدی در به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی و سپس دفاع مقدس داشتند و پا به پای مردان خود مقاومت کردند و بخش بی بدیلی از جلوه های ایثار دوران دفاع مقدس مرهون قشر زنان است.

زینب شیرخانی ادامه داد: طبق منویات مقام معظم رهبری در ابلاغیه گام دوم انقلاب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در حوزه زنان و دختران به ویژه نسل جوان برای مبارزه با فرهنگ فسادانگیز غربی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه استان ایلام ۳۵۶ شهید زن و کودک را تقدیم انقلاب و دفاع مقدس کرده است، افزود: ۱۰ نفر از این بانوان در خطوط مقدم جبهه و در مصاف دشمن به شهادت رسیده اند در حالی که کمتر کسی در کشور و حتی در بین مسوولان از وجود شهدای زن و کودک و بمباران شهرهای مختلف استان خبر دارند.

شیرخانی اظهار داشت: رسالت نهادهای آموزشی و فرهنگی از جمله آموزش و پرورش و رسانه ها در قبال شهدای زن، کودک و دانش آموز بسیار سنگین است تا مظلومیت و بی گناهی این شهدا برای دانش آموزان نهادینه شود.

وی اضافه کرد: بنا بر اهمیت موضوع یکی از بخش های اصلی و اجلاسیه کنگره به زنان و کودکان اختصاص یافته است و در این اجلاسیه که هفتم آذرماه برگزار می شود مسوولان کشوری از جمله معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده حضور خواهند داشت و تئاتری با موضوع نقش زنان در دفاع مقدس در اجلاسیه اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: در قالب کمیته زنان و کودکان ۲۱ فعالیت فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و هنری تهیه و تدوین شده است و همچنین در هفته حجاب و عفاف بر روی گوشی های تلفن همراه مشترکان پیامک هایی ارسال شد و کتابچه خاطرات مادران در دوران دفاع مقدس تالیف شده است.

رییس کمیته زنان و کودکان تاکید کرد: از مسوولان برکزاری کنگره خواسته شد که بخشی از اِلمان های کنگره به شهدای زن از جمله شهیده ربابه کمالی اختصاص یابد و همچنین در نامگذاری معابر عمومی از اسامی شهدای زن و کودک استفاده شود.

به گفته شیرخانی تجلیل از خانواده شهدای زن و کودک، نهال کاری با مشارکت منابع طبیعی و آبخیزداری به نیابت شهدای زن و کودک در ایام برگزاری کنگره سه هزار شهید استان ایلام و برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف مانند کارگاه نگهداری از خون بند ناف با همکاری جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه نویان از جمله اقدامات و برنامه های کمیته زنان و کودکان است.

وی افزود: با همکاری دفتر ریاست جمهوری در معاونت زنان و امور خانواده پنل شهدای زن کشور ایجاد شده است که ایده این طرح از استان ایلام شروع شد و همچنین همایش فرشتگان حماسه ساز با تجلیل از ۱۷ هزار شهید زن در کشور به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

شیرخانی از توزیع ۶ هزار و ۴۰۰ بسته بهداشتی و معیشتی به کودکان ساکن مناطق محروم و دورافتاده با همکاری ۳۰ گروه مردم نهاد اجتماعی در راستای برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام خبر داد که از دیگر برنامه های کمیته زنان و کودکان است.

خدمات رسانی به محرومان با رنگ و بوی شهادت

برخی از صنوف یک روز از خدمات خود را به نام شهیدان رایگان عرضه کردند

اصناف و بازارایان همیشه در تمام موفقگاه های حساس انقلاب حضور و مشارکتی خودجوش و پررنگ داشته اند و آخرین نمونه بارز این همراهی را در هنگام اوج گیری کرونا می توان مشاهده کرد که بازاریان با تمکین از قانون با وجود متضرر شدن اما برای مقابله با این ویروس محل های کسب خود را تعطیل کردند و خانه نشین اجباری شدند و در طول دوران دفاع مقدس نیز علاوه بر تقدیم شهدایی از میان خود، بخش عمده ای از تامین مایحتاج جبهه ها را نیز فراهم می کردند.

رییس کمیته اصناف و بازاریان گفت: بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد اصناف و بازاریان از همان ابتدای شکل گیری زمزمه های انقلاب مشارکتی مثال زدنی در پیروزی نظام داشتند و در زمان جنگ تحمیلی هم حضور مستقیم در خطوط مقدم جبهه، تامین و تهیه پشتیبانی و تدارکات نیازهای جبهه مشارکت خودجوش داشتند.

یونس حواسیان ادامه داد: در زمان همه گیری ویروس کرونا و نوسانات ارزی نیز اصناف فشار زیادی را تحمل کردند و به علت تعطیلی گسترده بازار به خاطر کرونا و گرانی اجناس و رکود بازار سختی زیادی متوجه اصناف و بازاریان شد و این قشر برای حفظ شرایط بازار از جیب خود هزینه های زیادی کردند در حالی که کمترین حمایتی از آنها نشد و بیشتر واحدهای صنفی به مرز ورشکستگی و تعطیلی رسیدند.

وی در مورد اقدامات کمیته اصناف و بازاریان توضیح داد: در راستای برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام صدور پروانه های کسب جدید و سربرگ های اداری به اسم کنگره است و برای تمدید پروانه های کسب واحدهای صنفی ۲۰ درصد تخفیف اعمال شده است و واحدهای نانوایی در برخی شهرستان ها از جمله مهران، دهلران و دره شهر یک روز را نان رایگان به مردم دادند.

حواسیان افزود: صنوف صاف کاران، مکانیکی ها، آرایشگاه های زنانه و مردانه یک روز را به صورت رایگان به مشتریان خدمات رسانی کردند تا با این اقدام خود ادای دینی به شهدا و ایثارگران داشته باشند و همچنین در ۲۵ مرحله به مددجویان کمیته امداد در راستای تفاهم نامه منعقد شده با این نهاد با مشارکت خیرین و بازاریان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه ۶۷ نفر شهید اصناف در استان داریم، ادامه داد: تامین بخشی از ملزومات پذیرایی از مهمانان مشارکت کننده در کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام نیز بر عهده کمیته اصناف و بازاریان است که با مشارکت واحدهای صنفی، بازاریان و خیرین تامین می شود.

سه هزار ورزشکار سازمان یافته به یاد سه هزار شهید استان رژه می روند

هرگاه نام شهدای ورزشکار به میان می آید اذهان مردم استان ایلام به ناگاه به سمت واقعه تلخ زمین فوتبال چوار کشیده می شود و مظلومت مهجوری که شهدا و جانبازان آن واقعه را به کام خود برد و اکنون یکی از کمیته های کنگره به شهدای ورزشکار اختصاص یافته است تا همگان بدانند روزگار جنگ بر مردم این استان چه گذشت و چه تجربه تلخی را از آن دوران بر سینه های خود به یادگار حمل می کنند.

دبیر کمیته ورزشکاران به ریاست اداره کل ورزش و جوانان گفت: سوم آذرماه اجلاسیه شهدای ورزشکار به عنوان اجلاسیه اول کنگره برگزار می شود و به همت جامعه بسیج ورزشکاران مسابقات چهارجانبه فوتبال تیم های فوتبال ۲ تیم از استان ایلام و یک تیم از استان های خوزستان و کرمانشاه در راستای کنگره شهدا با حضور مهمانان ارشد کشوری برگزار می شود.

حبیب اله مرادی افزود: از جمله برنامه های جالب توجه کمیته ورزشکاران اجرای حرکات نمایش رزمی، شکستن اجسام، تئاتر خیابانی با موضوع شهدای ورزشکار، رژه سه هزار ورزشکار با نام شهدا در زمین ورزشی عدالت واقع در مجتمع ورزشی شهدای قلاویزان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه کرونا باعث تعطیلی بسیاری از باشگاه های ورزشی و متضرر شدن مربیان و باشگاه داران شد، تاکید کرد: برنامه های ورزشی کنگره فرصت مناسبی برای شروع فعالیت ورزشکاران و خانواده های آنها باشد تا از فرستادن مجدد فرزندان خود به باشگاه ها واهمه نداشته باشند.

مرادی با بیان اینکه جامعه ورزشکاران ۸۳ شهید را تقدیم انقلاب کرده است، یادآور شد: شهدا در زمان جنگ تحمیلی مانند امروز سازمان یافته نبودند اما هویت و سابقه ورزشی این تعداد شهید مشخص است.

وی اظهار داشت: رسالت رسانه ها برای بازگویی مظلومیت شهدا بسیار سنگین است تا در برابر انبوه تبلیغات مسموم رسانه های بیگانه بتوانند فرهنگ غنی ایثار و شهادت را در بطن جامعه نهادینه کنند چرا که اگر تبلیغات توسط رسانه ها درست انجام نشود فرهنگ غلط غرب آهسته و پیوسته در جامعه جای فرهنگ والای ایرانی اسلامی را می گیرد و فرهنگ ما دستخوش تغییر خواهد شد.

وی گفت: به برکت شهدا باید توسط رسانه ها و نهادهای فرهنگی با فرهنگ وارداتی غرب مقابله و به برکت شهدا و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام مفاهیم ارزشمند دوران دفاع مقدس دوباره در جامعه و میان نسل جدید نهادینه و ملموس شود.

دبیر کمیته ورزشکاران تاکید کرد: جامعه ورزشکاران در قالب این کمیته تجدید میثاقی دوباره با شهدا خواهند بست تا پاسدار خون شهدا و آرمان های آنها باشند و در این راستا کمیته ورزشکاران علاوه بر معرفی شهدای ورزشکار از تجارب رزمندگان پیشکسوت ورزشکار یادگار دفاع مقدس استفاده کرده است.

نکته پایانی:

کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام بعد از چندین سال کش و قوس طبق زمان‌بندی های انجام گرفته در هفته نخست آذرماه در قالب پنج اجلاسیه برگزار می‌شود.

پیش از این قرار بود این کنگره در بهار سال ۹۹ اجرا شود که به علت شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و در نهایت با بررسی‌ها و برگزاری جلسات هماهنگی و هم‌اندیشی مقرر شد آذرماه امسال این کنگره به مرحله اجرا برسد.

در راستای کنگره و برای تعمیق بخشی این حرکت ارزشمند فرهنگی و معنوی اجرای ۴۳ خدمت عام‌المنفعه به اسم شهدا تعریف شد که احداث منازل محرومان در مناطق روستایی و دور افتاده، خدمات درمانی و بهداشتی در حاشیه شهرها و نقاط محروم، آزادسازی زندانیان مالی، تامین جهیزیه، اهدای تبلت دانش آموزی، تجهیز شبکه‌های آبیاری کشاورزی، کاشت نهال و موارد دیگر از خدمات تعریف شده کنگره است که انجام شده یا در حال انجام است.

مقرر شده است که تمامی افتتاح یا کلنگ زنی‌های پروژه‌های مختلف عمرانی، برگزاری مسابقات ورزشی، جشنواره‌ها و یادواره‌ها مزین به نام شهدا و کنگره سه هزار شهید باشد.

امید است برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام فتح بابی برای پایان دادن به مهجوریت جبهه میانی و دوران دفاع مقدس در این استان باشد و نگاه‌های هنرمندان و برنامه‌سازان به سمت سوژه‌های ناب استان ایلام جلب شود و مردم این استان نیز شاهد خلق آثار هنری متمایزی در خصوص دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در این منطقه توسط هنرمندان شاخص و مطرح کشور باشند.


اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha