ناسا پرتاب تلسکوپی جیمز وب را به تعویق انداخت

تهران-ایرنا- سازمان فضایی آمریکا (ناسا) پرتاب تلسکوپ فضایی «جیمز وب» را پس از بروز حادثه ای در جریان رویه آماده سازی این تلسکوپ برای پرتاب، چهار روز به تعویق انداخت.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی یاهو نیوز،  پرتاب تلسکوپ فضایی تقریباً ۱۰ میلیارد دلاری «جیمز وب»   که مدت‌ها  انتظار آن می رفت پس از حادثه ای در حین رویه آماده سازی این تلسکوپ برای پرتاب در پایگاه فضایی «گویان» فرانسه که این رصدخانه گران قیمت را برای مدت کوتاهی تکان داد، از روز ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به روز  ۲۲ دسامبر (اول دی) موکول شد.

کنسرسیوم اروپایی Arianespace با همکاری آژانس فضایی اروپا و ناسا، در حال آماده سازی این تلسکوپ فروسرخ برای پرتاب سوار بر یک فروند موشک «آریان ۵» است.

این حادثه در یک مرکز پردازش در سایت پرتاب آریان ۵ در کورو واقع در گویان فرانسه رخ داد. در این حادثه یک «نوار گیره»  که برای اتصال تلسکوپ به یک آداپتور استفاده می‌شود ناگهان باز شد و این رصدخانه را برای مدت کوتاهی تکان داد.

ناسا یک «هیات بررسی ناهنجاری»  تشکیل داده است تا این حادثه را ارزیابی کند،  دریابد که چه چیزی باعث آزاد شدن نوار گیره شده است و مشخص کند که آیا هر یک از مکانیسم‌ها یا زیرسیستم‌های رصدخانه ممکن است آسیب دیده باشد یا از تراز دقیق مورد نیاز برای عملیات هموار سازی تکان خورده است یا خیر.

توماس زوربوخن رییس علمی ناسا به خبرنگاران گفت: این نوار گیره به گونه ای طراحی شده است که جدا نشود اما این اتفاق افتاد. این یک ناهنجاری بود، و البته وقتی روی یک تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری کار می کنید، محافظه کاری امری عادی است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب قدرتمندترین ابزار رصدی است که به فضا ارسال می‌شود و قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود تا وضوح و حساسیت بسیار بالاتری را فراهم کند و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه‌های نجوم و کیهان‌شناسی امکان‌پذیر گردد.  مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها و نیز فهم چگونگی شکل‌گیری ستارگان و سیاره‌ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره‌های فراخورشیدی و نواخترها از جمله اهداف این تلسکوپ هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha