۸۰ هزار دلار صادرات فرش دستبافت در استان مرکزی محقق شد

اراک - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۸۰ هزار دلار صادرات فرش دستبافت امسال از این استان به نقاط مختلف جهان محقق شد.

«سعید جعفری کرهرودی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: عمده محموله‌های فرش دستبافت این استان امسال به بازار هدف کانادا و پس از آن چین، کویت، فرانسه، آمریکا، هلند و آلمان ارسال شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۵۵۰ متر مربع از فرش‌های صادراتی این استان امسال با بهترین کیفیت و بدون کوچکترین نقصی تولید شده و روانه بازارهای جهانی شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: ۱۴ هزار متر مربع انواع فرش دستبافت تمام ابریشم، ظریف کرک و ابریشم، تجاری، درشت بافت، گبه و تابلو فرش نیز امسال در نقاط مختلف این استان بافته شده است.

جعفری کرهرودی بیان کرد: بیشترین میزان فرش دستبافت استان مرکزی در اراک، خمین، دلیجان و محلات تولید می‌شود که به لحاظ نقشه و نوع خامه مصرفی در نقاط مختلف کشور کم‌نظیر است.

وی اضافه کرد: میزان تولید فرش در استان مرکزی بر اساس عرضه این زیرانداز سنتی در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های فرش محاسبه می‌شود و بسیاری از بافندگان تولید خود را به‌دلایل مختلف برای فروش عرضه نمی‌کنند که در صورت محاسبه آن تولید فرش دستبافت استان مرکزی در سال جاری به بیش از ۲۰ هزار متر مربع می‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۲۵۲ فقره کارت قالی‌بافی و ۷۴ مجوز مشاغل خانگی امسال در نقاط مختلف استان صادر شد و پنج قالی‌باف جدید نیز برای استفاده از خدمات بیمه‌ای به بیمه تامین اجتماعی معرفی شدند.

جعفری کرهرودی افزود: این استان به خصوص مناطق فراهان، ساروق، جیریا، غیاث‌آباد، محلات و دلیجان قطب تولید فرش‌های دستبافت نفیس در کشور است و حمایت از بافنده‌های استان از طریق معرفی به بیمه تامین اجتماعی و ارائه تسهیلات کم‌بهره به کارگاه‌های بافندگی از برنامه‌های اولویت دار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  است.

۹ هزار و ۴۵۰ بافنده در نقاط مختلف استان مرکزی زیرپوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha