همکاری‌های ایران و بلاروس در منطقه اوراسیا گسترش خواهد یافت

تهران- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران و بلاروس می‌توانند در منطقه اوراسیا با استفاده از ظرفیت‌های مشترک با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سیدجواد ساداتی نژاد» در دیدار با «دمیتری کالتسوف» سفیر کشور بلاروس در تهران، با اشاره به تاثیر تحریم‌های ظالمانه بر روابط دو کشور، افزود: ایران می‌تواند از ظرفیت‌های شیلاتی، کشاورزی، نهاده‌های کشاورزی و تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی کشور بلاروس استفاده کند؛ از جمله کشاورزان ایرانی از کیفیت کود پتاسه بلاروس راضی بوده‌اند اما در شرایط تحریم، ورود این کود به ایران قطع شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تحریم‌ها موجب شد تا ایران نتواند نیاز خود را در زمینه تراکتورهای سنگین تامین کند، اظهار امیدواری کرد که با توسعه روابط این مشکلات برطرف شود.

ساداتی نژاد در رابطه با داروهای دامپزشکی نیز تصریح کرد: در زمینه داروهای دامپزشکی باید گفت‌وگو شود تا دو کشور بتوانند داروهای تولیدی خود را با هم به اشتراک بگذارند و در زمینه داروهایی که هر دو کشور به طور مشترک واردکننده آن هستند، با همکاری هم آن را تولید کنند.

ازسرگیری صادرات ماشین آلات کشاورزی، مکمل و داروی دامی به ایران

در این دیدار، «دمیتری کالتسوف» سفیر کشور بلاروس در ایران نیز گفت: بلاروس از توسعه روابط با ایران در زمینه کشاورزی استقبال می کند و وظیفه مهم سفارت، توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است.

وی افزود: بلاروس محصولات خوبی در زمینه کشاورزی دارد و یکی از کارهای کلیدی ما در حوزه کشاورزی، پروژه های مشترک با سرمایه‌گذاران ایرانی است که موفقیت آمیز هم بوده است.

کالتسوف تصریح کرد: ما آمادگی داریم از ایران میوه، خشکبار و سبزی وارد کنیم، ‌ همچنین رب گوجه و سس های ایرانی بسیار مرغوب هستند.

وی افزود: در زمینه گوشت، تخم مرغ، تخم بلدرچین و محصولات لبنی ظرفیت های خوبی در بلاروس وجود دارد و آمادگی داریم تا تمام امکاناتی که در زمینه کشاورزی و تجاری در بلاروس وجود دارد را به ایران ارائه دهیم.

کالتسوف با اشاره به اینکه روابط دو کشور محدود به حوزه محصولات کشاورزی نخواهد بود، عنوان کرد: در سال های گذشته چهار محموله کود پتاس به ایران صادر شده بود و آمادگی داریم در این زمینه دوباره صادرات داشته باشیم.

وی تصریح کرد: تعاونی دولتی بیوتکنولوژی بلاروس شروع به فعالیت کرده است و برای خوراک دام مکمل هایی را طراحی و تولید می‌کند که به تاثیرگذاری مکمل های دامی موجود کمک خواهد کرد، همچنین این کارخانه مکمل هایی را برای دام سنگین و آبزیان هم تولید می‌کند که امیدواریم در سفر وزیر جهاد کشاورزی ایران به بلاروس از این کارخانه بازدید شود.

سفیر بلاروس در تهران تاکید کرد: در خصوص داروهای دامپزشکی هم می توانیم با هم همکاری داشته باشیم.

کالتسوف گفت: یکی از حوزه‌های فعالیت بلاروس تجهیزات کشاورزی مانند تراکتور، کمباین و تجهیزات پیوست برای ماشین آلات کشاورزی است و نیاز داریم در این زمینه با شرکت‌های ایرانی همکاری داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد سال آینده موافقت نامه موقت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در منطقه اوراسیا بین ایران و بلاروس دائمی شود.

به گزارش ایرنا،  بلاروس به پایتختی شهر مینسک به مساحت ۲۰۷٬۵۹۵ کیلومتر مربع یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است که با کشورهای روسیه،  اوکراین،  لهستان،  لیتوانی و لتونی هم‌مرز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha