همکاری‌های فناورانه ایران و ویتنام گسترش می‌یابد

تهران- ایرنا- رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با سفیر ویتنام، بر توسعه همکاری‌های علمی میان دو کشور در حوزه‌های دانشگاهی و علم و فناوری تاکید کرد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از وزارت علوم، حسین سالارآملی در دیدار با ماین هن، سفیر کشور ویتنام در ایران گفت: با توجه به امضای یادداشت تفاهم همکاری های علمی میان دو کشور در سال ۱۳۹۳، بستر و زیرساخت‌های همکاری های علمی میان این دو کشور فراهم شده است اما معتقدم که این همکاری ها باید بیشتر شود و تعمیق پیدا کند.

وی افزود: برگزاری نشست کمیته مشترک علمی میان دو کشور، در دستور کار وزارت علوم ایران قرار داشت اما با توجه به شیوع بیماری کرونا به تعمیق افتاد که ما در همین دیدار، برگزاری مجدد نشست را پیشنهاد می کنیم و امیدواریم طرف ویتنامی به صورت جدی تر این مساله را پیگیری کند.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به حضور برخی از دانشگاه های ویتنام در رتبه بندی‌های علمی جهانی گفت: تعدادی از دانشگاه‌های ویتنام از جمله دانشگاه ملی هانوی، دانشگاه تون دانگ و چند دانشگاه دیگر در رتبه‌بندی‌های جهانی علم، جایگاه خوبی دارند. حدود ۴۰ دانشگاه ایرانی نیز در این رتبه‌بندی‌ها حضور دارند. از این رو از روسای دانشگاه‌های برتر ویتنام برای حضور در ایران و برگزاری نشست با روسای دانشگاه‌های دو کشور برای تدوین برنامه همکاری های آکادمیک دعوت می‌شود.

هان مین، سفیر ویتنام در ایران نیز با قدردانی از دعوت برای برگزاری این نشست، بر اهمیت همکاری‌های علمی و آمادگی برای توسعه آن تاکید کرد و گفت: به عنوان سفیر، همه مواردی را که در این جلسه مطرح شد، به وزارت‌های امور خارجه، آموزش و علم و فناوری منتقل و از آن حمایت نیز خواهم کرد.

در این دیدار همچنین موضوع پرداخت حق الزحمه استادان ایرانی که قرارداد پژوهشی مشترک با دانشگاه‌های ویتنامی دارند، مطرح و مقرر شد سفارت ویتنام این مساله را به هانوی منتقل کرده و راه حلی برای رفع آن پیدا کنند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha