۱ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۵۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84551300
۰ نفر

برچسب‌ها

روایت رسانه انگلیسی از پشت پرده تصمیم لندن علیه حماس

لندن – ایرنا – همزمان با تصمیم انگلیس برای اضافه کردن جنبش حماس به فهرست گروه‌های تروریستی، نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که ۳۳ درصد از اعضای دولت این کشور از جمله نخست وزیر، تحت حمایت مالی مستقیم رژیم صهیونیستی و یا لابی های اسرائیلی قرار دارند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پایگاه خبری دی‌کلاسیفاید در گزارشی به این مطلب و بررسی راه های مختلفی پرداخته که رژیم جنایتکار اسرائیل به واسطه آن، از اعضای دولت انگلیس حمایت های مالی گسترده ای را انجام داده تا به این ترتیب سیاست های این کشور را تا حد زیادی در راستای منافع خود قرار دهد. روندی که به تعبیر این پایگاه خبری مشمئزکننده بوده و چندی پیش از سوی یک مقام اسبق انگلیس فاجعه‌بار خوانده شد.

بر اساس این گزارش، بوریس جانسون در نوامبر ۲۰۰۴ میلادی، سه سال پس از ورودش به پارلمان، به یک سفر پنج روزه به سرزمین‌های اشغالی رفت. این سفر به طور مشترک توسط رژیم صهیونیستی و لابی موسوم به "دوستانِ محافظه کارِ اسرائیل" تامین مالی شد.  

"دوستانِ محافظه کارِ اسرائیل" یک لابی قدرتمند صهیونیستی در انگلیس است که بنیانگذاران خود را فاش نمی کند اما ادعا می‌کند که ۸۰ درصد از سیاستمداران انگلیسی از حزب محافظه کار این کشور، عضو آن هستند. اما جانسون برخلاف استانداردهای پارلمانی جزئیاتی را درباره منافع حاصل از این سفر تا سال ۲۰۰۸ ارائه نداد. وزیر دارایی اسبق انگلیس جورج آزبورن که در این سفر حضور داشت، دو هفته بعد از این سفر، اطلاعات ان را در اختیار مقامات پارلمانی قرار داد.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم لابیِ "دوستان محافظه کار اسرائیل" در سال ۲۰۱۲ کمک های مالی قابل توجهی را به جانسون انجام داده تا وی بتواند کرسی شهرداری لندن را کسب کند. پنج عضو دیگر دولت از جمله آلوک شارما، رئیس بیست و ششمین اجلاس بین‌المللی آب و هوایی، کواسی کوارتنگ وزیر تجارت، رابرت جنریک وزیر پیشین مسکن، اولیور داودن دبیر حزب حاکم محافظه کار و خانم آماندا میلینگ معاون وزیر خارجه نیز در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ با کمک مالی رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های اشغالی سفر کردند. گفته می‌شود کوارتنگ و میلینگ پس از تصاحب کرسی پارلمان به فلسطین اشغالی سفر کرده اما داودن پیش از ورودش به پارلمان، به این سفر رفته است.

بر اساس این گزارش، مایکل گوو وزیر مسکن و پریتی پاتل وزیر کشور انگلیس نیز با حمایت مالی رژیم صهیونیستی برای شرکت در کنفرانس‌هایی که توسط لابی آمریکا و اسرائیل (AIPAC) تامین مالی شده است به واشنگتن سفر کرده‌اند.  این درحالیست که خانم پاتل در سال ۲۰۱۷ به دلیل برگزاری جلسات مخفیانه با مقامات صهیونیستی توسط ترزا می نخست وزیر اسبق انگلیس برکنار شد. اما جانسون این عنصر حامی صهیونیست‌ها را امسال دوباره به مقام وزارت گماشت.

از دیگر اعضایی که در گزارش دی‌کلاسیفاید به آن اشاره شده، جیمز کلورلی معاون وزیر امور خارجه انگلیس است که مدعی است «اسرائیل، سرزمینی شگفت انگیز است و هیچ شکی در این رابطه وجود ندارد». او در جریان تجاوز وحشیانه اخیر رژیم صهیونیستی به غزه، اقدامات جنبش مقاومت‌ حماس را محکوم کرد و گفت: ما قویا اقدامات تروریستی حماس در شلیک موشک به اسرائیل را محکوم می کنیم و از این گروه می خواهیم تا به این رویه خود برای همیشه خاتمه دهد.

این درحالیست که اعتراضات ضد صهیونیستی در انگلیس پس از حملات اشغال‌گران قدس علیه باریکه غزه که بر اثر آن، ۲۳۰ تن از جمله ۶۵ کودک، ۳۹ زن و ۱۷ سالمند شهید و یک هزار و ۷۱۹ تن زخمی شدند در ماه‌های اخیر بالا گرفته است.

تاکنون چندین تظاهرات ضد صهیونیستی در پایتخت انگلیس برگزار شده که در یک مورد، معترضان پرچم رژیم صهیونیستی را مقابل سفارتخانه این رژیم در لندن به آتش کشیده و خواستار اخراج دیپلمات‌های صهیونیستی شدند.

هفته پیش هم شماری از دانشجویان حامی فلسطین در دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن «LSE» به حضور «زیپی هوتولی» سفیر رژیم صهیونیستی در انگلستان اعتراض و نه تنها از سخنرانی او جلوگیری کردند که او را مجبور به فرار از دانشگاه کردند.  

دولت انگلیس در اقدامی ایذایی قصد دارد تا همسو با سیاست‌های کاخ سفید، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را گروهی تروریستی اعلام کند.  وزیر کشور انگلیس هفته پیش در اظهاراتی ادعا کرد که این تصمیم "بر اساس طیف گسترده ای از اطلاعات و همچنین ارتباط این گروه با تروریسم است". او حماس را «اساساً و به شدت ضد یهودی» خواند و افزود که برای حفاظت از جامعه یهودی نیاز به ممنوعیت این جنبش است.

جنبش حماس با انتشار بیانیه ای تصمیم دولت انگلیس را محکوم کرد و آن را تداوم تعدی علیه ملت فلسطین و حقوق ثابت آنها دانست که از بیش از یکصد سال پیش آغاز شد.

در بیانیه حماس آمده است: متاسفانه انگلیس به جای عذرخواهی و اصلاح اشتباه تاریخی خود علیه مردم فلسطین - چه در بیانیه شوم بالفور و چه در قیمومیت انگلیس که سرزمین فلسطین را به جنبش صهیونیستم واگذار کرد - به خیانت قدیمی خود ادامه می‌دهد و به متجاوزان به زیان قربانیان کمک می کند.

گروه‌های مقاومت فلسطین نیز در بیانیه ای تصمیم انگلیس را به شدت محکوم کرده و آن را "برملا کننده سیاست جانبداری از صهیونیست ها از زمان صدور بیانیه شوم بالفور" دانستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha