افزایش گازبها برخی کوره‌های آجرپزی مشهد را از نفس انداخت

مشهد- ایرنا- رییس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد گفت: به دلیل افزایش بهای گاز مصرفی و کاهش مشتری، ۲۰ تا ۳۰ درصد از کوره‌های آجرپزی این شهر تعطیل شده و باقی کوره‌ها نیز با کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند.

غلامرضا سلطانی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به فعالیت ۱۵۰ کوره آجرپزی در شهر مشهد اشاره و بیان کرد: امسال مجلس شورای اسلامی قانونی مبنی بر افزایش بهای گاز مصرفی صنایع بالادستی و میان‌دستی، به‌خصوص پتروشیمی ها را مصوب کرد تا مبنای تعیین قیمت سوخت آنها فوب خلیج فارس باشد.

وی بیان کرد: پیش از این کوره های آجرپزی مازوت مصرف می کردند اما به دلیل مسائل مربوط به آلودگی هوا، دولت استفاده از گاز را برای کوره های آجرپزی اجباری کرد که امسال با افزایش ۳.۵ برابری بهای گاز مصرفی کوره ها، این موضوع از یک سو و افزایش قیمت آجر و کاهش مشتری از سوی دیگر واحدهای آجرپزی را متضرر کرده است.

سلطانی، دلیل اصلی افزایش ۴۰ درصدی قیمت آجر در یکی دو ماه اخیر را ناشی از گرانی سوخت کوره ها دانست و گفت: مردم بضاعت خرید آجر با قیمت بالا را ندارند و این موضوع روی میزان فروش کوره های آجرپزی تاثیر گذاشته است.

رییس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد گفت: آجر یک کالای مصرفی در داخل است که جنبه صادراتی هم ندارد و محاسبه قیمت گاز مصرفی واحدهای تولید آجر براساس فوب خلیج فارس منطقی نیست و نباید بهای سوخت صنایع پایین دستی مانند واحدهای کوچک آجرپزی با صنایع بالادستی صادرات‌محور یکسان باشد، این موضوع تهدیدی جدی برای ادامه فعالیت کوره های آجرپزی و از بین رفتن اشتغال آنها است.

مدیر بهره برداری شرکت گاز خراسان رضوی نیز در پاسخ به وضعیت پیش آمده برای کوره های آجرپزی به خبرنگار ایرنا گفت: نرخ بهای گاز بخش های مختلف از جمله کوره های آجرپزی و سایر مصرف کنندگان در قالب قوانین و مصوبات و از جمله قوانین بودجه سنواتی تعیین و به صورت یکنواخت در کل کشور اعمال می شود.

فرشید دشتی افزود: گازبهای مصرف کنندگان بخش های صنعتی برای سال جاری نیز در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور تعیین شده است.

در بودجه سال ۱۴۰۰ راهکاری پیش بینی شده تا هزینه واقعی گاز از صنایع بالادستی و میان دستی صادرات محور اخذ شود تا بعضا مانع از سودهای کلان و نجومی این صنایع گردد. این موضوع در قالب قانون در مجلس مصوب و در کل کشور اجرایی شد اما در این میان صنایع پایین دستی و خُردی مانند کوره های آجرپزی متضرر شدند که باید برای جلوگیری از تعطیلی آنها، به ویژه در فصل زمستان و کاهش فعالیتهای ساختمانی چاره ای اندیشید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha