عملیات اجرایی ۶۵۰ میلیارد تومان طرح توسعه‌ای در ارس آغاز شد

تبریز- ایرنا- عملیات اجرایی هفت طرح توسعه‌ای، عمرانی و فرهنگی منطقه آزاد ارس با ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار توسط قرارگاه خاتم الانبیاء امروز سه‌شنبه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، قرار است این طرح ها در مدت ۳۰ ماه به بهره برداری برسند. 

تکمیل بزرگراه جلفا -مرند در قطعات حدفاصل کیلومتر ۱۶ تا ۲۲.۶۰۰ و ۳۰ تا حدود ۳۴ و جاده  اصلی ایواوغلی-گردیان از کیلومتر ۶.۳۰۰ تا ۱۴.۱۰۰  از جمله طرح هایی است که عملیات اجرایی آنها  امروز به مناسبت هفته بسیج در محدوده منطقه آزاد ارس آغاز شد. 

امروز همچنین کلنگ احداث فرهنگسرای ارس و آماده سازی بخشی از اراضی ۲۲۰ هکتاری سایت صنایع سنگین و اراضی و محوطه شهرک صنعتی «جانانلو» زمین زده شد.

ماه گذشته در راستای  توسعه زیرساخت های عمرانی ارس قرارداد همکاری سازمان منطقه آزاد ارس با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  به امضا رسید.

دولت بر تکمیل طرح های نیمه تمام تاکید دارد

استاندار آذربایجان شرقی در آیین کلنگ زنی طرح های توسعه ای منطقه آزاد ارس گفت: خدا را شاکرم که به میمنت هفته بسیج شاهد این اتفاق خوب در منطقه ازاد ارس هستیم.

عابدین خرم افزود: قرار گرفتن قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان مجری و سازمان منطقه آزاد ارس به عنوان کارفرما در یک پروژه،  ویژگی و شاخص خوب برای تحقق اجرای طرح های ترکیبی از راه، مسکن، فرهنگ و صنایع است.

وی اضافه کرد: اینکه برای توسعه زیرساخت ها در منطقه آزاد ارس نیاز به تخصیص منابع دولتی نداریم و محل تامین منابع و هزینه از آورده خود منطقه است، یک امتیاز بزرگ محسوب می شود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: همین یکی از دلایل تاثیرگذاری منطقه آزاد ارس در سهم اقتصادی، توسعه و اشتغال استان است.

وی یادآوری کرد: تاکید دولت بر این است که پروژه‌های نیمه تمام تکمیل شوند

جاده – مرند جلفا دروازه دسترسی ایران به اوراسیاست

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز خوشحالی از تداوم عمران و توسعه منطقه آزاد ارس و تلاش برای تکمیل بزرگراه مرند – جلفا گفت: این جاده یک محور ارتباطی اقتصادی و توسعه ای است.

معصومه پاشایی با بیان اینکه حمل و نقل اولین زیرساخت اقتصادی هر منطقه ای است، افزود: با تکمیل این جاده جذابیت منطقه آزاد ارس ارس برای سرمایه گذاری بسیار بیشتر می شود.

وی ادامه داد: به عنوان رییس فراکسیون مناطق آزاد از تمامی مناطق آزاد بازدید داشته ام و به جرات می گویم ارس نگین مناطق آزاد کشور است.

وی گفت: به نظر من علت اینکه ارس صنعتی ترین منطقه آزاد کشور است، داشتن روحیه و فرهنگ کار و تعاونی است که در مردمان شمال‌غرب کشور وجود دارد.

نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: ایران الان نیاز به حزب بازی و جناح بازی ندارد، نیاز به اتحاد دارد تا در کنار هم برای ایران آبادتر تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: جاده مرند - جلفا یک مسیر اقتصادی برای کل کشور و تنها مسیری است که کشور را زمینی به اوراسیا و ارمنستان و نخجوان وصل می کند.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس نیز در این آیین گفت: امیدوارم  بتوان با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا به وعده ای که به مردم سلحشور آذربایجان شرقی داده ایم عمل کنیم و زمینه اقتصاد مقاومتی فعل و پویا و رونق اقتصادی را در ارس و کل استان فراهم کنیم.

محسن نریمان افزود: با واگذاری عملیات اجرایی این هفت پروژه به قرارگاه خاتم الانبیا دیگر دغدغه مان نسبت به این اجرای درست آنها کمتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: تکمیل این هفت پروژه یکی از اساسی ترین و حساس ترین کارهایی است که ارس را به نقاط مثبت و بالایی می رساند.

نریمان گفت: پیشرفت اقتصادی ارس در گرو تسهیل مسیر های مواصلاتی و جاده ای است و باید راه های جاده ای بسیار درست طراحی شوند.

وی با تاکید بر لزوم ترمیم و توسعه راه های ریلی ارس افزود: به دنبال توسعه ریلی در ارس هستیم و مطالعات آن را شروع کرده ایم.

قرارگاه خاتم الانبیا بازوی توانمند نظام و مردم است

فرمانده منطقه ای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا نیز در این مراسم گفت: موسسه عاشورا جزو اولین موسساتی است که در قرارگاه خاتم تشکیل شده است.

موسی اسلامی افزود: قرارگاه کارش را از بازسازی شروع کرد و الان به جایی رسیده است که می توان گفت نقش تاثیرگذار و بی بدیلی در توسعه و ارتقای زیرساخت ها و عمران کشور دارد.

وی اضافه کرد: ۵۵ درصد سدهای در حال بهره برداری کشور توسط قرارگاه احداث شده است

وی تاکید کرد: قرارگاه بازوی توانمند دولت نظام و مردم است و فلسفه وجودی ان خدمت رسانی به مردم است.

اسلامی گفت: مناطق آزاد کشور به جهت اینکه دریچه ای برای ورود کشور به بازار جهانی و عامل محرک انتقال تکنولوژی محسوب می شوند، بسیار حائز اهمیت اند.

وی یادآوری کرد: به خصوص منطقه آزاد ارس که به لحاظ اقتصادی و سیاسی جایگاه خاصی در کشور دارد و با ظرفیت های منحصر بفردی که دارد، سرآمد و نگین مناطق آزاد کشور است.

منطقه آزاد ارس با بیش از ۷۰ هزار هکتار وسعت و چهار ناحیه منفصل با مرکزیت شهر جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده و با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان هم مرز است و با ترکیه نیز تنها ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha