۱ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۵۵
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84551082
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

لهستان نسبت به تشدید بحران مرزی با بلاروس هشدار داد

تهران-ایرنا- ماتئوس موراویسکی نخست وزیر لهستان هشدار داد، بحران مهاجران در مرز بلاروس می تواند مقدمه ای برای «اوضاعی به مراتب وخیم تر باشد»؛ هشداری که همزمان با ادعای گارد مرزی لهستان درباره نقش نیروهای بلاروس در هدایت پناهجویان و مهاجران به مرز این کشور مطرح شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: اتحادیه اروپا بلاروس را به هدایت هزاران نفر از پناهجویان خاورمیانه و فشار بر آنها برای ورود به مرز لهستان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به تلافی تحریم های اروپا متهم می کند.

مقامات مینسک پایتخت بلاروس که هر گونه نقشی در تشدید بحران مهاجران را رد می کنند یک اردوگاه مهاجران در نزدیک مرز لهستان را پاکسازی کرده و تعدادی از پناهجویان را به عراق بازگرداندند. این در حالیست که لیتوانی و لهستان گزارش داده اند که در روزهای اخیر تعداد کمتری از پناهجویان سعی کرده اند از مرز این دو کشور عبور کنند.

موراویسکی در سفر روز یکشنبه به کشورهای استونی، لیتوانی و لتونی هشدار داد این بحران هنوز تمام نشده است.

بنابراین گزارش، نظرسنجی روزنامه لهستانی « زکسپوسپولیتا» نشان می دهد،  ۵۵ درصد لهستانی ها نگران بحران مرزی و تبدیل آن به درگیری مسلحانه هستند.

نخست وزیر لهستان مدعی شد روسیه حضور نظامی خود را در نزدیک اوکراین و لیتوانی افزایش داده تا از آن به عنوان ابزاری برای حمله مستقیم به لهستان استفاده کند.

وی افزود اوضاع افغانستان بعد از سلطه طالبان می تواند به بهانه ای برای دور بعدی بحران مهاجرت مورد استفاده قرار گیرد.

این در حالیست که نخست وزیر لیتوانی به متحدان اروپایی کشورش هشدار داده همسایگان بلاروس را نادیده نگیرند. این درخواست به دنبال دو بار تماس آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان با لوکاشنکو به منظور یافتن راه حلی برای خروج از بحران انسانی در مرز لهستان و بلاروس مطرح شده است.

وزیر خارجه فرانسه روز یکشنبه گفت روسیه باید بلاروس متحد خود را برای پایان دادن به بحران مهاجرت تحت فشار قرار دهد.

صدها نفر از لهستانی ها روز شنبه با شرکت در تظاهرات خواستار کمک به مهاجران شدند. کلیسای کاتولیک نیز روز یکشنبه مراسم جمع آوری پول برای افراد نیازمند در مرز و حمایت از مهاجرانی که قرار است در لهستان حضور داشته باشند برگزار کرد.

نخست‌وزیر لهستان همچنین در توئیتر بحران پناهجویان را «بزرگ‌ترین تلاش برای ناآرام ساختن اروپا» پس از جنگ سرد دانسته و با ادعای «باج خواهی» بلاروس گفته که کشورش تسلیم آن نخواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha