تقویت «چاویسم» با پیشتازی حزب مادورو در انتخابات محلی ونزوئلا

تهران- ایرنا- نتایج اولیه انتخابات منطقه ای ونزوئلا حاکی است حزب سوسیالیست دولتی به رهبری نیکلاس مادورو با پیروزی در ۲۰ استان از ۲۳ استان این کشور در برابر حزب مخالفان، پایه های قدرت خود را مستحکم کرد.

به گزارش ایرنا خبرگزاری افه اسپانیا نوشت: چاویسم، حزب طرفداران دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه علاوه بر کاراکاس (پایتخت) با کسب حدود ۴۲ درصد آراء شمارش شده در انتخابات محلی و منطقه ای و پیروزی در ۲۰ استان از ۲۳ استان کشور پایه های قدرت خود را مستحکم تر کرد.  

در طرف مقابل، حزب مخالفان بهای سنگینی را با عدم اتحاد خود پرداخت. علاوه بر شکست در فراخوانی مردم ونزوئلا به عدم شرکت در انتخابات گذشته، بذر بی اعتمادی را در میان اغلب شهروندان ونزوئلا کاشت. همچنین مطالبات طرفداران خود را برای جلب آراء مردمی بی پاسخ گذاشت.

به این ترتیب، نتایج انتخابات، از پیروزی مجدد چاویسم (طرفداران چاوز و مادورو) در انتخاباتی دیگر علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی حکایت دارد. در کاراکاس «کارمن ملندز» از حزب سوسیالیست ونزوئلا (PSUV) با کسب ۵۸.۹۳ درصد آراء مردم در مقابل آنتونیو اکاری از جناح اپوزیسیون (با تنها ۱۵.۵۴ درصد آراء)، به پیروزی رسید. در ۲۰ استان دیگر نیز به همین منوال حزب طرفداران دولت پیشتاز هستند.

مادورو خواستار «احترام» به نتایج انتخابات شد

رئیس جمهوری ونزوئلا، با ابراز خرسندی از برگزاری انتخابات آرام و سالم، از همه مردم خواست نتایج نهایی انتخابات را به رسمیت بشناسند. وی در این رابطه گفت: از همه، چه برندگان چه غیر آنها، دعوت می کنم به نتایج احترام بگذارند و به گفتگوی سیاسی و تقویت اتحاد ملی بیندیشند.

مادورو با بیان اینکه این انتخابات، جشن و پیروزی ملی بوده که با «استقامت» و «صداقت» رقبا در میدان کارزار انتخاباتی به دست آمده است، ابراز امیدواری کرد که از طریق «گفتگو» با حزب مخالفان پیروز در سه منطقه دیگر همکاری کنند.

«دیوسدادو کابیو» رهبر حزب سوسیالیست نیز به نوبه خود با ابراز خرسندی از مشارکت عظیم انتخاباتی، اعلام کرد: این میزان مشارکت، ادعاهای دروغین درباره تقلبی بودن انتخابات را خنثی کرد و برای «بستن دهان» کسانی که نتایج انتخابات را به رسمیت نمی شناسند کافی است.

در همین راستا، رئیس جمهوری ونزوئلا پیش از برگزاری انتخابات، در نشستی که روز شنبه با ناظران بین المللی انتخابات داشت، ضمن هشدار به ناظران اتحادیه اروپا درباره هرگونه مداخله و نقض حاکمیت این کشور، از آنها خواست به قوانین کاراکاس احترام بگذارند.

رئیس جمهوری ونزوئلا این اظهارات را پس از آن مطرح کرد که خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ خبر داد «کمیسیون اتحادیه اروپا درباره صحت انتخابات ونزوئلا حکم صادر خواهد کرد».

انتخابات منطقه ای و محلی ونزوئلا یکشنبه ۳۰ آبان، برای گزینش سه هزار و ۸۲ مقام جدید (۲۳ فرماندار، ۳۳۵ شهردار، ۲۵۳ قانونگذار در شوراهای قانونگذاری و دو هزار و ۴۷۱ عضو شورا) برگزار شد. در این دوره از انتخابات ونزوئلا بیش از یکصد ناظر از اتحادیه اروپا حضور داشتند.

مردم ونزوئلا در حالی به انتخابات محلی و منطقه ای فراخوانده شده اند که اکثریت مخالفان دولت از جمله حزب تحت رهبری خوان گوایدو رئیس‌جمهوری خودخوانده و رهبر مخالفان برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تحریم و غیبت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ و انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ در این صحنه سیاسی حاضر خواهند شد. انتخابات پارلمانی که پس از جولان چند ساله مخالفان، ۹۲ درصد کرسی‌های پارلمان را به حزب چاویسم (طرفداران هوگو چاوز و طرفداران دولت) واگذار کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha