وحدت، مبنای تمدن نوین اسلامی است

لارستان- ایرنا- وحدت شیعه و سنی درلارستان به عنوان نخستین خاستگاه حکومت اسلامی و البته دیگر شهرهای جنوبی فارس نه تشریفاتی ، تئوری، از روی زور و تحمیلی بلکه مصداقی عینی، عملی برپایه مشارکت درونی و بر اساس اعتقادات و فرهنگ غنی و سرشار مردمان فهیم این سامان اعم از شیعه و سنی است.

مردم دیار لارستان و دیگر شهرستان های جنوبی فارس سالهاست که با درک و فهمی عمیق و بینشی ستوده از معنای حقیقی دین و ضرورت و اهمیت والای وحدت، زندگی مسالمت آمیز و دوری از کینه ورزی های بیهوده و منازعات مذهبی، الگویی تمام عیار و شاخصی مثبت در پیاده سازی مفاهیم و ارزش های واقعی اسلامیت ناب محمدی شده اند.

برخی از علما و اندیشمندان شیعه و سنی شهرهای جنوب فارس بار دیگر در همایشی برضرورت نفی تفرقات و تمرکز بر اشتراکات و لزوم همگرایی در میان فرقه های مختلف مذهبی تاکید کردند.

آنان باور داشتند که نباید اجازه داد تا برخی اختلاف‌نظرها، اختلاف اجتهادها، اختلاف سلیقه‌ها و گاه کینه‌های شخصی و غرض‌ورزی‌ها برمشی و رفتار عقلانی و دینیمان غلبه کند چون تفرقه افکنی و تعمیق شکاف میان مسلمانان در نهایت به سود دشمن است.

وحدت، مبنای تمدن نوین اسلامی است

مدیر تبیین منظومه فکری رهبری در کشور گفت: یکی از راهکارهای اساسی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی در وهله نخست عبور از اختلاف ها و تمرکز بر اشتراکات و همگرایی میان همه فرقه های اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلیمن اسماعیل فخریان شامگاه یکشنبه در همایش وحدت شیعه و سنی در لارستان اظهار داشت: اگر در اندیشه تمدن سازی هستیم حتی ضرورت دارد که فراتر از مساله وحدت نیز حرکت کرد.

وی ابراز داشت: مکانیسم ها و شاخص های این اصل در بیان و اندیشه مقام معظم رهبری به روشنی آمده است و افق های تازه و روشن در این راستا از سوی رهبری بارها تکرار و بر آن تاکید شده است.

 فخریان گفت: رهبری مساله وحدت میان شیعه و سنی را موضوعی استراتژیک و رکن رکین تمدن نوین اسلامی می دانند و معقتدند که وحدت مبنای اسلام است.

وی اضافه کرد: اگر به دنبال تحقق این هدف یعنی تمدن سازی در حکومت اسلامی هستیم شیعه و سنی نه تنها باید اختلاف را کنار بزنند بلکه باید برای همدیگر جان دهند؛شیعه برای سنی و اهل سنت برای شیعه جهاد کند.

فخریان گفت: وحدت ، راهبرد نیست بلکه هدف است پایه و رکن است باید با این رویکرد و اندیشه به موضوع همگرایی و حفظ و تقوت وحدت میان شیعه و سنی نگاه کرد و اگر این چنین نیست سخن گفتن از وحدت بیهوده است.

وی گفت: هرگاه از این منظر و رویکرد به موضوع وحدت نگاه کردیم و شیعه و سنی نه در اندیشه رفع اختلاف بلکه به جایی رسیدند که برای همدیگر جان می دهند آنگاه می توان اذعان کرد که دشمن امکان و جرات ورود به جبهه حق را هرگز پیدا نمی کند.

وی بیان کرد: باید به دنبال تشکیلات اسلامی بود و تحقق این مهم نیازمند هم هدفی و همگرایی میان مسلمانان و شیعه و سنی برای رسیدن به اسلام ناب محمدی است.

اختلاف های شیعه و سنی نباید جنبه هویتی پیدا کند

استاد مدارس علوم دینی اهل سنت جنوب کشور نیز در این باره گفت: نباید اجازه داد که اختلافات بین شیعه وسنی و یا فرقه های مختلف مذهبی جنبه هویتی و ماهیتی یابد  زیرا مسلمانان نقطه های مشترک فراوانی دارند.

سد احمد هاشمی اضافه کرد: منظور از وحدت میان شیعه و سنی این نیست که شیعه سنی شود و یا سنی شیعه شود و یا هر یک از مذاهب عقاید مذهبی خود را مورد بحث و بررسی و تحقیق و نظر قرار ندهند.

او گفت: بیش از ۱۵ قرن از تمدن و حکومت اسلام می گذرد با وجود همه فراز و فرودها و سیر تحولات تاریخی در این عرصه نمی توان تنها به چند مورد جزئی و اختلافی تمرکز کرد.

وحدت، ضرورت تمدن نوین اسلامی

امام جمعه شهر لار مرکز شهرستان لارستان فارس نیز گفت:‌ وحدت با دوری از تعصبات کور و تکیه بر مشترکات و البته در التزام عملی به آن معنای واقعی پیدا می‌کند.

حجت الاسلام سید مختار موسوی خرم اظهار داشت: اصالت بخشی به موضوع وحدت باید به عنوان یک اصل مد نظر همه صاحبان فکر و اندیشه ، علما و دلسوزان در میان همه فرقه های مختلف مذهبی قرار گیرد.

وی گفت: یعنی اینکه مساله وحدت معیار و اصل اساسی در فرآیند مواجهه امت اسلام هنگام بروز اختلافات فقهی ، نظری و یا کلامی قرار گیرد و نباید اجازه داد که این گونه تفرق ها و تضارب افکار و اندیشه ها به ایجاد نزاع و درگیری های بیهوده منجر شود.

امام جمعه لار با بیان اینکه امت اسلامی ضربات سنگین و هزینه های هنگفتی از مسیر تفرقه و نزاع هایی که بیشتر دست ساخته و از راه فتنه انگیزی دشمان بوده متحمل شده اند، افزود: هنر ما مسلمانان امروزه آن است که از این تجربه تاریخی درس عبرت بگیریم و بار دیگر از سوراخ گزیده نشویم.

موسوی خرم اضافه کرد: خداوند در قرآن وعده پیروزی مسلمانان را داده اما تاکید کرده که راه تحقق آن در دوری از نزاع ها و درگیری های فرقه ای و تکیه بر مشترکات و همگرایی میان امت اسلامی شکل می گیرد.

امام جمعه لار گفت: دشمنان و دولت های استکباری همواره علیه دین اسلام موضع کینه ورزانه داشته اند و با نشر اکاذیب و توهین به اسلام و خاندان پیامبر اکرم(ص) سعی در تفرقه افکنی میان مسمانان دارند و از این مسیر نیز به بسیاری از اهداف خود رسیده اند.

وی ادامه داد: دولت های اسلامی به ویژه در این برهه حساس کنونی نباید اجازه دهند، دشمنان اسلام با تفرقه افکنی، امت واحد اسلام  را به  تفرقه و دودستگی بیفکنند و به جان هم بیندازد و باید هوشیار بود که ضمن وجود اختلاف در حوزه های فکری، نظری و یا فقهی اما اصالت و اصل را مبنای وحدت قرار دهیم.

امام جمعه لار همچنن به موضوع پسا وحدتی و ضرورت پرداختن و تقویت به آن به صورت عمیق به ویژه در شهرهای جنوبی فارس اشاره کرد و افزود: نشست های هم اندیشی، کرسی های آزاد اندیشی، بررسی جریان های مختلف فکری نیز از اموری است که می تواند در محیط های دانشگاهی ، حوزهای علمیه و مجامع علمی به آن پرداخت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha