مدیرکل مدیریت بحران: اسکان اضطراری زلزله زدگان هرمزگان پایان یافت

بندرعباس - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: اسکان اضطراری زلزله زدگان بخش فین شهرستان بندرعباس اکنون به خاتمه یافته و در مرحله بازسازی و بازتوانی آنان قرار داریم.

مهرداد حسن زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اجرای فونداسیون ۶ واحد و نظافت (بتن مگر ) خانه‌های درحال احداث روستای گیشان غربی ریخته شده و هفت واحد سرویس بهداشتی سیار در این روستا نصب شده است.

وی ادامه داد: مجموع سرویس‌های بهداشتی سیار ۱۶ چشمه است که بقیه آنها در روستاهای ذرتو و آب شیرین از توابع بخش فین بندرعباس نصب می‌شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۲۰ دستگاه ماشین آلات سنگین در روستاهای ذرتو، گیشان غربی و رودشور درحال آوار برداری هستند که به احتمال فراوان کار آوار برداری در ۲ روستا امسب خاتمه می‌یابد و عملیات آوار برداری از شب در روستای مزراء آغاز می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان یکی از مشکل‌های مهم را در این روستاها نبود آنتن تلفن همراه عنوان کرد و گفت: مدیرعامل شرکت مخابرات منطقه هرمزگان برای حل این مساله راهی تهران شده است و مدیریت بحران هم با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند.

حسن زاده با اشاره به آسیب‌های روانی زمین لرزه ابراز کرد: خانواده‌هایی که در مرکز زمین لرزه حضور نداشته‌اند از زمین لرزه ۲۳ آبان دچار آسیب روانی شده‌اند و میزان آسیب برای افرادی که در کانون زمین لرزه حضور داشته‌اند به مراتب بیشتر است.

وی افزود: بازسازی و بازتوانی روحی زمان‌بر است و تیم‌هایی برای مشاوره و دادن کمک‌های مورد نیاز راهی منطقه شده‌اند.

زمین لرزه ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری حدود ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ بخش فین هرمزگان را به لرزه درآورد، این لرزه پس لرزه‌های متعددی به دنبال داشت. شدت این زمین لرزه به حدی بود که در سایر استان‌های همجوار از جمله فارس و کرمان نیز احساس شد.برخی منازل بخش فین بر اثر این زمین لرزه بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند.

زمین لرزه ای که در نزدیکی زمین و در عمق ۱۵ کیلومتری ثبت شد، قدرت این ۲ زمین لرزه آنقدر بالا بود که علاوه بر استان های همجوار هرمزگان در برخی از کشورهای همسایه از جمله امارات و عربستان نیز احساس شد و تاکنون بیش از ۹۰ مصدوم و ۲ فوتی داشته است.

سفر محمد مخبر معاون اول رییس جمهوری که با دستور آیت الله سید ابراهیم رییسی در سریع ترین زمان ممکن در محل وقوع زلزله در هرمزگان حضور یافت و از نزدیک مسائل و مشکلات ناشی از این حادثه را بررسی کرد، عصر دوشنبه هفته گذشت با تصویب مصوبات مهم برای زلزله زدگان این استان پایان یافت.

احداث، بازسازی و تعمیر منازل آسیب دیده، جبران خسارت دامداران آسیب دیده از زلزله، راه‌اندازی بنگاه های کوچک به منظور تامین اشتغال مردم با کمک بنیاد برکت، احداث سوله بحران، راه‌اندازی پایگاه های امداد روستایی، تعمیر مدارس آسیب دیده ، کمک به توسعه امکانات درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی، از جمله مصوبات مهم سفر محمد مخبر به هرمزگان بود.

مخبر به همراه وزرای نیرو و بهداشت، رییس سازمان مدیریت بحران کشور و دیگر مسوولان ارشد کشوری در ابتدا پس از ورود به بندرعباس به اتفاق مهدی دوستی استاندار هرمزگان و هیات همراه عازم منطقه زلزله زده بخش فین شد و از شب گذشته تا سحرگاه امروز (دوشنبه) از مناطق زلزله زده روستاهای بخش فین و بندرعباس بازدید و به صورت میدانی وضعیت را بررسی کردند.

وی از آخرین وضعیت راه‌های شمال بندرعباس و مناطق زلزله زده فین و مصدومان زلزله در بیمارستانهای  این شهربه صورت میدانی بازدید کرد و از تلاش نیروهای امدادی و خدماتی برای خدمت رسانی به مردم قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha