امحای کالاهای قاچاق سلامت‌محور، ضروری است

تهران- ایرنا- نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه با بیان اینکه امحای کالاهای سلامت‌محور قاچاق، ضروری است، گفت: ارزبری که در کالاهای قاچاق صورت می‌گیرد باید توسط دستگاه‌های متولی کنترل شود.

به گزارش ایرنا، «قاسم رسولی فاضل» روز یکشنبه در حاشیه بارگیری ۲۰۵ تن اقلام بهداشتی و خوراکی قاچاق غیر قابل مصرف و فاقد استاندارد در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در ماده ۳ قانون مبارزه با قاچاق، ۲۶دستگاه و ۲۶ نفر در این خصوص متولی هستند از جمله بانک مرکزی و وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی که باید به طور جدی جلوی ارزبری را بگیرند.

وی افزود: همه دستگاه‌ها باید تعامل و هم‌افزایی کرده و اجازه ندهند شاهد این حجم اقلام قاچاق باشیم، ضمن اینکه سازمان اموال تملیکی آخرین حلقه در مبارزه با قاچاق است.   

نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ادامه داد: نواقص بسیاری در امر مبارزه با قاچاق در سالیان گذشته وجود داشته است که باید تلاش مضاعفی برای جبران این امر انجام دهیم اگر همه دستگاه‌ها درست عمل می‌کردند شاهد امحای این مقدار اقلام نبودیم.

وی با بیان اینکه امحای کالاهای سلامت محور، ضروری است، گفت: از هفته گذشته امحای کالاهای قاچاق دارویی، آرایشی، بهداشتی و شیمیایی فاقد استاندارد را در سراسر کشور از جمله آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، بوشهر و سایر استان‌ها شاهد بودیم.

فاضل تاکید کرد: کالاهایی که با سلامت مردم در ارتباط است را به طور جدی امحا می‌کنیم،  امروز کالاهای دارویی، شیمیایی و آرایشی و بهداشتی و حدود سه تن برج را امحا کردیم این مقدار برنج، قبل از تحویل به سازمان اموال تملیکی فاسد شده بود.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: باید امحای اقلام را به حداقل برسانیم و یا از حلقه اقدامات تعیین تکلیف کالا حذف کنیم.

وی با بیان اینکه در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید شیوه مبارزه را تغییر دهیم، گفت: اکنون آرایش مبارزاتی ما دفاعی است که نتیجه آن امحای کالاها می‌شود در حالی که باید در حوزه مبارزه با قاچاق، هجومی برخورد کنیم.

نماینده قوه قضاییه در سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به نواقص سازمان اموال تملکی، افزود: رییس جمهوری، بحث اصلاح ساختار و عملکرد را مورد تاکید قرار داده است؛  در این سازمان دچار انجماد رفتاری سازمانی هستیم که باید شکسته شود و راه‌های دیگری را برای تعیین تکلیف کالاها اجرایی کنند.

فاضل گفت: بسیاری از کالاها از سال ۱۳۹۵ تاکنون دستور امحا داشته ولی امحا نشده است که تجمیع کالاها، باعث شبهه در اذهان عمومی مردم شده است.

به گزارش ایرنا، رسیدگی به وضعیت انبارهای سازمان تملیکی با بازدید رئیس‌جمهوری از انبارهای اموال تملیکی گمرک استان بوشهر، در ۱۶ مهرماه امسال کلید خورد در این بازدید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با تاکید بر ضرورت مشخص شدن وضعیت اموال موجود در انبارهای اموال تملیکی گمرک، برای تعیین‌تکلیف اجناس موجود در انبارهای گمرک استان بوشهر در مدت زمان سه ماهه تعیین کرد.

رئیس جمهوری در این بازدید وزارت امور اقتصادی و دارایی و دستگاه‌های ذی‌ربط را ملزم کرد برای روشن شدن تکلیف اجناس و کالاهای موجود در این انبارها، برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

ضرب‌الاجل رئیس جمهوری، پای سایر مسئولان را به انبارهای تملیکی در استان های مختلف باز کرد تا به ساماندهی این انبارها اهتمام بیشتری داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین «غلامحسین محسنی اژه‌ای» رییس قوه قضاییه نیز در ۱۴ آبان‌ماه در بازدید از انبار مرکزی جمع آوری و فروش اموال تملیکی در تهران، از مسوولان سازمان اموال تملیکی خواست ۲ هفته دیگر با بررسی چگونگی ساماندهی فعالیت این سازمان و تعیین‌تکلیف کالاهای موجود در انبارها، پیشنهادات خود را برای تامین بودجه، رفع نقایص قانونی و اصلاحات ساختارها و روش‌ها ارائه دهند.  

طبق آخرین گزارش از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ، «ابراهیم مولایی‌جم» سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، گزارشی از وضعیت انبارهای این سازمان ارائه کرد و گفت: در کنار پرونده‌های قاچاق، هشت هزار و ۲۲۵ پرونده متروکه در ۱۱۸ گروه کالایی برای تعیین تکلیف در اختیار این سازمان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha