مفهوم ایثار و شهادت محدود به زمان، مکان و اعتقادات نیست

کرمانشاه – ایرنا – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه ایثار و شهادت مفاهیم ویژه‌ای است و ویژگی‌های بسیاری دارد، گفت: این مفهوم ارزشمند محدود به زمان، مکان و اعتقادات نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «بهرام فاضلی‌زاد» روز یکشنبه در آیین ملی رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «تنها گریه کن» (روایت زندگی اشرف سادات منتظری مادر شهید محمد معماریان) نوشته خانم «اکرم اسلامی» که به صورت همزمان در سراسر کشور و در تالار وحدت کرمانشاه هم برگزار شد، افزود: واژگان، جملات و برگزاری چنین مراسماتی نمی تواند ذره‌ای از گذشت و فداکاری خانواده شهدا را جبران کند.

وی با اشاره به اینکه همه انسانهایی که مفهوم ایثار و شهادت را گرامی داشتند در طول تاریخ مورد احترام بشریت بوده‌اند، گفت: این مفاهیم از بین نمی‌رود و قرن‌های آینده هم داستان‌های شهادت و ایثار در دفاع مقدس به اشکال مختلف بازگو و مورد ستایش و تکریم آیندگان قرار می‌گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه مفهوم ایثار و شهادت را محدود به اعتقادات، دین و مذهب ندانست و افزود : خون شهید شیعه، سنی، اهل حق، مسیحی و زرتشتی در دفاع مقدس با هم آمیخته شد و امروز ما موظفیم با تمام وجود در مقابل مادران و پدران شهدا سر تعظیم و خشوع فرود آوریم.

مفهوم ایثار و شهادت محدود به زمان، مکان و اعتقادات نیست
سردار «ناصر باباخانی» مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه

نویسندگان برای حفظ فرهنگ دفاع مقدس دست به قلم شوند

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه هم در این مراسم با اشاره به اینکه مادران در ابتدای جنگ تحمیلی با شوق فراوان فرزندان و تمام سرمایه خودشان را راهی جبهه‌ها می‌کردند، گفت : امروز هم مادران و خانواده شهدا با صبرشان گلوله بر قلب دشمن می‌زنند و آنها را نامید می‌کنند.

سردار «ناصر باباخانی» در خصوص برگزاری این مراسم هم گفت : مقام معظم رهبری از سال ۱۳۷۰ بر کتابها تقریظ می‌نویسند و تا به امروز ۵۷ عنوان کتاب توسط رهبری تقریظ شده که ۴۵ عنوان آن توسط انتشارات سوره مهر بوده که کتاب «فرنگیس» هم که خاطرات بانوی گیلانغربی است هم این افتخار را کسب کرده است.

وی بر بیان خاطرات و واقعیت‌های دفاع مقدس تاکید کرد و گفت : برای حفظ فرهنگ دفاع مقدس نویسندگان باید خاطرات رزمندگان، خانواده شده و فرماندهان را بنویسند تا این میراث به نسل‌های بعدی منتقل شود.

در انتهایی این مراسم از مادر شهیدان رضوان مدنی و خانم «سکینه محمدی» نویسنده کرمانشاهی در حوزه دفاع مقدس تجلیل و در بخش پایانی برنامه هم از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «تنها گریه کن» رونمایی شد.

مفهوم ایثار و شهادت محدود به زمان، مکان و اعتقادات نیست
تجلیل از مادر شهیدان رضوان مدنی

به گزارش خبرنگار ایرنا،  یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب تنها گریه کن به قلم اکرم اسلامی همزمان با هفته‌ کتاب و کتابخوانی (۲۴ آبان تا اول آذر) در سراسر کشور برگزار شد.

متن تقریظ مقام معظم رهبری به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شستشو دادم. همه چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت، عالی؛ راوی، عالی؛ نگارش، عالی؛ سلیقه‌ی تدوین و گردآوری، عالی، و شهید و نگاه مرحمت سالار شهیدان به او و مادرش در نهایت علوّ و رفعت ... هیچ سرمایه‌ی معنوی برای کشور و ملّت و انقلاب برتر از اینها نیست. سرمایه‌ی باارزش دیگر، قدرت نگارش لطیف و گویایی است که این ماجرای عاشقانه‌ی مادرانه به آن نیاز داشت.
‌۱۰ اسفند ۱۳۹۹
‌ از نویسنده جدّاً باید تشکّر شود.

کتاب‌های نورالدین پسر ایران، پایی که جا ماند، لشکر خوبان، من زنده‌ام، آن بیست‌وسه نفر، وقتی مهتاب گم شد، گلستان یازدهم، دختر شینا، آب هرگز نمی‌میرد، فرنگیس، در کمین گل سرخ، مربع‌های قرمز و عصرهای کریسکان از جمله آثاری است که پیشتر از نویسنده‌ها تقدیر و یادداشت‌ها و تقریظ‌های رهبر انقلاب اسلامی بر آنها منتشر شده بود.

کتاب تنها گریه کن به قلم اکرم اسلامی تدوین و توسط انتشارات حماسه یاران در سال ۱۳۹۹ منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha