زمانی برای گریستن مادران این سرزمین در تنهایی

کرمان-ایرنا- مراسم یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت همزمان با انتشار تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن» در کرمان بهانه ای شد برای تجلیل از راویان دفاع مقدس و البته یادی از مادران شهید که به گریستن در تنهایی خود خو گرفته اند.

به گزارش ایرنا بهانه این مراسم،هفته بسیج و انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب تنها گریه کن نوشته اشرف سادات منتظری مادر شهید محمدمعماریان بود که در محل گلزار شهدای شهر کرمان در جوار مزار مطهر سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

کتاب تنها گریه کن به قلم اکرم اسلامی تدوین و توسط انتشارات حماسه یاران در سال ۱۳۹۹ منتشر شده است؛ کتابی حاوی حال و هوا و زندگی مادر شهیدی که در تنهایی خود، زندگی اش را نگاشته است.

متن تقریظ مقام معظم رهبری به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شستشو دادم. همه چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت، عالی؛ راوی، عالی؛ نگارش، عالی؛ سلیقه‌ی تدوین و گردآوری، عالی، و شهید و نگاه مرحمت سالار شهیدان به او و مادرش در نهایت علوّ و رفعت .. هیچ سرمایه‌ی معنوی برای کشور و ملّت و انقلاب برتر از اینها نیست. سرمایه‌ی باارزش دیگر، قدرت نگارش لطیف و گویایی است که این ماجرای عاشقانه‌ی مادرانه به آن نیاز داشت.
‌‎۱۰ اسفند ۱۳۹۹
‌‎ از نویسنده جدّاً باید تشکّر شود.

کتاب‌های نورالدین پسر ایران، پایی که جا ماند، لشکر خوبان، من زنده‌ام، آن بیست‌وسه نفر، وقتی مهتاب گم شد، گلستان یازدهم، دختر شینا، آب هرگز نمی‌میرد، فرنگیس، در کمین گل سرخ، مربع‌های قرمز و عصرهای کریسکان از جمله آثاری است که پیشتر از نویسنده‌ها تقدیر و یادداشت‌ها و تقریظ‌های رهبر انقلاب اسلامی بر آنها منتشر شده است.

برگزاری مراسم تجلیل از راویان دفاع مقدس در حوزه ادبیات و نشر در استان کرمان با حضور نویسنده کتاب آن بیست و سه نفر و دیگر فعالان این بخش همراه بود؛ در این برنامه از ۶  عنوان کتاب جهاد و مقاومت نیز در استان رونمایی و از ۱۲ نویسنده و ۲ ناشر کرمانی تقدیر شد.

تنها گریه کردن مادرم را با پیراهن برادر شهیدم دیدم

بخش هایی از این برنامه با سخنان احمد یوسف زاده، نویسنده کتاب آن بیست و سه نفر همراه بود که حال و هوای مادرش را به بهانه کتاب در تنهایی گریه کن، روایت کرد؛وی  در این مراسم با اشاره به تقریظ مقام معظم رهبری به کتاب تنها گریه کن گفت: من این کتاب را نخوانده ام اما می توانم حدس بزنم چه کتاب تکان دهنده ای بوده زیرا تنها گریه کردن مادرم را با پیراهن برادر شهیدم دیده ام.

وی با بیان اینکه در هفتمین پاسداشت جهاد و مقاومت کتاب آن بیست و سه نفر مورد تقریظ مقام معظم رهبری قرار گرفت، حس و حالش از دیدار با رهبر انقلاب و فرمایشان ایشان را درباره کتاب و نیز شهر کرمان تشریح کرد.

آمار بسیار بالای کتاب های دفاع مقدس در کرمان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات در حوزه نشر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: طی سال های گذشته اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده؛ در حوزه وصول کتاب، چاپ و تجدید چاپ کتاب در حوزه دفاع مقدس ارشاد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۷۳ عنوان کتاب چاپ یا تجدید شده که شامل ۶۹ هزار تیراژ بوده و در بازه زمانی ۱۰ ساله آمار بسیار بالایی را نشان می دهد.

محمدرضا علیزاده با بیان اینکه این آمار نشانه تلاش نویسندگان، مولفان و همچنین وجود سردار سلیمانی است اظهارداشت: باید از فرمایشات مقام معظم رهبری در ترویج و توسعه فرهنگ کتاب بهره ببریم؛ فرمایشات مکرری از مقام معظم رهبری داریم که بار ها به کتاب و کتابخوانی اشاره کردند.

وی با اشاره به تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب یک مادر شهید گفت: در این کار نگاه ویژه مقام معظم رهبری به زنان، مادران و مادران شهدا هویداست.

زمانی برای گریستن مادران این سرزمین در تنهایی

آمار بنیاد شهید کرمان از کتاب های حوزه شهادت

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان نیز گفت: کار اصلی بنیاد شهید فرهنگی است و در ترویج مطالعه، ایثار و شهادت و معرفی سیره اخلاقی شهدای عزیز با راه اندازی دفتر پژوهش و تحقیقات فعالیت تدوین و چاپ کتاب حوزه ایثار و شهادت در دستور کار قرار گرفته است.

احمد گروهی ساردو افزود: این حوزه با چاپ مجموعه ای تحت عنوان فرزانگان آسمان شهادت که خاطرات شهدا بود آغاز شد و تاکنون ۸۶ عنوان کتاب چه به صورت مستقل و چه با همکاری ارشاد و بنیاد حفظ آثار، وصایا و خاطرات شهدا را منتشر کردیم؛ این خاطرات داستان های جذابی دارد که در ۲۰ جلد جمع آوری شده است همچنین امروز جلد پنجم را رونمایی می کنیم.

راه شهدا جوانان را از انحطاط نجات می دهد

همسر شهید عبدالمهدی مغفوری یک از شهدای شاخص شهر کرمان نیز در این مراسم گفت: این روزها جوانان ما همه در فضای مجازی هستند، بیشتر زمانشان در این محیط می گذرد و از محتواهایی که برایشان آماده شده در این فضا بهره مند می شوند.

وی همچنین به بیان خاطراتی از همسر شهیدش پرداخت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha