هشدار سازمان جهانی بهداشت از مرگ ۵۰۰ هزار بیمار کرونا در اروپا

تهران - ایرنا - سازمان جهانی بهداشت نسبت به مرگ ۵۰۰ هزار نفر در اثر کرونا تا مارس ۲۰۲۲ (اوایل اسفند ۱۴۰۰) در صورت عدم اتخاذ تدابیر فوری در اروپا هشدار داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، «هانس کلاگ» مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت ضمن ابراز نگرانی شدید خود از افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در اروپا، نسبت به مرگ احتمالی ۵۰۰ هزار نفر تا مارس ۲۰۲۲ (اوایل اسفند ۱۴۰۰) در صوت عدم اتخاذ تدابیر و اقدامات فوری هشدار داد.

وی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی خاطر نشان کرد استفاده از ماسک در مقابل افزایش شدید میزان مبتلایان در کشورهایی مانند آلمان و اتریش می‌تواند بلافاصله موثر باشد.  

این مقام سازمان جهانی بهداشت، فصل زمستان، عدم واکسیناسیون و وجود گونه دلتا به عنوان نوع مسری‌تر ویروس کرونا را از عوامل بازگشت روند صعودی شمار مبتلایان در اروپا دانست و اقدامات بهداشت عمومی و واکسیناسیون بیشتر مردم را خواستار شد.

وی افزود: کووید-۱۹ بار دیگر علت شماره یک مرگ‌ومیر در منطقه ما است.

به عقیده کلاگ الزام به دریافت واکسن به عنوان «آخرین راه‌حل» در نظر گرفته شود و تا پیش از آن اقداماتی همچون گواهی کووید عملی شود.

مدیر اروپای سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: این تصمیمات به معنای محدودیت آزادی نیست، بلکه ابزاری برای حفظ آزادی فردی ما است.

اتریش اولین کشور اروپایی است که از فوریه ۲۰۲۲ واکسیناسیون اجباری را اعلام کرده است، در حالی که کشورهایی مانند جمهوری چک و اسلواکی محدودیت‌های جدیدی را برای افرادی که واکسینه نشده اند، ابلاغ کرده اند.

الکساندر شالنبرگ صدر اعظم اتریش اعلام کرد: تصمیم دشواری است اما وضعیت جدی است و واکسیناسیون تنها راه خروج از این دور باطل است.

دولت اسلوواکی روز پنج شنبه اعلام کرد که از دوشنبه آینده، ۲۲ نوامبر (یکم آذر) همه کسانی که واکسینه نشده اند یا بر این بیماری غلبه نکرده اند، تحت قرنطینه اجباری قرار خواهند گرفت و به طور موقت از دسترسی به مکان‌های عمومی مگر مراکز ارائه دهنده خدمات ضروری منع می‌شوند.

جمهوری چک نیز از فردا (دوشنبه)  فقط به افرادی که واکسینه شده اند و یا از بیماری بهبود یفته اند اجازه دسترسی به رستوران‌ها یا شرکت در جلسات کاری را می‌دهد. همچنین همه شرکت‌ها را مجاب کرده اند تا برای کارمندان خود آزمایش تشخیص کرونا انجام دهند.

سازمان جهانی بهداشت به تازگی اعلام کرد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در اروپا طی هفته گذشته پنج درصد افزایش یافته و اروپا تنها منطقه در جهان است که مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ در آن افزایش یافته است.

شمار مبتلایان جهانی بیماری کووید-۱۹ در حالی از ایستگاه ۲۵۷ میلیون و ۴۵۸ هزار نفر عبور کرده است که بیش از ۷۰ میلیون و ۲۲۶ هزار مورد آن از قاره سبز گزارش شده است.

همچنین تا امروز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان ماه) از مجموع بیش از پنج میلیون و ۱۶۴ هزار نفری که در جهان، جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند، بیش از یک میلیون و ۳۷۷ هزار مورد آن در کشورهای اروپایی ثبت شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha