۳۰ آبان ۱۴۰۰، ۹:۳۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84549352
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چین روابط دیپلماتیک خود با لیتوانی را کاهش داد

۳۰ آبان ۱۴۰۰، ۹:۳۷
کد خبر: 84549352
چین روابط دیپلماتیک خود با لیتوانی را کاهش داد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه چین روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که پکن تصمیم گرفته است روابط دیپلماتیک با لیتوانی را به سطح کاردار کاهش دهد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه چین روز یکشنبه طی بیانیه ای که در تارنمای این وزارت خانه منتشر شد آورده است: لیتوانی بی توجه به اعتراض شدید چین، به مقامات تایوان اجازه داد تا «دفتر نمایندگی تایوانی در لیتوانی» را راه اندازی کنند. این اقدام، تصور نادرست "یک چین، یک تایوان" را در جهان ایجاد می کند، حاکمیت و تمامیت ارضی چین را تضعیف می کند و دخالت در امور داخلی چین محسوب می شود.

در این بیانیه آمده است: طرف چینی نسبت به این اقدام خشم و اعتراض شدید خود را ابراز می کند و تصمیم گرفته است روابط دیپلماتیک خود با لیتوانی را به سطح کاردار کاهش دهد.

بیانیه وزارت خارجه چین می افزاید: تنها یک چین در جهان وجود دارد و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی و نماینده کل چین است. اصل چین واحد یک هنجار به رسمیت شناخته شده حاکم بر روابط بین‌الملل و شالوده سیاسی چین و لیتوانی برای توسعه روابط دوجانبه است.

وزارت خارجه چین در این بیانیه نوشته است: دولت چین با هدف حسن نیت برای حفظ روابط چین و لیتوانی، مکررا به لیتوانی نسبت به نیت بد این کشور هشدار داده بود اما متاسفانه، لیتوانی تصمیم گرفته است که موضع قاطع چین را نادیده بگیرد و منافع گسترده‌تر روابط دوجانبه و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل را نادیده بگیرد به طوری که اجازه داده است "دفتر نمایندگی" با نام تایوان ایجاد شود.

بیانیه می افزاید: با توجه به اینکه بنیان سیاسی روابط دیپلماتیک در سطح سفیر توسط لیتوانی آسیب دیده است، دولت چین به دلیل نیاز به حفظ حاکمیت ملی و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل، چاره‌ای جز کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با لیتوانی به سطح کاردار ندارد.

در پایان این بیانیه از دولت لیتوانی خواسته شده است تمام عواقب ناشی از این اقدام را بپذیر،د فوراً اشتباه خود را اصلاح کند و عزم، اراده و توانایی قوی مردم چین برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دست کم نگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha