غاز پیشانی سپید بعد از یک دهه در تالاب‌های نقده فرود آمد

ارومیه- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: بیش از ۱۱ هزار بال انواع پرنده بومی به منظور زمستان گذرانی در تالاب‌های این شهرستان فرود آمدند که در این بین، غاز پیشانی سپید بعد از یک دهه دوباره در تالاب های فصلی و دائمی نقده مشاهده شد.

اکبر محمدیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ده ها بال غاز پیشانی سپید در تالاب های فصلی و دائمی نقده فرود آمده اند.

وی ادامه داد: انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی نظیر قو، فلامینگو، اردک سرسفید و انواع مرغابی‌ و اردک‌ها در این فصل از مناطق شمالی برای تغذیه و زمستان‌گذرانی به تالاب‌های این شهرستان مهاجرت می‌کنند.

وی بیان کرد: تالاب‌های نقده از اکوسیستم‌های کم‌نظیر آبی کشور به ویژه برای مهاجرت فصلی گونه‌های مختلف پرندگان و تخم‌گذاری و جوجه‌آوری آنها محسوب می‌شود و سالانه شاهد کوچ انواع پرندگان به منطقه هستیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده اضافه کرد: با کاهش دمای هوا در مناطق شمالی به تدریج پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های این شهرستان شده و تا اوایل زمستان در تالاب‌های نقده ماندگار خواهند بود.

محمدیان اظهار داشت: از دلایل مهم افزایش و مهاجرت اینگونه پرندگان به تالاب‌های این شهرستان وجود منابع غذایی، امنیت کامل با احداث ۲ پاسگاه منابع طبیعی و احیای دریاچه ارومیه بوده که کمک شایانی برای حضور و تخم‌گذاری پرندگان بومی و مهاجر کرده است.

وی با اشاره به شناسایی بیش از ۴۰ گونه پرنده ‌آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های نقده افزود: هم اکنون علاوه بر پرندگان مهاجر، بیش از ۱۳ هزار قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی بومی شامل خوتکا، تنجه، آب‌چلیک، کشیم، چنگر، اردک سرحنایی، تاجدار، سرسبز، عقاب تالابی، چوپ‌پا، پرستوی دریایی، عقاب تالابی و گونه بسیار نادر اردک سرسفید است نیز در این تالابها سکنی گزیده اند.

به گزارش ایرنا، نقده دارای ۱۹ تالاب فصلی و دایمی است که سالانه میزبان هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی بوده و از بین تالاب‌های این شهرستان، تالاب‌های "درگه‌سنگی"، "حسنلو" و "یادگارلو" جزو تالاب‌های بین‌المللی (کنوانسیون رامسر) است.

تالاب‌های بین‌المللی و فصلی نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخمگذاری و جوجه‌آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در کشور به شمار می‌رود.

نقده در جنوب آذربایجان غربی و ۱۰۰ کیلومتری ارومیه مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha