نمایشگاه سلیمانیه؛ ۳۲ ناشر با ۸۰۰ عنوان کتاب

بغداد-ایرنا- سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سلیمانیه با حضور ناشرانی از ۱۳ کشور جهان و ۳۲ ناشر از جمهوری اسلامی ایران با ۸۰۰ عنوان کتاب در موضوعات متنوع و اتفاقاتی جذاب تا ۶ آذرماه میزبان علاقمندان است.

به گزارش ایرنا، از جمهوری اسلامی ایران ۳۲ انتشاراتی با ۸۰۰ عنوان کتاب در حوزه های کودک و نوجوان، شعر و ادبیات کلاسیک و معاصر شامل ادبیات پایداری و مقاومت، ایرانشناسی، دین، تاریخ، پزشکی شامل مهندسی پزشکی و کتب نیازسنجی شده مورد استفاده دانشجویان شمال عراق در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

این نمایشگاه از ۲۷ آبان ماه افتتاح شده و تا ۶ آذرماه در محل دایمی نمایشگاه بین المللی سلیمانیه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

در کنار غرفه ملی ایران در این نمایشگاه، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز حضور پررنگی با محصولات برگزیده دارد.

نمایشگاه سلیمانیه؛ ۳۲ ناشر با ۸۰۰ عنوان کتاب و روایت «عصرهای کریسکان»
نمایی از غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد در نمایشگاه سلیمانیه

«داود حسن پور» وابسته فرهنگی ایران در سلیمانیه به خبرنگار ایرنا می گوید: انتظار می رود در این رویداد، جمع قابل توجهی از اساتید دانشگاه ها، نویسندگان مطرح و جذاب برای جوانان و اصحاب رسانه حضور یابند.

حسن پور با اشاره به اشتراکات فرهنگی ریشه دار بین ایران و مردم مناطق شمال عراق و ظرفیت های عالی برای فعالیت های فرهنگی و علمی در این منطقه با توجه به علاقه فراوان و استقبال مردم سلیمانیه از این رویدادها می افزاید: هر سال ۸۰۰ دانشجو از شمال عراق به دانشگاه های ایران جذب می شوند و ایران به عنوان کشوری که قطب علمی منطقه و دارای غنای فرهنگی بالا است ظرفیتی بسیار برای تعاملات فرهنگی در شمال عراق دارد.

او می گوید که در سلیمانیه رغبت بالایی به ایران و محصولات فرهنگی و علمی آن دیده می شود.

نمایشگاه سلیمانیه؛ ۳۲ ناشر با ۸۰۰ عنوان کتاب و روایت «عصرهای کریسکان»
«داود حسن پور» وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه

حسن پور تصریح می کند: فرهنگ سلیمانیه و ایران از هم جدا نیست. اینجا با هر کس، فارسی حرف بزنید، متوجه می شود و این قرابت ها ایجاب می کند که در این منطقه، حضور پررنگ تری از حیث فرهنگی داشته باشیم.

وابسته فرهنگی ایران در سلیمانیه این گلایه را پنهان نمی کند که طرف های داخلی کشورمان «در رویدادهای بغداد شرکت می کنند اما سایر مناطق را آن گونه که باید جدی نمی گیرند» و این در حالی است که «برای مردم مناطقی مانند سلیمانیه، ایرانِ هم مرز، یکی از مقاصد مهم سیاحتی، پزشکی و درمانی و قطب قرابت فرهنگی است».

داود حسن پور البته این را هم می گوید که برای اولین بار در نمایشگاه امسال، خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر کشورمان حضور دارد.

همچنین روز سه شنبه پیش رو، «محمدرضا بایرامی» مولف بیش از ۶۰ عنوان کتاب، مهمان ویژه غرفه ملی ایران در نمایشگاه کتاب در دانشگاه سلیمانیه برای علاقمندان به کتاب ها، دانشجویان، اساتید و فارغ التحصیلان مشتاق ایران، سخنرانی خواهد داشت.

همچنین در حاشیه نمایشگاه، کارگاه بررسی کتاب او با عنوان «لم یزرع» به صورت ورکشاب برای فارسی آموزان و علاقمندان برگزار خواهد شد.

بایرامی، رئیس خانه داستان ایران با کتاب «کوه مرا صدا زد» از مجموعه «قصه‌های سبلان» توانست جایزه «خرس طلایی» و جایزه «کبرای  آبی» سوییس و نیز جایزه کتاب سال سوییس را از آن خود کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha