مهدیشهر میزبان سمپوزیوم «هنر در قاب» با حضور ۱۵۴ هنرمند کشور است

سمنان- ایرنا- سمپوزیوم «هنر در قاب» از شنبه ۲۹ آبان با مشارکت ۱۵۴ هنرمند کشور در مهدیشهر آغاز شد و تا چهارم آذر ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، دبیر سمپوزیوم «هنر در قاب» شامگاه شنبه در نشست خبری اولین سمپوزیوم هنر در قاب، در عمارت «خیل خان» مهدیشهر، هنر را نمایانگر سلامت روح و روان جامعه دانست و ابراز داشت: ۱۵۴ هنرمند از ۱۰ استان و ۱۴ شهر ایران برای مشارکت در این سمپوزیوم ثبت نام کردند.

علی صفایی افزود: ۳۰ هنرمند از خارج استان سمنان در این رویداد ثبت نام کردند و شرکت کنندگان از استان‌های البرز، کاشان، مازندران، تهران، همدان، تبریز و کردستان هستند.

دبیر سمپوزیوم «هنر در قاب» گفت: ۵۱ هنرمند در روز ۳۰ آبان، ۵۱ نفر روز یکم آذر، و ۵۲ نفر در روز دوم آذر به خلق آثار هنری با مواد اولیه رایگان می‌پردازند.

وی افزود: روز سوم آذر نیز به هنرمندانی که خلق آثارشان نیازمند زمان بیشتر است اختصاص می‌یابد.

دبیر سمپوزیوم «هنر در قاب» گفت: طی برگزاری این سمپوزیوم، هر روز از ساعت ۹ الی ۱۸ کارگاه‌های آموزشی در رشته‌های سوزن‌دوزی، چله‌کشی فرش، معرق کاشی شکسته، سوخته‌نگاری، بافت عروسک، درویش دوزی، دوخت پانچو، پته‌دوزی و معرق چوب برگزار می‌شود.

صفایی بیان کرد: داوری و انتخاب آثار برگزیده تولید شده در این سمپوزیوم توسط استادان دانشگاه هنر انجام می‌شود و سپس آثار برگزیده ابتدا در نمایشگاهی در تهران و سپس در ایتالیا به نمایش گذاشته می‌شود.

وی ابراز داشت: پنج اثر برتر این سمپوزیوم نیز توسط هنرمندان شرکت کننده، مردم بازدیدکننده و داوران انتخاب می‌شود و جایزه دریافت می‌کنند.

دبیر سمفوزیوم «هنر در قاب» گفت: مراسم اختتامیه این سمپوزیوم نیز پنجشنبه چهارم آذر در فرهنگسرای نیستان مهدیشهر برگزار می‌شود.

«هنر در قاب» بزرگترین رویداد هنری مهدیشهر بعد از کرونا است

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر نیز در این نشست ابراز داشت: سمپوزیوم هنر در قاب، اولین حرکت جدی اداره فرهنگ و اشاد اسلامی شهرستان مهدیشهر بعد از کرونا است.

علی اکبر چتری گفت: حرکات و برنامه‌های فرهنگی و هنری بعدی این شهرستان با توجه به بازخورد و استقبال از این سمفوزیوم برنامه ریزی می‌شود و امید است در ادامه این روند، اتفاقات بزرگتر و وسیع‌تری رقم بخورد.

رویکرد خلق آثار در سمپوزیوم رقابتی نیست

هنربان این سمپوزیوم نیز گفت: در یک رویداد اقامت هنری، (art residency) هنرمندان سراسر دنیا به منظور خلق اثر با فرهنگ و مواد بومی یک منطقه دعوت می‌شوند و در نهایت نمایشگاهی از این آثار تشکیل می‌شود.

پویا خادمیان بیان کرد: خلق اثر در اقامت هنری رقابتی نیست بلکه بیشتر به شکل تعامل و مشارکتی آثار هنری خلق می‌شود.

وی افزود: در صورت موفقیت این رویداد، سمپوزیوم هنردرمانی برای کادر درمان به میزبانی شهرستان مهدیشهر استان سمنان برگزار می‌شود که رونق گردشگری را نیز به دنبال دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha