استاندار: برای تحقق رشد ۸.۵ درصدی استان سمنان در ۱۴۰۱ تلاش شود

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت:مسولان برای تحقق چشم‌انداز رشد ۸.۵ درصدی استان برای سال ۱۴۰۱ در بخش‌های مختلف مانند صنعت، کشاورزی و گردشگری با تمرکز بر افزایش بهره‌وری اهتمام ویژه داشته باشند.

به گزارش ایرنا، سید محمدرضا هاشمی شامگاه شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در سالن جلسات یادگار امام (ره‌) استانداری ابراز داشت: پیگیری مصوبات سفر رییس جمهوری به استان سمنان با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات و طرح‌های اقتصادی و تحقق رشد ۸.۵ درصدی استان در حوزه های مختلف مانند صنعت ، معدن ، کشاورزی و گردشگری ۲ اولویت مهم استان سمنان برای سال ۱۴۰۱ است.
وی بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نسبت به دعوت از سرمایه گذاران هم استانی و همچنین سرمایه گذاران خارج از استان به منظور سرمایه گذاری در طرح‌های حوزه کشاورزی اقدام کند.
وی افزود: با توجه به خشکسالی ۱۶ ساله گذشته ، استان سمنان با کمبود شدید منابع آبی مواجه است و بر همین اساس افزایش بهره وری در حوزه کشاورزی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
هاشمی یادآور شد: برای تحقق رشد در بخش کشاورزی استان سمنان، توسعه وسعت زیر کشت محصولات کشاورزی مورد نظر نیست ، بلکه افزایش بهره‌وری باید مورد توجه باشد.
استاندار سمنان تاکید کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای و استفاده از سیستم آبیاری نوین و تحت فشار ، بیش از پیش مورد توجه سازمان جهاد کشاورزی استان قرار بگیرد.
وی افزود: مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان سمنان ، نسبت به عقد تفاهم‌نامه مشترک همکاری با فرمانداری‌های استان اقدام کنند.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۲ درصد از صادرات استان سمنان ، خارج از مبادی صادراتی استان انجام می‌شود، بیان کرد: مدیر کل گمرک استان نسبت به تشکیل بانک اطلاعاتی صادرکنندگان اقدام و برای جامعه هدف بسته‌های ترغیبی درنظر بگیرد تا استقبال از صادرات از مبادی استانی افزایش یابد.
هاشمی افزود: پرداخت سهم تسهیلات در بخش کشاورزی در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۱.۲ درصد بود که این میزان در ۶ ماه نخست امسال به ۶.۸ درصد کاهش یافت و این درحالی است که هنوز برخی از بانک‌های استان نسبت به پرداخت تسهیلات بخش کشاورزی اقدام نکرده‌اند و باید علت پرداخت نشدن تسهیلات در این حوزه مشخص شود.
وی اظهار داشت: نقش دانشگاه ها برای رشد اقتصادی استان سمنان پررنگ‌تر شود و در همین راستا پیشنهاد می‌شود تا از این پس در جلسات ستاد برنامه ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی استان ۲ نفر از اساتید و صاحب نظران دانشگاه‌های استان دعوت شود.‌
استاندار سمنان گفت: سمنان در زمینه تحقق برنامه جهش مسکن باید جزو استان های پیشرو و برتر کشور باشد و مسوولان برای تحقق این راهبرد تلاش کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha