برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب سال مازندران معرفی و تجلیل شدند 

ساری – ایرنا – هفت اثر برگزیده نخستین جشنواره کتاب سال مازندران در دو بخش فارسی و تبری امروز شنبه معرفی شدند و از مؤلفان این آثار با حضور مسئولان حوزه فرهنگ و تعدادی از چهره‌های فرهنگ و ادب مازندران تجلیل شد.

به گزارش ایرنا، مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب سال مازندران پس از ماه‌ها تأخیر ناشی از شرایط کرونایی، امروز در آمل و با معرفی آثار برتر و تقدیر از مؤلفان این کتاب‌ها برگزار شد.

نخستین جشنواره کتاب سال مازندران زمستان ۱۳۹۸ برای انتخاب کتاب‌های برتر در دو بخش فارسی و تبری از بین کتاب‌هایی که در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ منتشر شدند فراخوان داد. قرار بود مراسم پایانی جشنواره نیز خرداد ۱۳۹۹ برگزار شود که شرایط کرونایی اجازه برگزاری این مراسم را نداد و مدتی بعد اعلام شد که این مراسم در شهریور ۱۳۹۹ برگزار می‌شود. اما ناپایدار بودن وضعیت کرونایی مازندران بار دیگر برگزاری این مراسم را به تأخیر انداخت و اعلام شد که اواخر آبان ۱۳۹۹ مراسم پایانی این جشنواره برگزار خواهد شد. شرایط کرونایی اجازه برگزاری این مراسم در آبان را نیز نداد و در نهایت امروز و در بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، برگزیدگان این رویداد مهم فرهنگی استان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و تعدادی از مسئولان و چهره‌های فرهنگی استان در آمل معرفی شدند.

برگزیدگان بخش تبری

بر اساس آراء هیئت داوران بخش تبری جشنواره که از داوران بومی استان و مشرف به زبان و ادبیات مازندرانی تشکیل شد، از بین ۴۰ اثری که به دبیرخانه جشنواره معرفی شده بود، سه اثر حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند.

کتاب «زبانزدها و کنایه‌های مازندرانی» اثر گروه مؤلفان به سرپرستی محمود جوادیان کوتنایی به عنوان کتاب برتر تبری نخستین جشنواره کتاب سال مازندران معرفی شد. علی‌اصغر مهجوریان نماری، مختار عظیمی، علی هاشمی چلابی، عزت‌الله رافعی، محمدباقر مهجوریان نماری، مؤمن توپا ابراهیمی، محمدابراهیم عالمی، سیما شکرانی، محمد عباسیان و حبیب حیدری‌فرد نویسندگان این کتاب ۵۱۷ صفحه‌ای هستند که سال ۱۳۹۶ توسط نشر درنگستان و با همکاری فرهنگخانه مازندران منتشر شد.

برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب سال مازندران معرفی و تجلیل شدند 

داوران، کتاب «زن در فرهنگ عامه مازندران» اثر پژوهشی تألیف شده توسط فریده یوسفی که سال ۱۳۹۴ توسط نشر شلفین منتشر شد نیز به عنوان دومین کتاب این جشنواره معرفی کردند. کتاب «هلا شعر» اثر ولی‌الله پاشا نیز که در آن ضرورت‌های تحولات زبانی و زمانی شعر مازندرانی و طرح ایده‌ای به نام هلاشعر مورد بررسی قرار گرفت به عنوان سومین کتاب در بخش تبری نخستین جشنواره کتاب سال مازندران معرفی شد.

برگزیدگان و تقدیر شدگان بخش فارسی

در بخش فارسی جشنواره داوری‌ها توسط کارشناسان مؤسسسه خانه کتاب در تهران انجام شد که از بین حدود ۲۲۰ اثری که به دبیرخانه فرستاده شد، چهار اثر را به عنوان آثار برگزیده و ۶ اثر را به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی کردند.

 دفتر نخست کتاب «پژوهش‌هایی درباره کرانه دریای کاسپین» تألیف گروه مؤلفان به سرپرستی طیار یزدان‌پناه لموکی، کتاب «تعزیه فاخر» منتشر شده توسط موسسه فرهنگی و هنری ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری، کتاب «اسطوره‌ها و نمادهای آیینی در نگاره‌های سقانفارهای ایرانی» نوشته مصطفی رستمی و فاطمه باباجان‌تبار و کتاب «راهنمای جامع مدیریت اماکن و تجهیزات ورزشی» اثر دکتر سید محمدحسین رضوی و عادله عظیمی دلارستانی به عنوان چهار اثر برگزیده بخش فارسی نخستین جشنواره کتاب سال مازندران معرفی شدند.

هیئت داوران در این بخش کتاب‌های «شبکه‌های بی‌سیم بدن» اثر مهدی گل‌سرخ‌تبار و رضا اصغری، «مدیریت افراد در سازمان‌های ورزشی» نوشته مجید نامور و ستاره اسکندری، «داستان‌های شفاهی مازندران» اثر نادعلی فلاح، «باستان شناسی و آثار تاریخی» اثر مهدی خلیلی، «موش‌موشی شجاع»(کتاب کودک) نوشته امیرعلی مهدی‌پور و مجموعه شعر دفاع مقدسی حوزه کودکان با نام «سرباز کوچک» اثر سید محمدصادق سنگدهی و ذبیح‌الله ذبیحی را نیز شایسته تقدیر دانستند.

برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب سال مازندران معرفی و تجلیل شدند 

استمرار برگزاری جشنواره کتاب سال مازندران

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در پایان این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: خوشبختانه استقبال خوبی از نخستین دوره این جشنواره شد و آثار باکیفیت و قابل قبولی به دبیرخانه رسید. برنامه‌ریزی بر این است که این جشنواره از این پس به عنوان یک برنامه محوری هر سال برای معرفی کتاب‌های شاخص استان برگزار شود. جشنواره کتاب سال فضایی ایجاد می‌کند که کتاب‌های شاخص و فاخر شناخته شوند و علاوه بر تجلیل از خدمات نویسندگان و پژوهشگران، آثارشان به جامعه و نسل جوان معرفی شوند .

عباس زارع افزود: در فراخوان این دوره از جشنواره کتاب سال مازندران با توجه به این که نخستین دوره برگزاری بود، بازه زمانی چهار ساله برای کتاب‌های متقاضی حضور در رویداد در نظر گرفته شد. اما از دوره دوم قرار است بازه زمانی به روال مرسوم یعنی یک ساله باشد و فقط کتاب‌های منتشر شده در یک سال پیش از انتشار فراخوان داوری می‌شوند.

وی درباره زمان انتشار فراخوان دومین جشنواره کتاب سال مازندران اظهار کرد: قرار است برای انتشار فراخوان دومین جشنواره کتاب سال مازندران ابتدا جلسه آسیب‌شناسی با حضور کارشناسان برگزار کنیم تا در صورت نیاز بخش‌های دیگری در رویداد قرار بگیرد و پس از آن فراخوان جشنواره تدوین و منتشر شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به ظرفیت بالای نویسندگان و پژوهشگران مازندرانی در تألیف و انتشار کتاب‌های با کیفیت گفت: در هشت ماه پشت‌سر گذاشته امسال ۴۶۰ عنوان کتاب در ۳۲۰ هزار جلد توسط ۲۲۸ ناشر منتشر شد.

رونمایی از آثار جدید پژوهشی فرهنگ مازندران

در این مراسم علاوه بر معرفی و تجلیل برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب سال مازندران، تجلیل از خانواده زنده‌یاد استاد حسن انوشه و تقدیر از  دکتر علی شافی، از آثار تازه انتشار یافته استادان پژوهشگر و برگزیده مازندران نیز رونمایی شد.

کتاب «پژوهش‌هایی درباره کرانه‌های دریای کاسپین» به سرپرستی طیار یزدان‌پناه لموکی، کتاب «شاهنامه و مازندران» نوشته دکتر نظام‌الدین نوری کوتنایی، کتاب «زبان و ادبیات مازندرانی در مطالعات خاورشناسان» نوشته علی ذبیحی، شماره جدید دوفصلنامه «فصل فرهنگ تبرستان» اثر مشترک واحد پژوهش اداره کل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و دانشگاه علمی-کاربردی فرهنگ و هنر شهرستان آمل، کتاب «زبان‌شناسی ضرب‌المثل‌های مازندرانی» نوشته دکتر «علی رزاقی شانی» و کتاب «فرهنگ آبادی‌های شهرستان آمل» اثر استاد نصرالله هومند کتاب‌هایی بودند که در مراسم امروز رونمایی شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha