شتاب توسعه زیست بوم فناوری با استرداد عوارض شهرداری به پارک‌های فناوری

تهران- ایرنا- عوارض ارزش افزوده دریافتی شهرداری براساس آیین نامه جدید از شرکت‌های فناور مستقر در پارک‌های علم وفناوری به این کسب‌ و کارها اختصاص می‌یابد تا به صورت غیرمستقیم صرف توسعه زیست ‌بوم فناوری و نوآوری ‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تصویب آیین نامه اجرایی مربوط به عوارض ارزش افزوده دریافتی از شرکت‌ های مستقر در پارک ‌های علم و فناوری، هزینه جاری شرکت های مستقر کاهش می ‌یابد.

تا پیش از این مصوبه، پارک ‌های علم و فناوری به ویژه آن دسته که اقدام به واگذاری اراضی به شرکت ‌ها و موسسات فناور می ‌کردند نسبت به دریافت خدمات شهری و تامین زیرساخت‌ های لازم برای فعالیت شرکت‌ ها با مشکل تامین اعتبار مواجه بودندو اکنون  با تصویب این آیین نامه، چهار درصد عوارض شهرداری به خود پارک مسترد می‌ شود.

این چهار درصد از مالیات بر ارزش افزوده، سهم شهرداری‌ ها بود که بر اساس تبصره ۷ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عوارض ارزش افزوده دریافتی از شرکت‌ های فناور مستقر در پارک‌ های علم و فناوری به این کسب‌ و کارها اختصاص می یابد تا به صورت غیرمستقیم، صرف توسعه زیست ‌بوم فناوری و نوآوری ‌شود.

سهم این عوارض زمینه ‌ساز کاهش هزینه شرکت‌ های فناور دارای مجوز فناوری از پارک ها می شود، در این آیین ‌نامه، عوارض ارزش افزوده شرکت‌های فناور مستقر در هر پارک که ماهانه توسط سازمان امور مالیاتی کشور دریافت می‌ شود، سهم عوارض ارزش افزوده دریافتی از هر یک از شرکت ‌های فناور مستقر در پارک ها پس از واریز به حسابی به نام سازمان امور مالیاتی کشور که توسط خزانه ‌داری کل کشور افتتاح می‌ شود، به صورت ۱۰۰ درصد به ترتیب فهرست‌ های ارسالی از سوی شرکت‌ های یاد شده به همان پارک محل استقرار و به منظور ایجاد، توسعه و نگهداری زیرساخت ها و فضای عمومی، آموزشی، پژوهشی و فناوری ارائه خدمات شهری اختصاص می یابد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد سامانه ثبت اطلاعات شرکت‌ های مستقر در پارک‌ های علم و فناوری دارای مجوز از وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمینه را برای اختصاص این سهم به رونق زیست بوم نوآوری و فناوری فراهم می ‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha