حوزه علمیه خواهران مسائل دینی خانواده‌ها را دنبال می‌کند

تهران- ایرنا- مدیر حوزه‌های علمیه بانوان کشور گفت: این حوزه‌ها با محور قرار دادن خانواده و توجه به مسایل زنان، فاصله و امتیاز خود را نسبت به حوزه علمیه برادران نشان می‌دهد و این دلیل توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به این نهاد و تاسیس آن است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام عبدالکریم بهجت پور روز شنبه در اجلاسیه مدیران حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور و مراسم افتتاح دفتر مرکزی مدیریت حوزه علمیه خواهران در تهران افزود: حوزه های علمیه خواهران در کنار حوزه برادران ماموریت های مشترکی دارند که برای همه ما شناخته شده است، آنچه که تفاوت ایجاد می کند مسائل مربوط به زن و خانواده است.

بهجت پور اظهارداشت: از افتخارات جمهوری اسلامی این است که به پدیده حوزه خواهران به نحو شایسته ای توجه و دستگاه مستقلی را تدبیر کرد و شورای سیاستگداری حوزه که با نصب رهبری مشغول به کار می شود را برای فعالیت های مختص به خواهران بنیان گذاشت.

مدیر حوزه های علمیه بانوان کشور اظهار داشت: امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب سهم و جایگاه زنان را در امر تعلیم و تربیت به جد باور و به رغم برخی از تفاوت ها در دیدگاهها، همیشه بر اهمیت و گسترش این مجموعه تاکید داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در اساسنامه شورای حوزه علمیه پنج هدف بیان شده که مسائل مربوط به عرصه زن و خانواده مورد تاکید است. 

بهجت پور با بیان اینکه طلاب حوزه علمیه بانوان باید در مسائل مربوط به زنان فعال شوند، اعلام کرد: این نهاد باید در نظام فرهنگی و هم سو با آرمان انقلاب تاثیرگذار باشد؛ این ها شعار نیست و نگاه استراتژیک به جامعه است تا ظرفیت های خاموش را به حرکت درآورد.

مدیر حوزه های علمیه بانوان کشور به وجود حوزه های علمیه و دفاتر آن در سطح استان های مختلف برای تعلیم و تربیت طلاب اشاره کرد و گفت: باید فعالیت های ملی و حتی بین المللی را در تهران دنبال کنیم و برای تسهیل و تنظیم  امور  این مرکز راه اندازی شد. 

وی  با اشاره به اینکه حوزه های علمیه نهادی مردمی هستند و از میان متدینین رشد می کنند افزود: دستگاههای دینی زمانی اثر گذار می شوند که پا به پای تغییر مسائل بتوانند نقش خود را ایفا کنند و متناسب با آن، پاسخگو باشند.

بهجت پور ماموریت حوزه های علمیه را در افق ۱۴۱۰ تبدیل شدن به مرکز تخصصی مرتبط با زن و خانواده برشمرد و مسئولیت آن را پاسخگویی به نیازهای دینی زنان و مردان اعلام کرد.

راه دستیابی به جامعه عادلانه و دینی، سلوک عالمانه است

حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران نیز در این مراسم  با بیان اینکه در منطق قرآن کریم فقط یک راه پیش روی انسان قرار دارد که جهت حرکت را تعیین می کند گفت: باید تمام ظرفیت عقلانی و ارادی انسان برای شناخت و فهم صحیح به کار گرفته شود و آن راهی غیر از سلوک عالمانه نیست.

وی افزود: حرکت به سمت توحید و راهی که ما را به وحی مرتبط می کند، سلوک علمی است، مسیری که پیوند انسان را با مدرسه و مکتب امامت محکم می کند.

ابوترابی فرد یادآورشد: در حوزه، نظر و عمل سلوکانه باید عالمانه باشد؛ تمام انحرافات و ستم هایی که بر انسان رفته، به واسطه فاصله از این مسیر و آیات قرآن و سیره پیامبر(ص) و ائمه معصوم(ع) گواه بر این واقعیت است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه سنگ بنای نظام توحیدی "دانش" است، اعلام کرد: قدرت سیاسی، علمی، اقتصادی و ظرفیت بی بدیلی که برای پیامبران الهی شکل گرفت، ثمره آن است که نظام سیاسی آنها مبتنی بر دانش بوده  همانگونه که سنگ بنای نظام سیاسی کنونی تعریف شده برای ایران نیز بر ۲ مقوله مهم "علم" و "عدالت" نهاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمام شخصیت و هویت ولی فقیه به شخصیت علمی و عدالت وی استوار است و اگر هر یک از این ۲ رکن فرو بریزد، اصل ولایت خدشه دار می شود و اگر ما به بیان رهبر انقلاب با دولت، جامعه و تمدن اسلامی فاصله داریم به دلیل آن است که با علم و عدالت فاصله داریم لذا هر قدمی که برای توسعه علمی و اعتلای اخلاقی برداشته شود، یک گام بلند در مسیر نظام سازی به شمار می آید.

ابوترابی فرد ادامه داد: با تلاش حوزه علمیه خواهران برای اعتلای علمی، اخلاقی و آراستگی به علم و عدالت در سطوح مختلف آن، جایگاه این حوزه در نظام اسلامی تعریف و تبیین می شود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مخاطب شناسی اهمیت ویژه برای به ثمر نشستن فعالیت های حوزه های علمیه دارد، گفت: مخاطب ما نیازمند به برهان،  استدلال، موعظه و اخلاق و یک مباحثه مبتنی بر مبانی و اصول است به همین دلایل مخاطب را باید شناخت و متناسب با آن برای اعتلای وی برنامه ریزی کرد.

اجلاسیه مدیران حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور  طی ۲ روز ۲۹ و ۳۰ آبان سال جاری برگزار می شود که در روز نخست آن حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران،  سید محمد حسینی  معاون امور مجلس رئیس جمهوری و حجت الاسلام بهجت پور رئیس حوزه های علمیه بانوان کشور حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha