کشف سکه‌های دوهزارساله در آلمان

تهران- ایرنا- گنجینه‌ای از سکه‌های رومی با قدمت نزدیک به دو هزار سال، در یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آلمان کشف شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از مجله اسمیتسونین، باستان‌شناسان آلمانی مجموعه‌ای شامل بیش از پنج هزار و پانصد سکه رومی را با قدمت نزدیک به دو هزار سال در ایالت آگسبورگ کشف کردند. به گفته استفان کرمنیچک، کارشناس سکه‌شناسی از دانشگاه توبینگن آلمان، این سکه‌های نقره از نوع دناریوس هستند که از قرن اول تا سوم پس از میلاد سکه معیار بود.

این گنجینه با مجموع وزن حدود ۱۵ گرم بزرگترین مجموعه سکه کشف شده از دوران رم باستان در ایالت بایرن آلمان است. محققان این سکه‌ها را حین کاوش‌های باستان‌شناسی در بستر یک رود قدیمی پیدا کردند.

آگسبورگ که در ۶۴ کیلومتری شمال غرب شهر مونیخ قرار دارد کار خود را به عنوان یک کمپ نظامی در دوران فرمانروایی امپراطور آگوستوس روم در فاصله سال‌های ۸ تا ۵ پیش از میلاد آغاز کرد. این کمپ بعدها به شهر آگوستا ویندلیکروم (Augusta Vindelicorum) و پایتخت ایالت رومی ریشیه تبدیل شد.

سباستین گیرهوس (Sebastian Gairhos)، رئیس گروه باستان‌شناسی شهری موزه آگسبورگ، در بیانیه‌ای مطرح کرد این سکه‌ها احتمالا اوایل قرن سوم میلادی خارج از شهر دفن شده، با گذشت صدها سال توسط سیلاب شسته و در بستر رود پراکنده شدند.   

ارزش گنجینه کشف شده در آگسبورگ ۱۱ تا ۱۵ برابر دستمزد سالانه یک سرباز معمولی است که در آن زمان چیزی بین ۳۷۵ و ۵۰۰ دناری بود. به گفته کرمنیچک، این مقدار پول با استانداردهای دوران باستان مبلغ هنگفتی بود بنابراین احتمالا به شخصی تعلق داشته که یا در ارتش مشغول به کار بوده یا در حوزه تجارت.

قدیمی‌ترین سکه این گنجینه در دوران امپراطوری نرون (سال ۵۴ تا ۶۸ بعد از میلاد) ضرب شده و جدیدترین سکه متعلق به دوران فرمانروایی سپتیمیوس سوروس (سال ۱۹۳ تا ۲۱۱ بعد از میلاد) است. سکه‌های نایاب از دوران حکمرانی دیدیوس ژولیانوس نیز در این مجموعه به چشم می‌خورد؛ ژولیانوس در سال ۱۹۳ پس از میلاد تنها دو ماه فرمانروایی کرد و سپس کشته شد.

شهر آگسبورگ در نظر دارد از ۱۷ دسامبر تا ۹ ژانویه (۲۶ آذر تا ۱۹ دی ۱۴۰۰) یک نمایشگاه موقت از این سکه‌ها و دیگر کشفیات از دوران رم باستان برپا کند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha