آموزش انواع مهارت‌ها به کودکان ۲ ساله در مجموعه «تست‌های هوش»

تهران- ایرنا- مجموعه هفت جلدی «تست‌های هوش» اثر داریوش صادقی روانشناس و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با هدف آموزش مهارت‌های مختلف برای کودکان ۲ ساله وارد بازار نشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، سنجش هوش کودک برای والدین از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که با سنجش ضریب هوشی کودک، علاوه بر مشخص شدن بهره هوشی، استعدادهای کودک نیز مورد شناسایی قرار می گیرند.

همه والدین از صمیم قلب تمایل دارند که کودکانشان از درک بالا بهره مند بوده تا بتواند بسیاری از موضوعات و آموزه های جدید را فرا گیرد. به طور کلی، هوش از جمله فرآیندهای روانی جالب و در عین حال جذاب وجودی انسان است که جلوه های آن به میزان متفاوت در انسان به چشم می خورد.

به طور معمول، سنجش هوش کودک برای والدین کودکان موضوع جالب و جذابی محسوب می شود. این امر در والدینی که برای اولین بار داشتن فرزند را تجربه می کنند، بیش از پیش اهمیت و ضرورت می یابد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سنجش هوش کودک، به ویژه در سنین پایین کار راحتی نبوده که بتوان به وسیله عموم مردم و والدین آن را اجرایی نمود.

بی تردید، ارزیابی و بررسی مهارت های هوشی و ضریب هوشی کودکان، سنجش روانشناختی با دقت و دقیق را می طلبد. به طور کلی، قدرت یادگیری انسان در سنین کودکی در مقایسه با سایر دوره ها، بسیار بالاتر و مطلوب تر است. بر اساس شواهد علمی موجود، ذهن انسان تا قبل از سن دوازده سالگی، قابلیت یادگیری و پذیرش بالغ بر سی زبان مختلف، به غیر از زبان مادری را امکان پذیر می سازد.

انتشارات نیستان بر اساس این ضرورت مجموعه هفت جلدی تست های هوش شامل هوش دیداری، هوش ریاضی، هوش گفتاری، هوش فضایی، حافظه دیداری، حافظه شنیداری و دقت و توجه اثر داریوش صادقی را وارد بازار کتاب کودک کرده است.

صادقی روانشناس و عضو انجمن نویسندگان کتاب کودک مولف بیش از ۲۵۰ جلد کتاب و مقاله در حوزه کودکان و روانشناسی است.

نویسنده این هفت عنوان کتاب در ۲۱ صفحه هر جلد با تصاویر رنگی به کمک والدین برای پرورش هوش کودکان ۲۴ تا ۳۶ ماهه پرداخته است. ضمن اینکه هر عنوان با توضیحاتی نخستین برای راهنمایی والدین همراه است.

آموزش انواع مهارت‌ها به کودکان ۲ ساله در مجموعه «تست‌های هوش»

تست های هوش دیداری که جلد اول این مجموعه است با این توضیح آغاز می شود که ساده ترین نمونه تست های دیداری که برای کودکان دو ساله قابل فهم و یادگیری است در این کتاب آورده شده است. با انجام این تست ها کودک به تدریج روابط بین شکل ها را درک می کند و مهارت های دیداری اش پرورش می یابد.

به عنوان نمونه والدین در این جلد می توانند با تصاویری رنگی به کودک تشخیص شکل های متعلق به گروه، شکل هم رنگ و هم شکل، طبقه بندی بر اساس گروه، تشخیص شکل همانند یا هم رنگ، تشخیص شکل هندسی در اشیا، تشخیص رنگ های مختلف یک شی، تشخیص جز از کل در یک شکل، دقت به جزئیات شکل جدا از زمینه ، ادراک شکل های هندسی ساده تشخیص بر اساس جایگاه و اندازه، دقت به اجزا و شباهت با گروه درک شباهت براساس شکل و رنگ، تشخیص شکل پنهان در زمینه و مواردی این چنین را آموزش دهند.

در تست های هوش گفتاری آمده است: مهارت های گفتاری در دو سالگی به صورت خیلی سریع و انفجاری رشد می کند، بازی های این کتاب کمک می کند تا کودک به درستی و هدفمند اسامی اشیاء، میوه ها، حیوانات، عملکردهای ساده، احساس ها و اعضای بدن رادر قالب بازی یاد بگیرد.

در تست های دقت و توجه نویسنده عنوان کرده است: پرورش دقت و توجه یکی از مهارت های مهم کودکان است که نقش موثری در یادگیری آن ها دارد، را مد نظر  پرورش هوش دیداری فضایی از اهمیت ویژه ای در آموزش کودکان برخوردار است.

حافظه دیداری بیشترین نقش را در یادگیری کودکان دارد، این مهارت بهتر است به تدریج در کودکان پرورش داده شود. بازی کتاب تست حافظه دیداری به روشی ساده حافظه دیداری کودکان دو ساله را پرورش می دهد.

مفاهیم ریاضی که در کتاب تست های هوش ریاضی آورده شده است، برای کودکان دو ساله قابل فهم و متناسب با رشد ذهنی آنها است، کودکان دو ساله باید این مفاهیم را آموزش ببینند، درک کنند و پاسخ دهند.

در توضیح تست های حافظه شنیداری نیز آمده است، پرورش حافظه شنیداری مثل سایر مهارت های کودک نیاز به تمرین و تکرار دارد، در این کتاب تمرین های جالبی از سطح مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد که به پرورش حافظه شنیداری کودکان دو ساله کمک می کند.

برای نتیجه گیری بهتر این آموزش ها از مخاطبان خواسته شده است از فیلم های آموزشی سامانه تِک هوش کمک بگیرند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha