۲۹ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 3088
کد خبر: 84548229
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اسپانیا در معرض موج جدید کرونا

تهران- ایرنا- اگرچه اخیراً آمار ابتلا به کرونا در اسپانیا با روند کندتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی در حال افزایش است، اما به رغم فاصله گرفتن از موج چهارم کرونای اروپایی، این کشور نیز در معرض خطر شیوع مجدد این ویروس قرار دارد.  

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه اسپانیا، نرخ ابتلا به کووید۱۹ در این کشور اروپایی با صعود هفت پله ای، در روزهای اخیر به ۱۱۱ نفر (در هر ۱۰۰ هزار نفر) رسیده است. اگرچه این روند نسبت به یکه تازی ویروس کرونا در سایر کشورهای اروپایی کندتر است، اما همزمان با اعلام وضعیت بهداشتی اضطراری در دیگر کشورهای اروپایی، اسپانیا نیز به اتخاذ مجدد برخی تدابیر بهداشتی مانند اعمال دورکاری برآمده است.

براساس اعلام وزارت بهداشت اسپانیا، با وجود آنکه ابتلای بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ نفر دیگر در روز گذشته، آماری مشابه متوسط مبتلایان در دو روز گذشته است، اما بالا رفتن شمار مبتلایان، بتدریج بر بیمارستان ها فشارهای روزافزون وارد می کند.

با این وجود، حال و روز اسپانیا نسبت به برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان که جمعیت واکسینه شده کمتری را ثبت کرده و موج چهارم کرونا را از سر می گذرانند، بهتر است. آلمان با ابتلای روزانه ۶۰ هزار نفر رکورد زده و پس از آن انگلیس و استرالیا نیز با شرایط اضطراری روبرو هستند.  نرخ ابتلا (به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر) در آلمان ۶۴۹ نفر، در انگلیس ۷۷۱ و در اتریش یکهزار و ۷۱۱ نفر گزارش شده است.

پیشرفت واکسیناسیون در اسپانیا

در اسپانیا همراه با تدابیر بهداشتی همچون ماسک زدن، داده های واکسیناسیون نیز تحت کنترل است. به این ترتیب که بیش از ۳۷ میلیون و ۵۱۹ هزار اسپانیایی (۷۹.۱) درصد دز کامل واکسیناسیون را دریافت کرده اند که شامل ۸۹.۱ درصد جمعیت هدف (بزرگسالان بالای ۱۲ سال) می شود و مقامات بهداشتی اسپانیا در انتظار موافقت آژانس دارویی اروپا برای واکسیناسیون کودکان هستند.

این در حالی است که واکسیناسیون در کشورهایی مانند آلمان، اترش یا انگلیس در حدود ۶۴% و ۶۷% بوده و در ایتالیا به ۷۲ درصد می رسد و اوج آن در پرتغال با ۸۷.۷ درصد جمعیت واکسینه شده، ثبت شده است. در این کشورها حتی ارائه دز سوم به گروه های خاص نیز انجام می شود.

در حال حاضر، در اسپانیا حدود سه و نیم میلیون علاوه بر واکسن کرونا سرم اضافی و  ۴۷ درصد افراد بالای ۷۰ سال دز تقویتی دریافت کرده اند.

در حالی که اوج‌گیری شیوع کرونا، اوپا را به کانون همه‌گیری در جهان تبدیل کرده و به ویژه کشورهای اروپای مرکزی را به سمت اعمال قرنطینه سوق داده است اما امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه با تاکید بر استفاده از گواهی واکسن کووید ۱۹برای جلوگیری از شیوع ویروس اعلام کرد این کشور نیازی به تبعیت از سایر کشورها در اعمال محدودیت‌ها برای افراد واکسینه شده ندارد.  

سازمان جهانی بهداشت بتازگی اعلام کرد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در اروپا طی هفته گذشته پنج درصد افزایش یافته و اروپا تنها منطقه در جهان است که مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ در آن افزایش یافته است.

در حالی که شمار مبتلایان جهانی به ویروس کرونا از مرز ۲۵۶ میلیون و ۹۶۵ هزار نفر عبور کرده، بیش از ۶۹ میلیون و ۶۴۴ هزار مورد آن در قاره سبز گزارش شده است.

همچنین براساس به روز رسانی تارنمای وردمیترز، از میان بیش از پنج میلیون و ۱۵۵ هزار فوتی ناشی از این بیماری در جهان، بیش از یک میلیون و ۳۷۳ هزار مورد آن در کشورهای اروپایی ثبت شده است.

همزمان با بازگشت اروپا به کانون شیوع کرونا، دولت‌های اروپایی مقررات جدیدی را برای اعمال محدودیت وضع کرده اند که خشم مردم این قاره را برانگیخته است. در جدیدترین اعتراض‌ها، معترضان هلندی با نیروهای ضد شورش درگیر شدند که در این درگیریها هفت تن مجروح شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha