۱۹۵ هکتار جنگل و مرتع در مراوه‌تپه به منابع طبیعی بازگردانده شد

گنبدکاووس - ایرنا - رییس دادگستری مراوه‌تپه در شرق استان گلستان گفت که در یکسال گذشته با اجرای ۷۸ حکم خلع ید، ۱۹۵ هکتار جنگل و مرتع در این شهرستان به منابع طبیعی بازگردانده شد.

به گزارش روز شنبه دادگستری گلستان، سیدمهدی هاشمی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از مراتع و  ۱۰ درصد از جنگل‌های گلستان در مراوه‌تپه قرار دارد، افزود: برای حفظ منابع طبیعی، پرونده‌های دست اندازان و متجاوزان به این عرصه‌ها، خارج از نوبت و با سرعت در دادگاه‌های این شهرستان رسیدگی می‌شود.

هاشمی گفت: برخورد دستگاه قضا با کسانی که در این شهرستان به زمین خواری، تصرف و تخریب اراضی ملی و منابع طبیعی اقدام کنند قاطعانه خواهد بود.

به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراوه‌تپه، این شهرستان ۲۶۷ هزار هکتار عرصه‌ منابع طبیعی شامل ۴۷ هزار هکتار جنگل و ۲۲۰ هزار هکتار مرتع دارد که بیش از ۶ هزار هکتار از جنگل‌های آن پهن برگ طبیعی و حدود ۳۵ هزار هکتار دیگر سوزنی برگ است که از دهه ۷۰ تاکنون به صورت دستی کاشته شده است.

ابراهیم سرایلو افزود: ۶ هزار هکتار از مراتع مراوه‌تپه نیز رویشگاه پسته طبیعی یا وحشی است که با توجه به خشکسالی امسال باردهی بسیار کمی داشت.

وی یادآور شد که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ با هدف توسعه فضای سبز و فرهنگ‌سازی حفظ محیط‌ زیست ۲ نقطه در روستاهای "کریم ایشان و یکه چنار" مراوه‌تپه به مساحت ۱۸۰ هکتار نهال‌کاری شد.

سرایلو، وجود مراتع را برای تداوم حیات جامعه روستایی و عشایری مراوه‌تپه بسیار مهم دانست و گفت: بیش از ۲ هزار خانوار عشایری بومی و کوچنده از استان‌های خراسان شمالی و رضوی و سمنان با ۱۷۰ هزار راس دام سبک و سنگین هر ساله در موسم قشلاق یعنی از اول آبان تا آخر اسفند، از مراتع این شهرستان استفاده می‌کنند.

شهرستان مراوه‌تپه ۶۷ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲ نقطه شهری و ۱۰۸ روستا سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha