۲۹ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۲
کد خبرنگار: 2056
کد خبر: 84548119
۰ نفر

برچسب‌ها

بزرگترین سردیس حکیم فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد

مشهد- ایرنا- مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مراحل نصب بزرگترین سردیس شاعر بزرگ خراسان، حکیم فردوسی به ارتفاع بیش از هشت متر در میدان علوم این دانشگاه به پایان رسید.

 دکتر عادل سپهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موضوع باز طراحی میدان علوم از اواخر سال ۹۸ و به مناسبت هفتادمین سال تاسیس این دانشگاه در دستور کار بود.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد تنها دانشگاه کشور است که هم هویت ملّی به واسطه نام ابوالقاسم فردوسی شاعر نامدار فارسی زبان و هم هویت معنوی به خاطر قرار گرفتن در شهر حرم امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در گذشته قرار بود در این میدان مجسمه بزرگی از فردوسی با هزینه یک شهروند نیکوکار که به هویت ایرانی و اسلامی کشور علاقه‌مند بود تامین شود ولی با شکل گیری برخی سلایق مختلف این کار صورت نگرفت اما از ابتدای سال ۱۳۹۹  با تلاش بسیار و به‌ رغم نظرهای مختلف، موضوع باز طراحی میدان علوم و نصب این سردیس به تایید شورای فرهنگ عمومی استان رسید.

سپهر افزود: کار طراحی و چشم انداز این میدان در کارگروه‌های مختلف با حضور اصحاب صاحب نظر در معماری، ادبیات و مهندسی بعد از اعلام فراخوان برای باز طراحی این میدان انجام شد و ساخت این اثر از اواخر اردیبهشت امسال به صورت برداشتی انتزاعی از اثر استاد ابوالحسن خان صدیقی به سرانجام رسید و روز گذشته در میدان علوم دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد و به زودی مراسم رسمی رونمایی از این اثر فاخر با اتمام مراحل نورپردازی و بازپیرایی میدان برگزار می شود.

وی ادامه داد: برای ساخت این سردیس از فایبرگلاس، رزین، گچ و سایر تثبیت کننده‌ها با روش‌های مختلف استفاده شدهاست تا در مقابل شرایط جوی ماندگاری بهتری داشته باشد.

دانشگاه فردوسی مشهد که سال ۱۳۲۸ تاسیس شد سومین دانشگاه با سابقه ایران پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز است. هم اینک در دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه ۲۵ هزار دانشجو تحصیل می‌کنند که بیش از چهار هزار نفر آنها در مقطع دکتری، هشت هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر دانشجوی خارجی نیز از دیگر کشورهای جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی رتبه نخست را در میان دانشگاه‌های ایران در اختیار دارد.

مجموعه دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۳ دانشکده، هفت پژوهشکده، ۱۳ خوابگاه، کتابخانه مرکزی، ساختمانهای اداری، تاسیسات و محوطه‌های ورزشی و فضای سبز در گستره ۳۰۰ هکتاری در جنوب غربی کلانشهر مشهد واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha