آمریکا از دور دوم مذاکرات اقتصادی با تایوان خبر داد

تهران- ایرنا - دولت آمریکا که هفته گذشته در ملاقات مجازی جو بایدن با همتای چینی خود اعلام کرده بود از استقلال تایوان حمایت نمی کند و خود را نسبت به سیاست "چین واحد" متعهد می داند، از دور دوم گفت و گوهای اقتصادی میان واشنگتن و تایپه خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری « رویترز »، دولت آمریکا در بیانیه ای که چند روز پس از دیدار مجازی میان « جو بایدن » رئیس جمهوری آمریکا و همتایِ چینی اش  «  شی جین پینگ » منتشر شد، اعلام کرد دور دوم گفت و گوهای اقتصادی میان آمریکا و تایوان از هفته آینده از سر گرفته می شود.

پس از جلسه روسای جمهوری آمریکا و چین، شی جین پینگ هشدار داد آمریکا با حمایت از استقلال تایوان با آتش بازی می کند. 

 در بیانیه دولت آمریکا آمده است: دور دوم این مذاکرات به رهبری « خوزه فرناندز » وزیر انرژی، محیط زیست و رشد اقتصادی از روز دوشنبه  با هدف " گفت و گو جهت شراکت منافع اقتصادی تایوان- آمریکا "  انجام خواهد شد. این گفت و گوها در هماهنگی با "موسسه آمریکایی در تایوان " (AIT ) و  " دفتر نمایندگی فرهنگی و اقتصادی تایپه " ( TECRO ) در آمریکا برگزار خواهد شد. 

در ادامه بیانیه آمده است: « شراکت ما بر مبنای تجارت و سرمایه گذاری محکم و دو جانبه، روابط مردمان دو کشور و در دفاع از ارزش های دموکراتیک و آزادی بنا  شده است. » 

وزارت امور خارجه تایوان اعلام کرد، این دیدار مجازی با حضور « وانگ می هوآ » وزیر اقتصاد و « وو تسونگ تسانگ » وزیر علوم و تکنولوژی این کشور برگزار خواهد شد. 

برپایه این گزارش، تایوان امیدوار است گفت و گوها به تدریج به سمت توافق تجارت آزاد با آمریکا سوق پیدا کند و از نشست سال گذشته به عنوان گامی رو به جلو در این مقوله یاد کرده است. 

با این حال مذاکرات با وقفه طولانی درباره چارچوب های توافقنامه سرمایه گذاری و تجارت به شکل مجازی در ماه اوت برگزار شده بود و تایوان امیدوار به امضای قرارداد در آینده است. 

افزایش روابط با تایوان از دولت « دونالد ترامپ » شروع شد و در دولت « جو بایدن » نیز ادامه دارد.

تایوان تولیدکننده اصلی اجسام نیمه رسانا است که کمبود آن در بازار موجب آشفته کردن زنجیره تامین به شکل جهانی می شود و به ویژه بر روی بازارهای اتومبیل تاثیر می گذارد. این موضوع موجب نگرانی واشنگتن می باشد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha