نجات۳۰ گرفتار در کویر تا بارداری تنها تک‌ سُم علف‌خوار در اخبار سمنان

سمنان- ایرنا- کاهش ۵۱.۳ درصدی بارندگی در استان، نجات گروه ۳۰ نفری گرفتار در کویر شاهرود، افزایش ۳۳ درصدی تصادف های فوتی درون شهری و چشم‌انتظاری برای تولد ۲ کرّه گورخر از تنها بازمانده گونه تک سم علف‌خوار، بخشی از مهمترین خبرهای استان سمنان در هفته گذشته بود.

به گزارش ایرنا، استان سمنان در هفته گذشته از بیست و دوم تا بیست و هشتم آبان ۱۴۰۰ شاهد رویدادهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی بود که خلاصه‌ای از آن در این گزارش آمده است.

اجتماعی
فرمانده انتظامی میامی گفت: ۲ عضو یک خانواده در روستای هونستان بخش مرکزی میامی، بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست دادند.
سرهنگ حسین عجم شنبه گذشته در گفت و گو با ایرنا، افزود: پس از گزارش به مرکز فوریتی های پلیسی ۱۱۰ بی درنگ ماموران انتظامی به همراه نیروهای اورژانس  به محل فرستاده شدند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: ۲۱۱ مدرسه این استان نیاز به مرمت و تجهیز دارد و ۷۵ مدرسه جدید باید ساخته شود.
سعید هژبری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: تعمیر مدارس فرسوده و ساخت مدارس مورد نیاز استان سمنان به حدود ۴۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
رئیس پلیس راه سمنان از کاهش ۶ درصدی تصادفات جاده‌ای فوتی از ابتدای سال ١۴٠٠ تا پایان مهر خبرداد و گفت: تصادفات جاده‌ای سمنان با مرگ ۱۴۷ نفر همراه بود.
سرهنگ تقی کبیری عصر پنجشنبه در چهارمین نشست کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی راه‌های استان در سالن جلسات ساختمان معاونت عمرانی استانداری سمنان افزود: کاهش تصادفات جاده‌ای این استان نتیجه اقدامات و تلاش‌های به موقع پلیس راه است.
رئیس پلیس راهور استان سمنان با اشاره به تصادف‌های فوتی شهری در کل این استان گفت: ۱۲ فقره تصادف فوتی تا پایان مهرماه ۹۹ در استان به ثبت رسید که این ‌میزان به ۱۶ مورد در مدت مشابه سالجاری افزایش یافت و با افزایش ۳۳ درصدی همراه بود.
سرهنگ موسی ‌بزرگی عصر پنجشنبه در چهارمین نشست کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی راه‌های استان در سالن جلسات ساختمان معاونت عمرانی استانداری سمنان افزود: در مجموع  ۶۷ درصد کاهش تعداد تصادف های فوتی درون شهری را از سال شروع برنامه(سال ۱۳۹۶) تا به امروز داشتیم.
فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: یک دستگاه سواری پژو ۴۰۵ با ۳۰۷ کیلوگرم ماده مخدر تریاک به همت ماموران شناسایی و توقیف شد.
سردار عبدالله حسنی شامگاه پنجشنبه به رسانه ها افزود: هماهنگی های لازم با پلیس سیستان و بلوچستان برای اجرای عملیات و دستگیری متهم قاچاق مواد مخدر انجام شد و با هدایت لحظه‌ای و اطلاعاتی از سوی ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان، خودروی حامل مواد در محور خاش به ایرانشهر شناسایی شد. 
اعلام گم شدن یک گروه ۳۰ نفره کویر نورد شاهرودی  با ۱۰ خودروی کمک دار بعد از ظهر جمعه گذشته در کویر خارتوران که با تلاش نیروهای امدادی ۲۶ تن از این کویرنوردان روز یکشنبه پیدا شدند و چهارتن از این افراد که برای یافتن  کمک و اطلاع به نیروهای امدادی از گروه اصلی جدا شده بودند که در نهایت روز دوشنبه تمامی افراد گرفتار شده در کویر نجات یافتند.

علمی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: از ۱۵ گورخر ایرانی که در پارک ملی کویر این استان زیست می‌کنند، بارداری ۲ گورخر قطعی و باروری پنچ گورخر هنوز مشخص نیست.
امیر عبدوس روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: پنج گورخر ماده که سال گذشته در طبیعت پارک ملی کویر رهاسازی شدند و پارسال زایمان داشته‌اند، ممکن است اکنون باردار باشند.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: میانگین بارش استان در سال زراعی گذشته (از یکم مهر ۱۳۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰) نسبت به سال زراعی قبل از آن ۵۱.۳ درصد کاهش یافت.
ایرج مصطفوی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: سال زراعی گذشته (از یکم مهر ۱۳۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰) میانگین بارش‌ها در استان سمنان ۷۶.۹ بود که نسبت به بلندمدت کاهش ۴۳ درصدی داشت.

فرهنگی
رئیس انجمن سینمای جوانان استان سمنان گفت: اثر محمدحسن رضی‌آبادی، عکاس دامغانی در جشنواره بین‌المللی عکاسی "۳۵ awards " روسیه با موضوع «مردی با ریش» برگزیده شد.
سعید خجسته‌فر روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: در مجموع ۱۰ هزار و ۲۶۳ عکس در این جشنواره برگزیده شد که اثر رضی‌آبادی در جایگاه «تاپ ۱۸ درصد» این آثار قرار گرفت.

اقتصادی
استاندار سمنان گفت: ۱۸ هزار و ۷۲ نفر متقاضی خانه از ابتدای اعلام همگانی برای ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن در استان نام نویسی کردند.
سید محمدرضا هاشمی شامگاه سه‌شنبه در جلسه ویدئو کنفرانسی شورای ملی مسکن به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری در سالن جلسات کوثر استانداری سمنان ابراز داشت: طرح نهضت ملی مسکن در استان سمنان کلنگ زنی و عملیات اجرایی احداث واحد های مسکونی آغاز شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: پنج معدن این استان به درخواست بهره‌برداران و با موافقت اعضای شورای معادن استان به طور موقت تعطیل شد.
علی تشنه دل شامگاه سه‌شنبه در بیست و یکمین جلسه شورای معادن استان سمنان که به ریاست سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: درخواست تعطیلی موقت پنج معدن بنا به دلایل مختلفی مانند نداشتن بازار فروش ، شرایط فصلی و عدم وجود دپوی مواد معدنی بود.
رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: پنج هزار نفر در قالب ۵٠ تعاونی و تشکل از عرصه‌های منابع طبیعی استان بهره‌برداری می‌کنند.
علیرضا رهایی روز جمعه به ایرنا افزود: هم اکنون بیش از ۵۰ تشکل وتعاونی بالغ بر پنج هزار نفر از بهره ‌برداران منابع طبیعی استان سمنان عضو تشکلها و تعاونی‌ها را به‌خود اختصاص داده و در برنامه است که هرساله با افزایش سرمایه شرکتهای تعاونی تعداد افراد و بهره‌برداران بیشتری در حوزه منابع طبیعی زیرپوشش این تعاونیها قرار گیرد. 
هشتمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان روز پنجشنبه با حضور عبدالله سهرابی دستیار وزیر امور خارجه، علی خطیبی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولان استان سمنان و شهرستان دامغان و اقشار مختلف مردم در سالن همایش‌های دانشگاه این شهر از دیگر خبرهای مهم استان سمنان در هفته گذشته بود.

ورزش

رئیس هیات بدمینتون استان سمنان گفت: تیم بدمینتون استان در گروه چهارم با برتری بر حریفان خود از خرم آباد و کرمان صدرنشین گروه خود در دور رفت مسابقات لیگ دسته یک بدمینتون شد.
مرتضی شحنه عصر جمعه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: لیگ دسته یک بدمینتون با شرکت ۱۲ تیم در چهار گروه از دیروز آغاز شد که استان سمنان در گروه چهارم این مسابقات در کنار خرم آباد و کرمان قرار دارد.
رئیس هیات ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای استان سمنان گفت: تیم فتوت شاهرود به عنوان یکی از هشت تیم برتر کشوری در لیگ زورخانه‌ای کشور حضور می‌یابد.
حسن سبزواری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: دوازدهمین لیگ زورخانه‌ای کشور با عنوان "شهدای بسیج" از ۱۱ آذر ۱۴۰۰ با حضور هشت تیم برتر کشوری به میزبانی تهران آغاز می‌شود و به مدت چهار هفته ادامه دارد.
رئیس هیات جانبازان و معلولان استان‌ سمنان گفت: تیم پارادومیدانی بانوان استان سمنان در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی پاراآسیایی موفق به کسب ۲ مدال نقره و سه برنز شدند.
نعمت الله نعمتی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: سی و پنجمین دوره مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی پاراآسیایی ۲۰۲۲ هوآنگژو چین با حضور تیم پارادومیدانی بانوان استان سمنان از ۲۲ آبان ماه به مدت چهار روز و به میزبانی تهران برگزار شد.
رئیس هیات ووشو استان سمنان گفت: ۱۱ ووشوکار استان در مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی در بخش آقایان و بانوان از پنجم لغایت چهاردهم آذر ۱۴۰۰ به میزبانی جزیره قشم حضور می یابند.
مهدی دانایی فرد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: رقابت های ووشو قهرمانی بزرگسالان استان سمنان در بخش بانوان و آقایان جمعه گذشته به مدت یک روز برگزار شد.
مسئول انجمن پارا دو و میدانی استان سمنان گفت: ۱۰ ورزشکار دو و میدانی استان به سی و پنجمین دوره مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی برای بازی‌های آسیایی مردان اعزام شدند.
احسان اباظهری شنبه گذشته گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: ورزشکاران اعزامی در گروه سنی بزرگسالان و در گروه سنی بزرگسالان و از شهرستان‌های شاهرود، دامغان،آرادان و مهدیشهر هستند.
پیروزی تیم فوتبال ساحلی پارت سمنان در چارچوب رقابت‌های گروه دوم لیگ برتر امیدهای کشور پنجشنبه شب در یزد با نتیجه چهار بر سه در مقابل تیم سرخ‌پوشان سقز کردستان، از دیگر خبرهای مهم استان سمنان در هفته گذشته بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha