بررسی ریزگردها و محیط زیست/پرونده فیلم‌های توقیفی باز می‌شود

تهران - ایرنا - این هفته، مستند «تنهایی» به بررسی مساله ریزگردها در منطقه، تنش‌های آبی و پروژه های آسیب زا می پردازد، و برنامه «پرانتز باز» نیز پرونده فیلم‌های توقیفی را می‌گشاید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سعید نبی کارگردان مجموعه مستند تنهایی درباره قسمت امشب مستند گفت: امشب یکی از مهمترین فیلمهای مجموعه مستند تنهایی که آخرین قسمت آن هم هست با موضوع ریزگردها پخش می شود . فیلمی که بر عکس سایر فیلم های این مجموعه که سینمایی و دراماتیک ساخته شده بودند دارای ساختار ژورنالیستی است و با توجه یه وجود تصاویر دلخراشی که از آثار ریزگردها در بدن انسان پدید می آید در آن، دیدن فیلم به همه پیشنهاد نمی شود.

نبی ادامه داد: اینکه پخش این فیلم که از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ ساخته شده همزمان شده با افتتاح سد ایلیسو در ترکیه که در خاورمیانه این سد و پروژه gap  ترکها به زعم کارشناسان داخلی و خارجی معروف شده به به آتش تهیه جنگ آبها در خاومیاینه که سازمان ملل چندین سال پیش از آن پرده برداشت در کنار افسوس بزرگ، یک موقعیت ایده آل نیز برای این فیلم است که در بهترین زمان خود پخش می شود. و البته امیدوارم شبکه یک هم قدر این موقعیت را در رقابت رسانه ای بداند.

وی افزود: امیدوارم این مستند همچون مستند هورالعظیم و پنج پلنگ و بدون او از این مجموعه به حدی اثرگذار باشد که تلنگری بزرگ به مسئولان این حوزه در کشور خصوصا در حوزه سیاست خارجی و ریزگردها و منابع آبی وارد شود که دیگر در اطراف کشورمان شاهد چنین وقایعی که تاثیر مستقیم بر روی کشور می گذارد، نباشیم.

تهیه کننده مجموعه مستند تنهایی ادامه داد: ریزگردهای کشورمان بیش از ۸۰ درصد از کانون های خارجی همچون عراق، سوریه و عربستان است و برگرفته از عناصری که ماحصل رویدادهای بزرگ این مناطق هستند و کارشناسان در حال بررسی این موضوع که سیستم سلامتی انسان از این عناصر چه تاثیری خواهد گرفت، تاثیراتی که بخش بزرگی از آن در این فیلم به نمایش گذاشته خواهد شد.

اینجا هوا ندارد، نام قسمت این هفته از مجموعه مستند تنهایی است که به کارگردانی مریم خدیوی و سعید نبی و تهیه کنندگی سعید نبی ساعت ۲۳:۱۰ از شبکه یک پخش می شود.

همچنین در برنامه درنگ تنهایی که به تحلیل هر قسمت از مستند تنهایی می‌پردازد، عباس مقتدایی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، محمدجواد اشرفی، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان، حمیدرضا عباسی، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و سعید نبی حضور دارند که با اجرای عبدالرضا امیر احمدی ساعت ساعت ۲۳:۴۵ دقیقه به روی آنتن خواهد رفت.

سایر عوامل این مستند عبارتنداز؛ تدوین: احمد وفایی، طراحی صدا: بهروز شهامت، صدا بردار: حبیب الله محمدی، تصویربرداری: مهران فردپور

پرانتز پرونده فیلم های توقیفی در رادیو نمایش باز می شود

امشب در رادیو نمایش، پرونده فیلم های توقیفی باز می شود، در این‌ برنامه با کارشناسان درباره حرکت مثبت دولت جدید به پخش فیلم های توقیف شده گفت و گو خواهد شد.

پرانتز باز، کاری از گروه برنامه های مستند و ترکیبی رادیو نمایش به تهیه کنندگی سردبیری مارال دوستی ،اجرای مجید واشقانی و کارشناسی علیرضا بهرامی ،فرانک آرتا و نغمه دانش امشب ساعت ۲۱ از خانه کتاب به صورت زنده به روی آنتن رادیو نمایش می رود.

جهان به مثبت دست فرمون می‌آید

مثبت دست فرمون با اجرا و کارگردانی حامد تهرانی و تهیه‌کنندگی محمود محمودی امشب جمعه ۲۸ آبان ماه به همراه امید جهان خواننده کشور، راهی آنتن شبکه نسیم می‌شود.

در این برنامه مهمانان حامد تهرانی، شبی دست فرمونی را در پیست مسابقه تجربه می‌کنند و امید جهان، جدیدترین مهمان این برنامه قرار است حضور در پیست مسابقه را با چالش‌هایی متفاوت تجربه کند.

مثبت دست فرمون جمعه شب‌ها ساعت ۱۹ آنتن شبکه نسیم را در اختیار دارد و بازپخش آن روز بعد ساعت ۳۰ دقیقه بامداد، ۷ و ۱۳ پخش می‌شود.

تشریح خدمات کنسولی در برنامه مشاور

برنامه مشاور که در شبکه جام جم مشکلات حقوقی و قضایی ایرانیان مقیم خارج را مرور می کند،  در برنامه یکشنبه شب (۳۰ آبان) با حضور احمد شنوایی، کنسول جمهوری اسلامی ایران در انگلستان و نصرت الله قدرتی، معاون اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه، به موضوع تشریح خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم انگلیس، خدمات اداره  گذرنامه و روادید وزارت امورخارجه به ایرانیان خارج از کشور می پردازد.

مجموعه برنامه های مشاور، با پرداختن به موضوعات حقوقی، اجتماعی و اقتصادی امور ایرانیان خارج از کشور، یکشنبه ها ساعت ۲۱:۴۵ به وقت تهران ، و ۱۹:۱۵ به وقت وین با اجرای دکتر مازیار قاسمی گودرزی از شبکه جهانی جام جم پخش می شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha