۴۶ ایستگاه مطالعه دیجیتال آستان قدس رضوی در کشور راه‌اندازی شد

شهرکرد - ایرنا - ربیس بخش سازماندهی و توسعه منابع دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره‌ به راه‌اندازی ۴۶ ایستگاه مطالعه دیجیتال این سازمان در شهرهای مختلف کشور گفت: با راه‌اندازی این ایستگاه‌ها، محققان می‌توانند به ۱۵۰ میلیون منبع پژوهشی دسترسی داشته باشند.

مهدی کریمی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با هدف دسترسی پژوهشگران و محققان به منابع اطلاعاتی و با اولویت مناطق کمتر برخوردار و در مراکز عام‌المنفعه و غیردولتی در حال راه‌اندازی است.

وی با بیان اینکه مرکز آموزش‌های تخصصی علوم حوزوی شیخ مفید در شهرکرد ،نخستین حوزه علمیه کشور به‌ شمار می‌رود که به جمع مراکز دارای ایستگاه مطالعه دیجیتال پیوسته است، تصریح کرد: تاکنون ایستگاه‌های متعددی در شهرهای مشهد، قوچان، تربت‌حیدریه، سرخس، طبس، گناباد، کاشمر، تهران، اهواز، کرمانشاه، بروجرد، اهواز، شوشتر و اصفهان راه‌اندازی شده است که علاقه‌مندان می‌توانند به صورت رایگان از خدمات مطالعاتی ارائه شده در این ایستگاه‌ها بهره‌مند شوند.

کریمی، امکان دسترسی به اطلاعات بیش از ۲ هزار پایگاه علمی و پژوهشی ملی و بین‌المللی همچون الزویر، ساینس، ساینس دایرکت، اشپرینگر، آکسفورد، وایلی و نیچر را از جمله امکانات قابل ارائه در ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال آستان قدس رضوی بیان کرد و یادآور شد: علاوه بر دسترسی به این پایگاه‌ها، کاربران می‌توانند با استفاده از ۲۵۰ سامانه نرم‌افزاری نصب شده در پایانه‌های ایجاد شده، از محتوای ۲۰۰ هزار کتاب و مقاله در هر پایانه بهره‌مند شوند.

وی دسترسی به برخی پایگاه‌های کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی همانند پایگاه‌ کتاب‌های چاپی، کتاب‌ها و مقالات الکترونیکی و پایان‌نامه‌ها به‌ صورت تمام متن را از دیگر امکانات ارائه شده در ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال دانست.

ربیس بخش سازماندهی و توسعه منابع دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در خصوص تنوع موضوعی مطالب قابل دسترسی در ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال نیز گفت: این منابع اطلاعاتی دربردارنده تمام موضوعات دانش بشری است و کاربران این امکان را دارند که در صورت نیاز به دانلود و چاپ محتوا از خدمات تحویل مدارک این سازمان نیز استفاده کنند.

کریمی همچنین درباره شهرهای متقاضی راه‌اندازی این ایستگاه نیز افزود: تمامی کتابخانه‌های غیر دولتی واقع در مناطق کمتر برخوردار که زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی ایستگاه مطالعه دیجیتال را داشته باشند، می‌توانند درخواست خود را به سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ارسال کنند که پس از بررسی درخواست، مقدمات لازم برای ایجاد ایستگاه فراهم خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال آستان قدس رضوی هم‌زمان با هفته بزرگداشت کتاب و کتابخوانی و با حضور مهدی کریمی مجری راه‌اندازی ایستگاه‌های مطالعه آستان قدس رضوی در شهرهای شهرکرد و بروجن فعال شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha