تخت روانچی:حملات تروریستی اخیر افغانستان نگران کننده و هشدار دهنده است

نیویورک – ایرنا – مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل حملات تروریستی اخیر در افغانستان، از جمله حملات امروز در کابل را بسیار نگران کننده و در عین حال، هشدار دهنده دانست.

به گزارش ایرنا، دکتر مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست عصر چهارشنبه به وقت محلی شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان اظهار داشت: نشست امروز بسیار به موقع و مهم است، زیرا افغانستان با چالش های جدی مواجه است.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: وضعیت بشردوستانه بسیار نگران کننده است. با نزدیک شدن به فصل زمستان، مردم با یک بحران انسانی قریب الوقوع روبرو هستند. این امر ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان را در فوریت قرار می دهد.

تخت روانچی افزود: نقش سازمان ملل متحد در شرایط کنونی بسیار مهم است. ما از تلاش های دفتر سازمان ملل و دیگر نهادهای سازمان ملل متحد در کمک به مردم افغانستان حمایت می کنیم.

 سفیر ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ایران به عنوان یک کشور همسایه و بر اساس پیوندهای مشترک تاریخی، فرهنگی، زبانی و مذهبی قوی بین دو ملت نمی تواند نسبت به مشکلات مردم افغانستان بی تفاوت بماند.

وی تصریح کرد: برای بیش از چهار دهه، ما میزبان میلیون‌ها شهروند افغانی بوده‌ و سخاوتمندانه به آنها به‌ویژه، در طول همه‌گیری ویروس کرونا و در شرایط سخت اقتصادی ناشی از تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده کمک کرده‌ایم.

تخت روانچی اظهار داشت: از اواسط ماه اوت، هزاران شهروند افغانی به طور روزانه وارد ایران می شوند. در صورت عدم رسیدگی فوری و مناسب به وضعیت بشردوستانه، تخمین زده می شود که صدها هزارنفر از شهروندان افغانستان در زمستان آینده وارد ایران شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: تا امروز، ما هر آنچه در توان داشته‌ایم برای کمک به آوارگان افغانستانی که وارد ایران می‌شوند، از جمله از طریق تامین نیازهای اولیه، انجام داده‌ایم. علاوه بر این، ما همچنین محموله های بشردوستانه زیادی را به افغانستان ارسال کرده ایم.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: با این حال، به دلیل تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی آمریکا و در نبود منابع مالی جدید کافی، دیگر نمی‌توانیم به تنهایی به آنها کمک کنیم.

تخت روانچی تاکید کرد: باید صریح و صادق باشیم. این وضعیت یک چالش داخلی نیست. کشور همسایه افغانستان را نباید تنها گذاشت و انتظار داشت که این چالش بسیار دشوار را به تنهایی حل کند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما از جامعه بین المللی، و به ویژه کشورهای کمک کننده می خواهیم تا به مسئولیت های خود عمل کرده و منابع مالی جدید و کافی را در اختیار همسایگان افغانستان قرار دهند تا به پناهندگان و آوارگان افغانستانی کمک کنند.

وی تاکید کرد: ارائه به موقع کمک های بشردوستانه و آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان، که برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم ضروری است، به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: همچنین باید تلاش های موازی برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان صورت گیرد.

وی در عین حال گفت: با این حال، این تلاش های عاجل،  نباید توجه و تلاش های ما را از نیاز به مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان منحرف کند.

 تخت روانچی اظهار داشت: حملات تروریستی اخیر در افغانستان، از جمله حملات امروز در کابل، بسیار نگران کننده و در عین حال، هشدار دهنده است. این حملات نشان می دهند که پرداختن به این تهدیدات تا چه اندازه برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ضروری بوده است. این حملات همچنین بار دیگر وحشیگری تروریست ها را به نمایش می گذارد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: بنابراین، نسبت به تروریسم، تامین کنندگان، سازمان دهندگان و حامیان  آن در افغانستان نباید هیچگونه تسامحی نشان داد.

وی تاکید کرد: باید اطمینان حاصل شود که خاک افغانستان هرگز برای فعالیت های تروریستی استفاده نمی شود و  به عنوان پناهگاه امن برای گروه های تروریستی یا منبعی برای تولید و قاچاق مواد مخدر استفاده نشود.

تخت روانچی اظهار داشت: تشکیل یک حکومت فراگیر و منتخب مردم، با مشارکت همه گروه های قومی و مذهبی، متعهد به مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته و تضمین و حمایت  از حقوق مردم بر اساس اصول و آموزه های راستین اسلامی و رعایت حقوق بشر برای همه مردم افغانستان، شامل هر قوم و زبانی، اقلیت های مذهبی و زنان، برای ایجاد یک افغانستان امن، باثبات و رفاه برای مردم، حیاتی است.

وی افزود: برای دستیابی به این هدف، جمهوری اسلامی ایران به تعامل خود با همه طرف ها در افغانستان، از جمله طالبان ادامه خواهد داد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: نماینده ویژه ایران در افغانستان در راستای پیگیری تلاش‌های صلح‌آمیز و بشردوستانه ایران در افغانستان، در حال حاضر به کابل سفر کرده است. وی در این سفر با مقامات ارشد طالبان دیدار و در مورد مسایل فوری مانند کمک های بشردوستانه، پناهجویان و همچنین چالش های امنیتی و اقتصادی که مردم افغانستان با آن دست به گریبان هستند، گفتگو کرده است.

تخت روانچی تصریح کرد: در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ میزبان دومین نشست وزیران همسایگان افغانستان و روسیه بود. در بیانیه‌ای که در پایان این نشست منتشر شد، شرکت‌کنندگان حمایت قاطع خود را از دستیابی به صلح، ثبات و آشتی ملی در افغانستان اعلام کرده و همه طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان را تشویق کردند تا به رایزنی‌ها و گفتگوهای سیاسی برای تشکیل یک دولت فراگیر و منتخب مردم، با مشارکت همه گروه ها و اقشار جامعه افغانستان ادامه دهند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران کمک به مردم افغانستان و همکاری با همسایگان و سایر شرکای افغانستان را برای تضمین صلح و توسعه پایدار در افغانستان ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha