نظام آموزشی کشور ذهن نقاد پرورش نمی‌دهد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: نظام آموزشی ما ذهن نقاد و تفکر حل مساله را آموزش نمی‌دهد و شایسته سالاری در آن جایی ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، جواد نیک بین در نشست علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری، مدیران تصادفی و نظام آموزشی بیسوادپرور و استعدادکش را علت اصلی مشکلات کشور عنوان کرد و گفت: مدیران تصادفی یعنی کسانی که اتفاقی به پست می رسند و در همه دولت‌ها هستند و عامل بدبختی مردم به شمار می‌روند، چرا که جز کارهای شخصی و چپاول از اتاق خود بیرون نمی‌روند.

نماینده مردم کاشمر و بردسکن (خراسان رضوی) در مجلس یازدهم، افزود: نظام آموزشی صرفاً در پی یکسان سازی دانش آموزان است. این یعنی اگر نمره ادبیات دانش آموز ۲۰ است، ریاضی آن هم باید همین باشد، در حالی که چنین دانش آموزی می‌تواند حافظ، شهریار و مولوی شود. سیستم آموزشی ما بعد از ۱۲ سال به چه درد دانش آموز می‌خورد؟ آیا به زبان مسلط می شوند؟ ریاضی می‌دانند؟ و زبان فارسی را درست متوجه می‌شوند؟ هیچیک از این موارد اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه خودشان به طور شخصی در خط، هنر و طراحی کاری انجام دهند، بنابراین نظام آموزشی ما با نیاز روز هیچ تطابقی ندارد.

نیک بین خاطرنشان کرد: نظام آموزشی ما نقادی ذهن را پرورش نداده و صرفاً در پی حفظ جدول ضرب است، این نظام آموزشی تفکر و حل مساله را آموزش نمی‌دهد، بلکه تست زدن برای آن مهم است. نظام آموزشی که شایسته سالاری در استعدادها برای آن مهم نیست و صرفاً به شایسته سالاری در آزمون‌ها و تست‌ها اهمیت می‌دهد، بنابراین چنین نظامی وضعیت اسفناک کنونی را به وجود آورده است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha