کتاب‌ها، روایتگران روز جهانی فلسفه

تهران- ایرنا- روز جهانی فلسفه، بهترین فرصت برای آشنایی با روش‌های اندیشیدن است، کتاب‌ها که از آغاز با فلسفه همراه بوده‌اند، راویان دانشی خواهند بود که اساس همه دانش‌هاست.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، روز جهانی فلسفه از سوی سازمان یونسکو، سومین پنج‌شنبه از ماه نوامبر هر سال است. اولین مراسم بزرگداشت روز جهانی فلسفه در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۰۲ برگزار شده است. روز جهانی فلسفه، سومین پنجشنبه ماه نوامبر بیشتر با آخرین پنجشنبه آبان ماه در تقویم ایرانی برابر است. اولین مراسم بزرگداشت روز جهانی فلسفه در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۰۲ برگزار شده است.

 در ایران این روز با روز بزرگداشت علامه طباطبایی، ۲۴ آبان ماه، تقریبا مصادف شده است که به این مناسبت هم اندیشی های پرشماری با موضوع فلسفه برگزار می شود. 

کتاب ها برای ما از فلسفه روایت می کنند، آنها از آغاز اندیشه فلسفی همراه انسان بوده اند.

درس‌های فلسفی لاک‌پشت

بسیاری از تاریخ نگاران معتقدند فلسفه از یونان باستان آغاز شده است اما برخی دیگر بر این عقیده اند که این موضوع تنها به فلسفه اروپا مربوط خواهد بود.  برتون‌اف. پورتر، در کتاب آن‌چه لاک‌پشت به ما آموخت، با نگاهی به تاریخ فلسفه، مبانی آن را بازگو می‌کند.  

این کتاب با نظریات فلسفی و زندگی فیلسوفانی چون سقراط، افلاطون و ارسطو آغاز می‌شود، و پس‌ از آن با سده‌های میانه و قدیس توماس آکوئیناس ادامه می‌یابد و سپس به رنسانس و پس از آن می‌رسد. پورتر به کندوکاو در متافیزیک دکارت و هابز می‌پردازد؛ معرفت‌شناسی هیوم و بارکلی را بررسی کرده و در میان آرای شماری فلاسفه دیگر اخلاقیات کانت و استوارت میل را تجزیه‌ و تحلیل می‌کند. در آخر نیز با موضوع‌هایی امروزین ازجمله نژادپرستی، سقط و فمنیسم مدرن کار خود را به پایان می‌رساند.

آنچه لاک‌پشت به ما آموخت از دریچه چشم فیلسوفانی که به شکل‌گیری تفکر مدرن یاری رسانده‌اند، نگاهی متوازن و ساده فهم به پرسش‌های بنیادین زندگی دارد. برتون، با استفاده از ترتیبی تاریخی و گاه شمارانه، نشان می دهد که چگونه فیلسوفان مختلف پرسش های بزرگ زندگی را مورد توجه قرار می دهند.

 این کتاب در ۷ فصل و ۳۶۰ صفحه، با ترجمه مجتبی پردل، توسط نشر ترانه دامون، به چاپ رسیده است.

کتاب‌ها، روایتگران روز جهانی فلسفه

پرسش درباره فلسفه زندگی 

زندگی پر از سوال های پیچیده است و راجر اسکروتن در کتاب پرسش‌های مهم زندگی؛ مبانی و مسائل فلسفه، به دنبال پاسخ دادن به این سوال‌هاست. 

نویسنده این‌کتاب فیلسوف و نویسنده‌ سرشناس انگلیسی و استاد زیبایی‌شناسی و فلسفه‌ سیاسی است. این کتاب تلاش می کند فلسفه را جذاب کند و به همین دلیل به بیانی ساده موضوعات همه پسند فلسفی را بازگو کرده است. 

در این کتاب اندیشه‌های شماری از فلاسفه‌ بزرگ مطرح شده اما آنها را شرح نمی دهد. هدف نویسنده از تولید این‌کتاب، پاسخ به پرسش‌های اساسی زندگی و معنابخشی به آن بوده است. او در این‌ کتاب به تشریح و تبیین مقولات و مفاهیمی مانند حقیقت، زمان، خدا، آزادی، امور اخلاقی، موسیقی، تاریخ و... پرداخته است.

این‌کتاب با ۲۶۸ صفحه با ترجمه علی اوجبی توسط نشر خزه منتشر شده است، این‌کتاب، دهمین‌عنوان مجموعه پیاده‌روی با فلسفه است که این‌ناشر چاپ می‌کند.

کتاب‌ها، روایتگران روز جهانی فلسفه

فلسفه از نگاهی دیگر

تاریخ فلسفه امروز به رشته دانشگاهی تبدیل شده است، نمونه آن تاریخ فلسفه از آغاز تا امروز نوشته ویلیام ساهاکیان است، در کشورهای انگلیسی‌زبان یک کتاب درسی محسوب می‌شود. ساهاکیان در این کتاب به زبانی ساده تاریخ فلسفه را از آغاز تا زمان سارتر نوشته است.

این کتاب ۲۲ فصل دارد که در هر فصل به موضوعات مختلف فلسفه پرداخته می شود، تقسیم بندی او بر اساس مکتب یا جنبش فلسفی است؛ بسیاری از کتاب های موجود در این زمینه، اقدام به تقسیم بندی فرد محور کرده‌اند اما ساهاکیان با این کار، مطالعه اثرش را برای خوانندگان آسان کرده و جستجو در این کتاب به مراتب سریع تر و راحت تر از دیگر کتاب های مشابه است. 

تاریخ فلسفه از آغاز تا امروز، مرور سریع و مختصر از تاریخ فلسفه غرب، است و خواننده را قادر می سازد تا در قالب یک کتاب مختصر، فیلسوف، مکتب یا جنبش مشخصی را جستجو کند.

تاریخ فلسفه از آغاز تا امروز، نوشته ویلیام ساهاکیان، با ترجمه حمیدرضا بسحاق، در ۵۴۴ صفحه توسط  نشر به چاپ رسیده است.

کتاب‌ها، روایتگران روز جهانی فلسفه

بچه ها از فلسفه چه می دانند؟ 

برای آموزش فلسفه به کودکان باید با آنها گفت و گو کرد، کتاب گفتگو با دخترم درباره فلسفه، نوشته رژه پل درووا، این فرصت را برای خانواده ها فراهم می کند که فلسفه را به بچه ها بیاموزند.

موضوعاتی از قبیل گرسنگی در جهان آن هم در قرن بیست و یکم، عصر پیش از تاریخ، فلسفه و واژه‌های رمزآمیز و علاقه نوجوانان به دانستن معنای زندگی، مرگ، عدالت و جنگ، مسائلی است که هر کسی به نوعی به آنها فکر می‌کند و می‌خواهد درباره آن به نحوی بداند.  گفتگو  با دخترم درباره فلسفه به این رمز و رازها، در قالب پرسش و پاسخ‌هایی که فرزندان و نوه‌ها از پدران و پدربزرگ‌هایشان می‌پرسند و آنها هم پاسخ می‌دهد.

 نویسندگان این کتاب‌ها در گفتگوهایی شرکت کرده‌اند که شاید میلیون‌ها نفر تمایل به شنیدن پاسخ‌هایی از این قبیل پرسش‌ها در ذهن‌شان دارند.

کتاب گفتگوهایی با دخترم درباره فلسفه، نوشته روژه پل درووا با ترجمه مهدی ضرغامیان، در ۹۶ صفحه توسط نشر آفرینگان بخش کودک و نوجوان نشر ققنوس منتشر شده است.

کتاب‌ها، روایتگران روز جهانی فلسفه

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha