معاون وزیر جهاد کشاورزی: تشکیل صندوق حمایتی زعفران ضروری است

گناباد- ایرنا- معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تشکیل صندوق حمایتی زعفران را یک ضرورت برای حمایت از زعفران‌کاران و فعالان این بخش دانست.

محمدمهدی برومندی روز چهارشنبه در همایش ملی زعفران در گناباد، با بیان اینکه سازوکارهای تشکیل این صندوق در دست انجام است، افزود: برای نخستین بار از محل یارانه ای که به بخش کشاورزی تعلق می گیرد، ۲۰۰ میلیارد ریال در قالب سهم کشاورزی به عنوان منابع اعتباری این صندوق اختصاص یافته و در آینده نزدیک فعالیت خود را آغاز می کند که امیدواریم در بودجه سال آینده منابعی به عنوان سهم بخش دولتی به این صندوق تخصیص یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بر اساس تکالیف قانونی باید ۱۴ صندوق حمایتی تولیدی در سطح کشور ایجاد شود که با توجه به ظرفیتهای خاص ایران در تولید و صادرات زعفران، تشکیل صندوق حمایتی زعفران به عنوان اولویت در دست اقدام است.

وی اظهار داشت: در سنوات گذشته به جای افزایش واحد سطح با افزایش سطح زیر کشت به دنبال رشد تولید این محصول در کشور بودیم که البته نتیجه موثری به دنبال نداشت.

برومندی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی از طریق افزایش جلسات همفکری با تولید کنندگان و دست اندرکاران تولید زعفران و تشکل های بخش خصوصی، با آسیب شناسی دقیق برای رفع و کاهش تنگناهای تولید این محصول مهم کشاورزی تلاش می کند و شورای قیمت گذاری زعفران نیز امسال تشکیل شده و منابعی به این منظور اختصاص یافته است.

وی افزود: توجه به طرح جامع زعفران برای اعمال سیاستهای دقیق و برنامه های حمایتی، دغدغه دست اندرکاران، تولید کنندگان و صادر کنندگان زعفران و در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است و شورایی متشکل از نمایندگان استانهای زعفران خیز کشور در مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود تا با هم افزایی و خرد جمعی برای کاهش مشکلات این بخش گامهای موثری برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۵۰ میلیارد دلار گردش مالی گیاهان دارویی در جهان سهم ایران کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است و با وجود آنکه ما تولید کننده ۹۲ درصد زعفران جهان هستیم کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار از بازار هشت میلیارد دلاری زعفران دنیا سهم داریم.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، کمبود سرمایه در گردش را از مشکلات مهم کشاورزان و زعفران کاران برشمرد و ترویج کشاورزی قراردادی را راهکار مهمی برای برون رفت از این تنگناها دانست و تاکید کرد: باید کشاورزی قراردادی و شناسنامه دار کردن تولید محصولات کشاوزی در کنار توسعه صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری مورد توجه قرار گیرد و امروز خام فروشی یکی از مشکلات مهم این بخش است.

وی اظهار داشت: باید هر یک از تولید کنندگان محصولات زراعی و باغی دارای شناسنامه تولید باشند و بر اساس آن، نوع کود و مشخصات محصول به طور کامل تدوین و درج شود.

برومندی گفت: از مجموع تولید ۸۴ میلیون تن سیب در جهان ۴۴ میلیون تن آن در کشور چین تولید می شود و بیشتر قطعات باغی سیب در این کشور در قالب قطعات هزار و ۲ هزار متری است و همه این محصولات با یک برند مشترک در بازار داخلی و بین المللی عرضه می شود که گویی همه از یک باغ تولید شده اند و این نشان دهنده وحدت رویه در سیاستها و فعالیتهای این بخش در چین است و ما نیز باید این مساله را در تولید محصولات کشاورزی خود مورد توجه قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه تدوین سند توسعه باغبانی کشور مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: بر اساس این سند طبق ظرفیت سنجی، میزان دقیق آب مورد نیاز و تولید محصولات کشاورزی در نقاط دارای صرفه اقتصادی و غیره مشخص می شود.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی نباید رقیب بخش خصوصی باشد، این وزارتخانه به تنهایی قادر به عملیاتی کردن این مسائل نیست و تنها باید ریل گذاری کند و همراهی تشکلهای مردمی به عنوان رکن اصلی در اجرای این برنامه ها ضروری است.

ششمین همایش ملی زعفران روز چهارشنبه به میزبانی مجتمع آموزش عالی گناباد آغاز به کار کرد که فردا به کار خود پایان می دهد.

این همایش در محورهای فناوری های تولید و پس از برداشت زعفران، مصارف و کاربردها و بازاریابی و اکوتوریسم زعفران، فناوری‎های تولید زعفران شامل ژنتیک، اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی، اکولوژی، فیزیولوژی و بیولوژی زعفران، فناوری­های کاشت، داشت و برداشت، مدیریت آفات، بیماری­ها و علف­های هرز، مدیریت مصرف منابع و بهره­ وری تولید، مکانیزاسیون تولید، تنوع گونه ه­ا و ذخایر ژنتیک و فناوری‎های پس از برداشت زعفران در زیربخشهای فرآوری و بسته­ بندی، فیتوشیمی، شناسایی، استخراج و خالص ­سازی مواد موثره، آنالیز، کنترل کیفیت و استانداردها و نوآوری و تولید محصولات دانش بنیان تقسیم بندی می شود.

مصارف غذایی، مصارف دارویی، فارماکولوژی، کاربردهای آرایشی، بهداشتی و صنعتی، اقتصاد دانش بنیان و تجاری سازی، کارآفرینی و اشتغال، برندسازی و بازاریابی، صادرات و تجارت جهانی زعفران، فرهنگ و دانش بومی، یافته ­های باستان شناسی، اگروتوریسم و نقش زعفران در توسعه پایدار روستایی دیگر محورهای همایش ملی زعفران است.

برگزاری میزگردهای تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های تخصصی را از جمله سایر برنامه‌هایی این همایش ملی ذکر کردو گفت: در این همایش مسوولان و صاحبنظرانی در سطوح مختلف ملی و استانی و از جمله معاون وزیر و تعدادی از مدیران تابعه وزارت جهاد کشاورزی، اعضای شورای ملی زعفران، اساتید برتر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی استانهای مختلف در حوزه زعفران و اساتید برتر حوزه اقتصاد کشور شرکت دارند و در مدت برگزاری همایش و یا میزگردهای تخصصی و کارگاههای آموزشی تابعه آن سخنرانی می کنند.

۸۶ هزار هکتار از مجموع ۱۰۵ هزار هکتار کشتزار زعفران ایران مربوط به استان خراسان رضوی است که در این میان گناباد با سه هزار و ۵۰۰ هکتار مزرعه زعفران، سالانه ۱۲ تن محصول تولید می کند و نیمی از زمین های زیر کشت این شهرستان به این گونه اختصاص دارد.

مرکز شهرستان ۹۳ هزار نفری گناباد در فاصله  ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha