توسعه میادین گازی، نویدبخش آبادانی فارس

شیراز- ایرنا- سفر استانی هیات دولت به استان فارس و پیگیری‌های مسئولان در سطوح ملی و استانی برای اجرایی کردن افزون بر یکصد مصوبه رهاورد این سفر چشم‌انداز روشنی را در مسیر توسعه استان ایجاد کرده است که از آن جمله می‌توان به طرح‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم اشاره کرد.

 وزیر نفت در سفر ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ خود به استان فارس همزمان با سفر استانی رئیس‌جمهوری و دیگر دولتمردان به این استان، با یادآوری اینکه فارس پس از استان بوشهر دومین دارنده ذخایر گازی کشور است، اعلام کرد: دولت سیزدهم در زمینه فشارافزایی میدان‌های گازی کنونی و توسعه میدان‌های گازی جدید تنها در استان فارس چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.
 جواد اوجی در حاشیه بازدید از پالایشگاه گاز فراشبند گفت: ظرفیت تولید روزانه گاز در استان فارس ۱۱۴ میلیون مترمکعب است، فارس دومین ذخایر گاز کشور را دارد.

توسعه میادین گازی، نویدبخش توسعه فارس


توسعه ۶ میدان گازی جدید در فارس در دولت سیزدهم
وزیر نفت در جلسه شورای اداری فارس در هفتمین سفر استانی دولت سیزدهم به تشریح جزئیات بیشتری از طرح‌های توسعه انرژی استان پرداخت و گفت: تاکنون ۶ میدان نفتی در استان فارس توسعه یافته که تولید روزانه آن ۱۱۴ میلیون متر مکعب است و علاوه بر این توسعه ۶ میدان نفتی جدید دیگر نیز در این استان در این دولت آغاز خواهد شد.
اوجی افزود: با توسعه میدان‌های گازی، روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز استان فارس افزوده خواهد شد.
وی، در خصوص طرح‌های پتروشیمی مغفول مانده استان فارس نیز گفت: این پروژه‌ها ۱۵ سال است که بلاتکلیف باقی مانده و تضمین داده‌ایم که در صورت شروع فعالیت چهار پتروشیمی فیروزآباد، جهرم، داراب و فسا، خوراک آنها را تامین کنیم.
وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که با تعیین سرمایه‌گذار، تکلیف این پتروشیمی ها مشخص شود.
وی افزود: وزارت نفت در بحث توسعه راه‌ها، سدسازی، پروژه‌های ورزشی، بهداشتی و آموزشی در قالب ۲۵۰ پروژه به ارزش یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان مشارکت خواهد کرد که بخشی تا پایان امسال و بخشی نیز سال آینده افتتاح می‌شود.
اوجی اضافه کرد: همچنین تا پایان امسال ۱۰۰ روستا، ۴۴۰ واحد صنعتی و ۶ شهر استان فارس به شبکه گاز متصل می‌شود.
وی همچنین از اختصاص ۵۷ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و تکمیل بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز خبر داد و گفت: برای تکمیل برج فناوری پارک علم و فناوری استان فارس نیز ۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت نفت اختصاص می‌یابد.
وزیر نفت اظهار کرد: در این سفر همچنین تصویب شد ۱۵ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت نفت در حوزه مسئولیت اجتماعی برای افراد زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد و لوله‌کشی گاز خانوارهای زیر پوشش این سازمان‌ها اختصاص یابد.

توسعه میادین گازی، نویدبخش توسعه فارس

اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان به بهسازی جاده شیراز – فیروزآباد – عسلویه
 وزیر نفت که ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ همزمان با سفر استانی دولت به فارس، به نمایندگی از رئیس‌جمهوری در جلسه شورای اداری شهرستان فیروزآباد حضور یافته بود،  گفت: با توجه به شرایط بحرانی جاده شیراز- فیروزآباد-عسلویه، ۸۰۰ میلیارد تومان به بهسازی و توسعه این محور اختصاص یافت.
در این جلسه که با حضور فرمانداران و ائمه جمعه شهرستان‌های فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند برگزار شد،‌ اوجی گفت:‌ طی دو جلسه که در تهران برگزار شده در حوزه نفت بالغ بر هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان که بخشی اعظم آن در حوزه مسئولیت اجتماعی بوده، به استان فارس اختصاص داده شده است.
اوجی ادامه داد: از این مبلغ بخش اعظم آن به شهرستان فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند و جاده شیراز- کوار- فیروزآباد اختصاص خواهد گرفت.
وزیر نفت اضافه کرد: با توجه به شرایط بحرانی و خاص جاده فیروزآباد- کوار و فیروزآباد- جم-عسلویه ۸۰۰ میلیارد تومان به این محور اختصاص داده خواهدشد.
اوجی بیان داشت: از این مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی و ۵۰۰ میلیارد تومان آن را تهاتر با نفت خواهیم کرد.

توسعه میادین گازی، نویدبخش توسعه فارس

مسئولیت اجتماعی وزارت نفت
وزیر نفت اضافه کرد: دربحث مسئولیت اجتماعی پروژه‌هایی با هماهنگی استاندار و سازمان برنامه و بودجه استان بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان به ۲۵۰ پروژه آموزشی، رفاهی، بهداشتی و فرهنگی اختصاص داده شده که تاکنون سابقه نداشته وزارت نفت تا این بعد مسئولیت های اجتماعی بپذیرد.
اوجی بیان داشت: هر پروژه‌ای که در این منطقه توسعه پیدا کند در نظر داریم تا سقف چهار درصد آن پروژه به عنوان مسئولیت اجتماعی در این منطقه هزینه شود.

۱۰۰ روستای استان فارس تا پایان سال از گاز بهره‌مند می‌شوند
وزیر نفت همچنین گفت: در توسعه یک میدان گازی حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار بار مالی دارد که چهار درصد از این مبلغ صرف مسئولیت اجتماعی در استان خواهد شد.
وی ادامه داد:‌ در بحث گاز رسانی تا پایان سال ۱۰۰ روستا در این استان از گاز بهره مند خواهند شد و اعتبارات مطلوبی در این خصوص در نظر گرفته شده است.

توسعه میادین گازی، نویدبخش توسعه فارس

قول مساعد وزارت نفت برای تکمیل ورزشگاه‌ بانوان و احداث زمین چمن در فارس
استاندار فارس در دیدار با مسئولان ملی در تلاش برای شتاب بخشی به اجرای مصوبات سفر استانی هیات دولت است.
از آن جمله اواسط آبان ماه ۱۴۰۰،‌ استاندار فارس پس از دیدار با جواد اوجی وزیر نفت در تهران به بیان رهاوردهای این دیدار پرداخت.
بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، محمدهادی ایمانیه با اشاره به اینکه اکنون حمل سوخت به وسیله تانکر انجام می‌شود و رفت و آمد تانکر باعث آسیب و تخریب سطح جاده ها می‌شود؛ بر لزوم احداث خط لوله انتقال فرآورده های نفتی به استان فارس تاکید کرد که در دیدار با وزیر نفت مقرر شد بررسی های لازم برای اجرایی شدن این پروژه در دستور کار قرار گیرد.
استاندار فارس در این دیدار پیشنهادهایی برای پیشبرد برخی مصوبات سفر ریاست جمهوری به این استان را مطرح کرد که اجرایی شدن این پیشنهادها را وزیر نفت پذیرفت.
احداث پالایشگاه دوم شهر شیراز از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس در این جلسه مطرح کرد و با موافقت وزیر نفت مقرر شد مقدمات اجرایی شدن این طرح فراهم شود.
ایمانیه با بیان اینکه سوخت مورد نیاز وسایل نقلیه از استان های مجاور به فارس منتقل می‌شود، تعداد مخازن نگهداری سوخت موجود در استان را در مقایسه با میزان مصرف ناکافی دانست و از وزیر نفت خواست دستورات لازم برای افزایش تعداد این مخازن را صادر کند که این موضوع نیز با موافقت وزیر مواجه شد.
با رایزنی های استاندار فارس، وزیر نفت موافقت کرد، این وزارت خانه برای تکمیل ورزشگاه های بانوان و احداث ۵ زمین چمن مصنوعی در فارس مساعدتی ۲۰ میلیارد تومانی داشته باشد.

با توجه به اعلام وزیر نفت مبنی بر سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری در طرح‌های توسعه میادین گازی استان فارس و همچنین اعلام تعهد این وزارتخانه به اختصاص چهار درصد از حجم سرمایه‌گذاری‌ها برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت در این استان، می‌توان امیدوار بود با نقش‌آفرینی این وزارتخانه در این عرصه، توسعه استان فارس شتاب بیشتری پیدا کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha