سفر دو مقام ارشد دیگر آمریکا به غرب آسیا؛ ایران و منطقه محور گفتگوها

نیویورک-ایرنا- سفرهای مقامات آمریکایی به منطقه غرب آسیا افزایش یافته و قرار است لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و تیم لندرکینگ نماینده ویژه آمریکا در یمن نیز به زودی به عربستان و بحرین سفر کنند تا درباره همکاری های امنیتی و منطقه ای و نیز ایران با شرکای خود گفتگو کنند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام سفر تیم لندرکینگ نماینده ویژه آمریکا در یمن و با تکرار اتهامات و هراس از نفوذ منطقه ای ایران مدعی شد این مقام آمریکایی برای هماهنگی در مورد امنیت منطقه و همچنین گفتگو در خصوص طیف وسیعی از نگرانی ها مرتبط با ایران به عربستان و بحرین سفر خواهد کرد.
دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که  لندرکینگ که در این سفر به یک هیات میان سازمانی آمریکا خواهد پیوست و برای پیشبرد یک روند جامع صلح به رهبری سازمان ملل در یمن و ارائه کمک فوری به مردم یمن، با مقامات ارشد دیدار خواهد کرد.
دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که  نماینده ویژه آمریکا در امور یمن در خصوص ادامه بازداشت تعدادی از کارمندان یمنی سفارت آمریکا در صنعا  و تجاوز به ساختمان سفارت آمریکا در صنعا گفت و گو خواهد کرد.
وزارت خارجه آمریکا زمان سفر تیم لندرکینگ را اعلام نکرد اما همزمان برخی رسانه ها و خبرنگاران به نقل از جان کربی سخنگوی پنتاگون اعلام کردند که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه به منطقه غرب آسیا سفر خواهد کرد.
بر اساس این گزارش ها، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفته است که مقصد سفر لوید آستین عربستان سعودی و بحرین خواهد بود.
سخنگوی پنتاگون تاکید کرده است که آستین در مورد همکاری های امنیتی و منطقه ای با رهبران نظامی و منطقه ای گفت و گو خواهد کرد.
کربی مدعی شده است واشنگتن بر تعهد خود به پیشبرد و تقویت مشارکت های دفاعی و تعهد دیرینه خود به رهبری آمریکا در تقویت امنیت و ثبات منطقه ای تاکید خواهد کرد.
سفر لوید آستین و تیم لندرکینگ در حالی است که رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و نیز لیندا توماس گرینفیلد نماینده آمریکا در سازمان ملل به منطقه غرب آسیا سفر کرده اند.
رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده‌اند که نفتالی بنت نخست‌وزیر این رژیم، با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که در جریان سفر منطقه‌ای به اسرائیل رفته است، دیدار نخواهد کرد تا تاکیدی بر مخالفت قاطع اسرائیل با هر شکلی از احیای برجام باشد.
روزنامه «اسرائیل‌هیوم» نوشت که اسرائیل نگران است که آمریکا به توافقی بدتر از برجام با ایران رضایت دهد و از همین رو، نفتالی بنت تصمیم گرفته است که برای نشان دادن مخالفت خود با احیای برجام، به نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران وقت ملاقات ندهد.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به سفر رابرت (راب ) مالی نماینده ویژه کشورش در امور ایران به منطقه غرب آسیا اعلام کرد که واشنگتن برای دور جدید مذاکرات وین آماده می شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ارتباط سفر راب مالی به غرب آسیا از جمله سرزمین های اشغالی و مذاکرات وین گفت که (راب) مالی برای مشورت با همکاران ما به منطقه سفر کرده است. او در امارات بود و اکنون در اسرائیل است. در آنجا تعاملات عالی داشته است.
وی تصریح کرد که نماینده ویژه کشورش در امور ایران با وزیر خارجه، دفاع، مشاور امنیت ملی، رئیس موساد و دیگر مقامات رژیم اسرائیل دیدارهایی داشته است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که ما در طول شش دور پیشین مذاکرات در وین به صورت مرتب به همکاران خود در خلیج فارس و همچنین اسرائیل توضیح داده ایم و همانطور که ما برای دور هفتم مذاکرات آماده می شویم. این فرصتی است تا نقطه نظرهای خود را مقایسه کنیم و برای دور هفتم مذاکرات آماده شویم.
ند پرایس اضافه کرد که همانطور که ما به ۲۹ نوامبر (هشتم آذرماه/ زمان آغاز دور جدید مذاکرات) نزدیک می شویم، به رایزنی و هماهنگی نزدیک نیز ادامه خواهیم داد.
دور جدید گفت‌وگوها بین ایران و گروه  ۱+۴ در پایتخت اتریش قرار است هشتم آذرماه (۲۹ نوامبر)  از سرگرفته شود.
ایران برای دست یابی به موفقیت در مذاکرات سه شرط اصلی تعیین کرده است. اینکه ایالات متحده بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی از این مسیری که رفته برمی‌گردد. برای بازگشت از این مسیر غلط تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج آمریکا از برجام اعمال کرده همه را یکجا به صورت موثر بردارد و مهمتر اینکه تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجدداً جهان و حقوق بین الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha