خودکفایی‌ شغلی ۱۰ هزار مهاجر افغان در مهمانشهر تربت‌جام

مشهد- ایرنا- رییس مهمانشهر مهاجران خارجی تربت‌جام به سابقه ۲۷ سال فعالیت این مجموعه اشاره و بیان کرد: افزون بر ۱۰ هزار نفر از مهاجران افغانستانی ساکن در این مهمانشهر، واقع در شرق خراسان رضوی، ظرف این مدت با فراگیری آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای با هدف اشتغال پایدار به خودکفایی شغلی رسیده‌اند.

مرتضی نیک‌آیین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این گروه از مهاجران افغان که از آسیب‌پذیرترین اقشار کشور خود محسوب می‌شوند پس از فراگیری آموزشها در مهمانشهر تربت‌جام و نیل به خودکفایی حرفه‌ای، به سه گروه تقسیم شده‌اند. 

وی ادامه داد: گروه نخست مهاجرانی هستند که پس از خودکفایی شغلی به افغانستان بازگشته و برای بازسازی کشورشان مشغول کار در آن سامان شده‌اند.

رییس مهمانشهر مهاجران خارجی تربت‌جام ۲ گروه دیگر از مهاجران آموزش دیده در این مجموعه را شامل افغان های باقیمانده در ایران و مقیم ذکر کرد که هم‌اینک در قالب حرفه‌های مختلف در داخل کشور مشغول کار هستند.

وی گفت: گروه سوم از مهاجران آموزش دیده در مهمانشهر تربت‌جام افغان‌هایی هستند که به دیگر کشورهای جهان مهاجرت کرده و با تکیه بر خودکفایی حرفه‌ای کسب شده در ایران، هم‌اینک در کشوری ثالث مشغول کار و زندگی هستند. 

نیک‌آیین افزود: مهمانشهر مهاجران تربت‌جام که در فاصله کمی از مرز افغانستان قرار دارد هم‌اینک در میان نهادهای بین‌المللی حمایت از مهاجران از جایگاه خاصی برخوردار است. 

وی ادامه داد: این مهمانشهر با وجود چنین جایگاهی هنوز از جهت امکانات و تجهیزات نیازمند ارتقا است لذا سازمانهای بین‌المللی فعال در امور مهاجران باید در این زمینه فعال شوند. 

وی به واحدهای مسکونی مهمانشهر تربت‌جام اشاره و بیان کرد: ۵۲۰ واحد مسکونی این مهمانشهر در اختیار مهاجران افغان است و افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در آنها سکونت دارند.

رییس مهمانشهر مهاجران خارجی تربت‌جام گفت: واحدهای مسکونی این مجموعه اقامتی به علت قدمت بالا و افزایش شمار خانواده‌های ساکن در آن، نیازمند بازسازی هستند.

وی همچنین به برخورداری ۱۰۰ درصد مهاجران افغانستانی ساکن در این مهمانشهر از خدمات رایگان رفاهی، آموزشی، بهداشتی و درمانی اشاره و بیان کرد: همچنین تاکنون ۹۰ درصد این مهمانان علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

نیک‌آیین افزود: البته از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ تاکنون هیچ مورد فوت ناشی از آن در مهمانشهر تربت‌جام رخ نداده است.

وی ادامه داد: ۱۰۰ درصد مهاجران خارجی ساکن در مهمانشهر تربت‌جام از خدمات رایگان بیمه سلامت بهره‌مندند.

مهمانشهر ۱۰۰ هکتاری مهاجران تبعه افغانستان در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر تربت‌جام با گنجایش اسمی ۱۵ هزار نفر، سال ۱۳۷۳ با اهداف بشردوستانه توسط دولت جمهوری اسلامی ایران برپا شد. 

مرکز شهرستان مرزی تربت‌جام در ۱۶۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha