مدیرعامل منطقه آزاد ارس افزایش سهمیه کالای همراه مسافر را خواستار شد

تبریز - ایرنا - مدیرعامل منطقه آزاد ارس با بیان اینکه سهمیه کالای همراه مسافر در نظر گرفته شده برای اصناف این منطقه کافی نیست، افزایش این سهمیه ۸۰ میلیون دلاری را خواستار شد.

محسن نریمان روز سه شنبه در نشستی با اعضای کارگروه تعیین سهمیه کالای همراه مسافر مناطق آزاد کشور با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته با توجه به افزایش نرخ ارز، نیمه تعطیلی اصناف به علت شیوع ویروس کرونا و مشکلات مربوط به ثبت سفارش، کاهش سهمیه کالای همراه مسافر در مناطق لمس نمی شد، گفت: اکنون با توجه به کنترل نسبی ویروس کرونا در کشور، فعالیت مجدد اصناف، رفع مشکل ثبت سفارش از ابتدای سال جاری و همچنین افزایش ۱۵۰ قلمی لیست کالاهای مجاز همراه مسافر، این میزان سهمیه جوابگوی تقاضای موجود نیست و اصناف را با مشکلاتی مواجه کرده است.

وی همچنین افزایش تعداد واحدهای صنفی در سال جاری را یکی دیگر از دلایل ناکافی بودن سهمیه کالای همراه مسافر در نظر گرفته شده برای منطقه آزاد ارس عنوان کرد و افزود: افزایش تعداد واحدهای صنفی ارس از یکهزار و ۸۰۰ واحد به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ واحد نسبت به ابتدای سال جاری و افزایش اصناف رسته مرتبط با کالاهای جدید نیز از دیگر عواملی است که سبب شده سهمیه اختصاصی ۸۰ میلیون دلاری کفاف اصناف منطقه را ندهد.

وی با اعلام اینکه منطقه آزاد ارس با دارا بودن موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد سالانه پذیرای ۵ تا ۱۲ میلیونی مسافران داخلی است، خاطرنشان کرد: این منطقه نقش به سزایی در جلوگیری از خروج ارز و مسافر جهت گردشگری به کشورهای همسایه ایفا می کند و خود زمینه ساز اشتغالزایی مثبت در حوزه های تجاری و گردشگری و تفریحی شده است.

 نریمان با اشاره به اینکه خط مشی کارگروه تعیین سهمیه کالای همراه مسافر مناطق آزاد کشور در تعیین سهمیه طی سال های قبل از نوع انقباضی بوده و هر ساله سهمیه های اختصاصی به نسبت سال قبل کاهش یافته است، خواستار بررسی و بازدید اعضای این کارگروه از اصناف، مجتمع های تجاری و واحدهای تولیدی منطقه آزاد ارس و تجدید نظر در سهمیه اصناف جهت جلوگیری از رکود بازار و اثرگذاری منفی در اشتغالزایی و رونق ایجاد شده در منطقه شد.

اعضای کارگروه تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر مناطق آزاد کشور که متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، گمرک ایران، بانک مرکزی و مدیریت توسعه صادرات و امور گمرکی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور می باشد به دنبال دعوت سازمان منطقه آزاد ارس جهت بررسی و بازدید از اصناف رسته های مختلف، واحدهای تولیدی، مجتمع های تجاری در این منطقه حضور یافته اند.

منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس در استان آذربایجان شرقی و شمال غرب ایران واقع شده‌ است.

بنا بر ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایران، منطقه آزاد ارس، پس از منطقه آزاد کیش، دومین منطقه آزاد توسعه یافته و در حال رشد کشور است.

این منطقه ۵۱ هزار هکتاری در مجاورت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته و به جهت موقعیت های اقلیمی و جغرافیایی و جاذبه های گردشگری به یکی از کانون های گردشگرپذیر کشور تبدیل شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha