پتروشیمی ماهشهر برای مدیریت شرایط اضطراری از آمادگی لازم برخوردار است

اهواز- ایرنا- فرماندار شهرستان ماهشهر با اشاره به برگزاری تمرین سراسری مدیریت شرایط اضطراری در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: برگزاری این تمرین نشان داد با هماهنگی موجود در منطقه ، پتروشیمی ماهشهر برای مدیریت شرایط اضطراری از آمادگی لازم برخوردار است.

به گزارش ایرنا فریدون بندری سه شنبه در جریان حضور در کمیته شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اظهارداشت: در شهرستان ماهشهر، صنایع بزرگ و استراتژی مستقر هستند که قطعا تهدیدات متعددی از ناحیه خارج و اپوزیسیون داخل متوجه این واحدها است.

وی ادامه داد: برگزاری تمرین های آمادگی شرایط اضطراری می تواند در کاهش آسیب های احتمالی در زمان بحران ها و تهدیدات، اثرگذار باشد.

رئیس شورای تامین شهرستان ماهشهر با اشاره به اینکه تمرین امروز که با مدیریت سطح ۲ توسط سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی فرماندهی شد از دستاوردهای قابل قبولی در حوزه پدافند غیرعامل برخوردار است گفت: در این تمرین، نواقص کمی مشاهده شد که رفع همه آنها در دستور کار متولیان مربوطه قرار گرفته است.

بندری خاطرنشان کرد: از جمله نقاط قوت برگزاری این تمرین، برخورداری مدیریت شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی از امکانات و تجهیزات لازم برای کاهش آثار ناشی از بروز بحران ها است.

وی ادامه داد: برابر با برنامه ریزی که در حال انجام است، بروز رسانی این تجهیزات همواره در دستور کار سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار دارد.

 

پتروشیمی‌های ماهشهر آمادگی قابل قبولی برای مدیریت شرایط اضطراری دارند

مدیرعامل سازمان منظقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نیز گفت: در حال حاضر، واحدهای مختلف پتروشیمی در ماهشهر از سطح آمادگی قابل قبولی برای مدیریت شرایط اضطراری در مواقع بروز تهدید و یا حوادث برخوردار هستند.

سیدامید شهیدی نیا اظهارداشت: صنعت پتروشیمی به واسطه برخورداری از تجهیزات و نیروی انسانی آموزش دیده در حوزه HSE در کنترل حوادث مختلف، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی ادامه داد: به همین دلیل، در تمرین پدافندی که امروز با مشارکت سه شرکت پتروشیمی رازی، ابوعلی سینا و امیرکبیر برگزارشد، شاهد آمادگی ذهنی مجموعه صنعت پتروشیمی برای مدیریت شرایط اضطراری بودیم.

شهیدی نیا افزود: در این بین، رفع نقاط ضعف و توجه به پیشگیری از بروز حوادث و تهدیدها باید در دستور کار قرار گیرد تا در جریان فعالیت های اقتصادی این منطقه، شاهد چالش و یا مشکلی نباشیم.

فرمانده شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با بیان اینکه پیروی از دستورالعمل های ابلاغی وزارت نفت سازمان پدافند غیرعامل از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: بر همین اساس، امروز مجموعه شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از آمادگی قابل قبولی برای مشارکت و همکاری در مدیریت بحران های احتمالی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر پیشرفت خوبی در بالا بردن توان شرکت های پتروشیمی در حوزه پدافند غیرعامل صورت گرفته است افزود: این درحالی است که طی یک ساله گذشته، حوادث صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی رخ داده که در کوتاه ترین زمان ممکن مدیریت شدند.

شهیدی نیا یادآورشد: در این حوادث، نیروی انسانی هیچگونه مصدومیتی نداشته است که این مسئله توانمندی مجموعه شرکت های پتروشیمی در مدیریت شرایط اضطراری را نشان می دهد

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده‌ای به وسعت حدود ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در شهرستان بندر ماهشهر، شهر بندرامام خمینی (ره) قرار گرفته شده است.

این منطقه با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی و همچنین برخورداری از تسهیلات قانونی مناطق ویژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ویژه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی، تامین منافع اقتصادی، اجتماعی و ملی، جذب تکنولوژی‌های جدید و افزایش اشتغال ایجاد شده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی، منطقه از طریق بندر امام خمینی (ره) و از آبراه خور موسی به آبهای آزاد بین المللی و ازطریق راه آهن سراسری به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی دسترسی دارد.

این منطقه به عنوان بخشی از استان خوزستان، همانند یک پایگاه استراتژیک و تاثیرگذار در مناطق نفت و گازخیز ایران عمل کرده و دستیابی به منابع نفت و گاز مواد اولیه و خوراک واحدهای صنعتی را بیش از پیش تسهیل می نماید.

در این راستا سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای مدیریت و تحقق توسعه فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در منطقه از جمله صنایع پتروشیمی، به صورت زیر مجموعه‌ای از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، براساس مصوبه تیر ماه سال ۱۳۷۶ شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی فعالیت‌خود را در سال ۱۳۷۷ آغاز کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha