اختلافات رژیم صهیونیستی و آمریکا بر سر توافق با ایران بالا گرفت

تهران- ایرنا- رژیم اشغالگر قدس مخالف توافق هسته‌ای آمریکا با ایران است و در سالهای اخیر از هیچ تلاشی برای جلوگیری از هرگونه توافقی در این زمینه خودداری نکرده است. حالا و درآستانه دور جدید مذاکرات، تحرکات این رژیم تشدید شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رژیم صهیونیستی مخالف بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای است. با وجود آنکه پس از آغاز نخست وزیری نفتالی بنت رژِیم اسرائیل سیاست عدم تقابل با آمریکا در قبال برجام را در پیش گرفته بود و بنت مدعی بود نمی خواهد رفتاری مشابه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین در پیش بگیرد اما مواضع اخیر مقامات این رژیم نشان می‌دهد که تفاوت جدی بین بنت و نتانیاهو در این زمینه وجود ندارد و برای همین شاهد هستیم که اختلافات رژیم اشغالگر قدس با ایالات متحده درباره مذاکرات هسته ای بالا گرفته است.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده‌اند که نفتالی بنت، نخست‌وزیر این رژیم، با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که در جریان سفر منطقه‌ای به اسرائیل رفته است، دیدار نخواهد کرد تا تاکیدی بر مخالفت قاطع اسرائیل با هر شکلی از احیای برجام باشد. روزنامه «اسرائیل‌هیوم» نوشت که اسرائیل نگران است که آمریکا به توافقی بدتر از برجام با ایران رضایت دهد و از همین رو، نفتالی بنت تصمیم گرفته است که برای نشان دادن مخالفت خود با احیای برجام، به نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران وقت ملاقات ندهد.

هرچند روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی همواره مستحکم بوده است و یکی از خطوط راهنمای اصلی سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه تامین منافع رژیم صهیونیستی بوده است، ‌ با این حال در جریان مذاکرات ۲۰۱۵ اما تلاش‌های بی وقفه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس علیه توافق هسته ای در دولت باراک اوباما شکست خورد. اوباما نخستین رئیس جمهور آمریکا بود که در مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین بار صراحتا از رژیم صهیونیستی انتقاد کرد و این رژیم را به عنوان غاصب سرزمین اشغالی در فلسطین معرفی کرد و روابط آمریکا با رژیم اسرائیل به سردی گرایید.

در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» و نخست وزیری «بنیامین نتانیاهو» دو طرف روابط تنگاتنگی با یکدیگر داشتند و خواسته های رژیم صهیونیستی و لابی حامی این رژیم در آمریکا در دوره ترامپ محقق شد  به طوری که می‌توان گفت ترامپ کارگزار سیاست‌های صهیونیست‌ها در منطقه خاورمیانه بود. اما با رفتن ترامپ و آغاز ریاست جمهوری جو بایدن ماه عسل صهیونیست ها پایان یافت و دولت بایدن از بازگشت به برجام سخن گفت.

با پایان نخست وزیری نتانیاهو و بر سر کار آمدن نفتالی بنت، رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسید که با توجه به عزم واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای، نمی توان با سیاست نتانیاهو جلو رفت و باید تغییری در ساختار سیاسی در راستای هماهنگی با دولت بایدن ایجاد کرد. بنت با تغییر در رویکرد سیاست خارجی خود در قبال مسائل منطقه ای، ضمن اعلام مخالفت با بازگشت آمریکا به توافق هسته ای در عین حال تلاش کرد که از در گفت وگو با کاخ سفید برآید تا بتواند که تا جای ممکن با تاثیر گذاری بر سیاست آمریکا، منافع خود را در قبال این پرونده و سایر پرونده‌های منطقه ای بدست آورد. تا جایی که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه‌ با نشریه آمریکایی «فارین پالسی» گفت کشورش می‌تواند با توافق هسته‌ای جدید با ایران کنار بیاید.

این روزها ظاهرا مواضع رژیم اسرائیل تغییر کرده است. به نوشته اسرائیل‌هیوم، رژیم اشغالگر قدس از آمریکا خواسته که برای توافق با ایران شتاب نکند. مقام‌های این رژیم از این‌که آمریکا ظاهرا قصدی برای تحمیل مذاکرات در مورد توانمندی موشکی و حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه ندارد، ناخشنود هستند. از سوی دیگر رژیم اسرائیل زیر فشار آمریکا است تا از مخالفت قاطع در برابر احتمال احیای برجام بپرهیزد و رفتاری مشابه رویکرد سرسخت بنیامین نتانیاهو علیه دولت آمریکا از خود نشان ندهد.

در گزارش این رسانه اسرائیلی آمده که دولت بنت، مخالف سرسخت هر نوع لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و آن را اقدامی بد می‌داند. فرماندهان نظامی این رژیم به صراحت تهدیدات تروریستی خود را تکرار کرده‌اند که در صورت نبود گزینه تنبیهی از سوی آمریکا، رژیم اسرائیل گزینه خود را در نظر دارد.

علاوه بر این سایت وای. نت گزارش داده که یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در دیدار با رابرت مالی مدعی شده ایران که برای ازسرگیری مذاکرات ظاهرا ابراز آمادگی کرده است، ولی فقط به‌دنبال خرید زمان است و قصد جدی برای بازگشت به تعهدات خود بر اساس برجام یا یک توافق تازه را ندارد.

روزنامه اماراتی نشنال نیز در بخشی از یک گزارش با اشاره به دیدارهای اخیر مقامات آمریکایی و اسراییلی، از جمله سفر مالی به منطقه و فلسطین اشغالی نوشت: وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن میزبان آیدان رول همتای اسراییلی خود بود که در رایزنی‌هایشان درباره ازسرگیری مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا با ایران در وین نیز گفت‌وگو کردند. نشنال با اشاره به این که شرمن مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای در دولت باراک اوباما بود، نوشت: کارشناسان این دیدارها را تلاش آمریکا برای فرونشاندن نگرانی‌های اسراییل درباره مذاکرات وین و پرهیز از شکافی در روابط خود با آن می‌دانند.

این روزنامه افزوده است: اسراییلی‌ها هنوز نگران این هستند که آمریکا توافقی قوی با ایران انجام ندهد که موجب محدود کردن رفتار منطقه‌ای ایران شود، اختلافات دیگر مربوط به لغو تحریم‌هایی است که با بازگشت ایران به توافق نصیب آن خواهد شد و مربوط به بند غروب در توافق است.

رژیم صهیونیستی مدام این اتهام را تکرار می‌کند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است، در حالی که مقامات ایران اعلام کرده‌اند که به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نیستند و برای اثبات ادعای خود شدیدترین نظام‌های بازرسی را پذیرفتند. ادعاهای مقامات رژیم اشغالگر قدس در مورد برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه ای جمهوری اسلامی را نمی‌توان نگرانی خواند، سخنانی از این دست زیاده خواهی رژیمی اشغالگر است که بمب هسته ای در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha