۲۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۲
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84543177
۰ نفر

برچسب‌ها

آلودگی هوا پرنده‌های اروپا را پَر داد

تهران – ایرنا – با دخالت مخرب انسان در طبیعت و تغییرات اقلیمی، دنیای زیبای پرندگان هم در امان نمانده و یافته های یک بررسی جدید حاکی است آلودگی هوا باعث شده صدها میلیون قطعه از جمعیت گنجشک‌های خانگی در اروپا کاسته شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از گاردین، در حال حاضر ۲۴۷ میلیون قطعه گنجشک خانگی در اروپا نسبت به سال ۱۹۸۰ کاهش یافته و دیگر گونه های پرندگان که در همه جا حاضر بودند، نیز متحمل کاهش شدیدی شده است.

در کمتر از چهار دهه، از هر شش پرنده ،یک پرنده  ناپدید شده اند. در میان گونه های رایجی که از آسمان ناپدید شده اند، می توان به دم جنبانک زرد، سار و چکاوک اشاره کرد.

در این بررسی، داده های مربوط به ۳۷۸ گونه از ۴۴۵ گونه پرندگان بومی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و انگلیس تحلیل شد و این نتیجه به دست آمد که فراوانی کلی پرندگان مولد بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۷ بین ۱۷ تا ۱۹ درصد کاهش یافته است.

کاهش کلی و متناسب شمار پرندگان به طور ویژه در میان گونه های مرتبط با زمین های کشاورزی زیاد است.

در این مدت، گنجشک های خانگی بیشترین آسیب را دیده و نیمی از جمعیت خود را از دست داده، در حالی که خویشاوند نزدیکش گنجشک درختی شاهد کاهش ۳۰ میلیون قطعه پرنده بوده است.

آلودگی هوا پرنده‌های اروپا را پَر داد

 هر دو گونه به دلیل تغییر شیوه های کشاورزی کاهش یافته اند، اما گنجشک های خانگی همچنین به دلایلی چون کمبود غذا، بیماری هایی چون مالاریای پرندگان و آلودگی هوا از شهرها ناپدید شده اند.

درحالی که فعالیت های کشاورزی باعث از بین رفتن زیستگاه پرندگان می شود و استفاده از مواد شیمیایی در کشاورزی نیز حشرات مورد استفاده پرندگان را کاهش می دهد که می تواند دلیل کاهش جمعیت پرندگان باشد، اما پرندگان مهاجر از راه دور همچون دم جنبانک زرد به نسبت گروه های دیگر کاهش بیشتری داشته اند. بعلاوه جمعیت پرندگان ساحلی نیز سقوط کرده است.

فیونا برنز از مولفان اصلی این مطالعه گفت: بررسی ما، زنگ خطری برای تهدید بسیار واقعی انقراض پرندگان است.

وی تاکید کرد که اجلاس سال آینده کنوانسیون سازمان ملل درمورد تنوع زیستی برای ایجاد یک چارچوب قوی به منظور جلوگیری از انقراض و بازیابی فراوانی از دست رفته بسیاری از گونه ها، حائز اهمیت است.

وی افزود: ما برای مقابله با بحران اقلیمی نیاز به اقدام متحول کننده در سراسر جوامع نیاز داریم و این به معنای افزایش مقیاس کشاورزی دوستدار طبیعی، حفاظت از گونه ها، جنگلداری و شیلات پایدار و گسترش سریع شبکه مناطق محافظت شده است.

در حالی که در مجموع ۹۰۰ میلیون قطعه پرنده ناپدید شده اند، ۲۰۳ گونه از ۳۷۸ گونه مورد مطالعه افزایش یافته اند.

همچنین شمار ۱۱ گونه پرنده شکاری از سال ۱۹۸۰ دو برابر شده است، اگرچه این گونه نسبتا نادر هستند و جمعیت شان همچنان بسیار اندک است.

دانشمندان می گویند این پرندگان شکاری از افزایش تمهیدات محافظتی و کاهش آفت کش ها، همچنین طرح های خاص احیای گونه های بهره مند شده اند.

آلودگی هوا پرنده‌های اروپا را پَر داد

با این همه، مقیاس تلفات و انواع ناپدید شدن پرندگان در اروپا با کاهش در آمریکای شمالی قابل مقایسه است، جایی که مشخص شده است ۳ میلیارد پرنده از سال ۱۹۷۰ ناپدید شده اند.

آنا استانووا رئیس موقت حفاظت یک تیم بین المللی مسئول حفاظت موسوم به «بردلایف یوروپ» (BirdLife Europe) گفت: این گزارش با صدای بلند و مشخصا نشان می دهد که طبیعت زنگ خطر را به صدا درآورده است.

وی افزود: اگرچه محافظت از پرندگانی که گونه های نادر و در معرض خطرند، به موفقیت هایی رسیده است، اما به نظر نمی رسد برای حفظ جمعیت گونه های فراوان کافی باشد.

وی یادآور شد: شمار پرندگان معمولی کمتر و کمتر می شود، عمدتا به این دلیل که فضاهایی که به آن وابسته اند، به دست انسان ها از بین می رود.

این مقام مسئول گفت: طبیعت از زمین های کشاورزی، دریا و شهرهای ما ریشه کن شده است. دولت ها در سراسر اروپا باید اهداف قانونی الزام آور برای احیای طبیعت ایجاد کنند. در غیر اینصورت، عواقب شدید خواهد بود از جمله برای گونه های خود ما.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha