تعیین تکلیف پسماند روی، ارمغان سفر پیشین آیت الله رییسی به زنجان

زنجان - ایرنا - پس از سال‌ها کشمکش و جدال دولت و بخش خصوصی بر سر مالکیت پسماند روی انبار شده در شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان، بالاخره اوایل سال گذشته با رای دستگاه قضا مالکیت آن به دولت واگذار شد تا مردم استان زنجان از عواید آن بهره‌مند شوند.

به گزارش ایرنا انبار پسماند رویِ واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان (۱۵ کیلومتری جنوب شهر زنجان)، علاوه بر نگرانی و دغدغه‌هایی که به لحاظ آسیب‌ و خطراتی که بر محیط زیست‌ و سلامت مردم داشت، موجب اختلاف بین دولت و بخش خصوصی در تملک این کیک‌ها شده بود و انتقال این مواد و دفع اصولی و بهداشتی آن نیز مدت‌ها به عنوان مطالبه عمومی مردم این استان مطرح می‌شد تا اینکه در جریان سفر شهریور ماه سال ۱۳۹۸رییس قوه قضاییه وقت ( آیت الله رییسی) به استان زنجان به صورت جدی مطرح شد و با دستور رییس دستگاه قضا، تعیین تکلیف پسماند روی در دستور کار قرار گرفت.

در سال‌های اخیر وقتی مشخص شد که پسماندها دارای مواد و عناصر ارزشمندی هستند، اختلاف بین دولت و بخش خصوصی بر سر تملک آن آغاز و موضوع در نهایت به مراجع قضایی ارجاع داده شد تا اینکه پس از مدت‌ها پیگیری، روز سه‌شنبه /۱۶ اردیبهشت/ سال گذشته بنا بر اعلام رییس کل دادگستری استان زنجان با رای محاکم قضایی در سالی که به نام "جهش تولید" نامگذاری شده بود، پسماندهای روی به تملک دولت درآمد تا عواید آن به نفع مردم استان زنجان هزینه شود.

به گفته مسوولان اجرایی استان زنجان درآمد حاصل از ساماندهی و تعیین تکلیف پسماند روی برای جبران آسیب‌های جسمی و روحی وارد شده به مردم این استان در پی فعالیت صنعت روی، هزینه می‌شود. بخشی از درآمدها نیز صَرف بهبود وضعیت محیط زیست، فاضلاب شهری، بهداشت و درمان، جوانان و آموزش خواهد شد. بخشی از درآمد حاصل از فروش پسماند روی نیز برای پروژه‌های مهم، تاثیرگذار و ماندگار استان زنجان صرف خواهد شد. 

اسفند سال گذشته نیز محل جدید انبار فیلتر کیک‌های شهرک روی زنجان در اراضی روستای سردهات در ۵۵ کیلومتری زنجان با حضور شماری از مسوولان استان افتتاح شد.

رییس کل دادگستری استان زنجان در آن مراسم افتتاح گفت: امروز روز جشن برای مردم استان زنجان است، چرا که یکی از مطالبات مردم استان با همت و تلاش همه مسئولان زنجان محقق شد.

وی همچنین گفت: این پروژه تهدیدی برای ساکنان منطقه درپی نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، محل جدید انبار پسماند روی زنجان آماده بهره برداری شده و از سال گذشته پسماند روی کارخانجات شهرک روی زنجان به این محل منتقل می شود.

گفتنی است استان زنجان با تولید ۸۰ درصد شمش روی کشور، اولین و بزرگترین تولیدکننده شمش روی خاورمیانه بوده و شمش روی، عمده محصول صادراتی این استان است.

روزانه ۲ هزار تُن پسماند روی در شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان تولید می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان با فعالیت بیش از ۶۰ واحد صنعتی، ۷۰ درصد روی کشور را تولید می‌کند، گفت: این شهرک، صادراتی‌ترین شهرک صنعتی در کل کشور بوده و بیش از ۸۰ درصد محصولات تولیدی آن صادر می‌شود.

ناصر فغفوری با بیان اینکه پسماندهای روی زنجان دارای عناصر ارزشمندی است، اظهار داشت: وجود همین عناصر، یکی از دلایلی بود که دولت در خصوص این پسماندها ادعای مالکیت می‌کرد.

مدیرکل محیط زیست استان زنجان نیز با بیان اینکه مشکل اصلی شهرک صنعتی روی زنجان و پسماندهای آن به حدود ۲۰ سال قبل و موضوع جانمایی این شهرک برمی گردد، گفت: متاسفانه در شروع به کار این شهرک که در نزدیکی شهر نیز واقع شده است، زیرساخت های مناسب برای دفع پسماندها ایجاد نشده و این موضوع، امروز مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

حسین آبسالان افزود: در محل جدید آماده سازی شده برای انبار پسماندهای روی در اراضی روستای سردهات زیرساخت های لازم انجام شده و اکنون دیگر جای هیچ گونه نگرانی از انبار پسماند در مکان جدید وجود ندارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha