برنامه هفتم توسعه و بودجه ۱۴۰۱ بر مبنای آمایش سرزمین تدوین می‌شود

تهران- ایرنا- رییس سازمان برنامه بودجه با بیان اینکه توسعه باید متوازن، متعادل و مبتنی بر آمایش سرزمین باشد، گفت: با هدف شکوفا شدن ظرفیت‌های تجاری مناطق مرزی، برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۱ بر مبنای آمایش سرزمین تدوین می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان برنامه و بودجه کشور «مسعود میرکاظمی» در چهارمین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: با وجود صرف منابع کلان در توسعه زیرساخت‌های کشور، وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی مطلوب نیست. این موضوع نشان می‌دهد که شیوه فعلی اداره کشور باید تغییر کند.

وی با اشاره به اهمیت اثربخش شدن منابع دولت، افزود:‌ در قوانین سالانه بودجه و حتی برنامه‌های توسعه پنج ساله گاهی آنقدر به حاشیه پرداخته شده که متن فراموش شده است.  هدف نهایی همه برنامه‌ها باید بهبود وضعیت شاخص‌های کلان و پیشرفت زندگی مردم در ابعاد مختلف باشد.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: درحال حاضر در برخی بخش‌ها تا ۱۰ برابر ظرفیت مورد نیاز کشور سرمایه گذاری شده و نتیجه این می‌شود که با تعطیلی آنها اتفاقی در بازار نمی‌افتد. این امر نشان می دهد جهت گیری‌های دولت اشتباه بوده است.

میرکاظمی بازنگری در راهبردهای توسعه را ضروری دانست و تاکید کرد: چرا با وجود تعداد زیاد دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد و سرمایه گذاری بالا، بهره وری پایین است؟ این سوال اساسی است و همه این‌ها نشان می‌دهد جهت گیری‌ها باید عوض شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه ‌در بودجه ۱۴۰۱ رشد اقتصادی محور برنامه‌ها خواهد بود، تصریح کرد: برنامه ریزی بودجه سال آینده، متناسب با همین اصل انجام می‌شود و بودجه سال ۱۴۰۱ پاسخگو، ساده و قابل اندازه گیری خواهد بود.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه منابع مصرف شده در گذشته بیشتر از آنکه اقتصادی محور باشد عمرانی محور و سخت افزار محور بوده است، افزود: برای رفع این نقیصه، منابع بودجه سال آینده در جهت ایجاد اشتغال هدایت می‌شود.

دکتر میرکاظمی افزود: در بودجه ۱۴۰۱ تعیین خواهد شد چه درصدی از رشد اقتصادی را بخش کشاورزی، صنعت، ساختمان، خدمات، حمل و نقل و بخش‌های مختلف برعهده خواهند داشت.  سهم استان‌ها و شهرستان‌ها نیز در تحقق اهداف بودجه مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه رشد بهره وری به طور جدی دنبال می‌شود، اظهار داشت: رفع موانع، از ظرفیت‌های خالی رقابت‌پذیر صورت خواهد گرفت.

وی در مورد ردیف‌های بودجه سال آینده نیز گفت: برای ایجاد پاسخگویی مورد نیاز تعداد ردیف‌های بودجه به حداقل خواهد رسید و دیگر خبری از بودجه قطور و با چند هزار ردیف نخواهد بود.

معاون رئیس جمهوری بیان کرد: توسعه باید متوازن، متعادل و مبتنی بر آمایش سرزمین باشد مناطق مرزی از استعداد تجاری بالایی برخوردار است که در جهت شکوفا شدن این استعدادها برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۱ بر مبنای آمایش سرزمین تدوین می‌شود.

میرکاظمی در پایان سخنان خود نقش کمیسیون صنایع و معادن در تغییر ریل اقتصادی را مهم دانست و عنوان داشت: مشاوره و همفکری اعضا کمیسیون صنایع و معادن برای افزایش اثربخشی منابع در صنعت و تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل لازم است.  

چهارمین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور  مسعود میرکاظمی،  رئیس سازمان برنامه و بودجه و اکبری رئیس کمیسیون صنایع و معادن و اعضا کمیسیون صنایع و معادن در جهت نزدیک تر شدن دیدگاه های دولت و مجلس برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha