۲۵ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۶
کد خبرنگار: 1343
کد خبر: 84542908
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کامیابی دولت در آزمون واکسیناسیون

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در یادداشتی می‌آورد: زمانی که کارآزمایی واکسن‌ها در دنیا در حال انجام بود، از آنجایی‌که هنوز واکسنی در کشور تولید نشده بود بنده و برخی از کارشناسان از وزارت بهداشت وقت خواهش کردیم اجازه دهند قسمتی از کارآزمایی واکسن‌ها در ایران انجام شود.

روزنامه ایران ۲۵ آبان در یادداشتی به قلم رییس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ آورده است: حتی بنده حاضر بودم در این کارآزمایی‌ها به‌عنوان داوطلب شرکت کنم. علت اینکه خواستار مشارکت در کارآزمایی بودیم دو دلیل داشت: اولاً خودمان نیز تأثیر واقعی واکسن‌ها را مطالعه کنیم و ثانیاً اینکه این کار باعث تسریع در خرید واکسن‌ها می‌شد. متأسفانه وزارت بهداشت دولت قبل اجازه نداد و در کنار آن نیز روند خرید واکسن‌ها به کندی پیش رفت.

یکی از شعارهای مهم آیت‌الله رئیسی تسریع روند واکسیناسیون بود و با روی کار آمدن دولت جدید خرید واکسن بخوبی انجام شد به‌صورتی که تا امروز حدود ۹۸ میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است. ما امروزه هم در بخش تولید واکسن پیشرفت‌های خوبی داشتیم و هم اینکه واردات واکسن بخوبی و با تعداد بالایی صورت گرفته است به‌گونه‌ای که حتی برای تزریق دوز بوستر نیز کمبودی نداریم. مهم‌ترین اتفاقی که در دولت جدید افتاد این بود که جان مردم فدای تولید داخل نشد زیرا تأخیر در خرید واکسن و صبر برای تولید داخل می‌توانست جان خیلی از هموطنان را به خطر بیندازد.

ما تقریباً از پیک پنجم عبور کردیم، با اینکه رعایت پروتکل‌ها بسیار کمتر از قبل شده ولی هر روز شاهد کاهش روند فوتی‌ها هستیم و این کاهش را مدیون واکسن‌های تزریق شده هستیم. گزارشی که اخیراً از طرف وزارت بهداشت ارائه شده بود نشان داد واکسن‌های تزریق شده نقش ۹۰ درصدی در کاهش مرگ و میر و نقش ۸۴ درصدی در کاهش نرخ بستری‌ها ایفا کردند. بالاخره دیدگاه دولت جدید در ارتباط با کنترل پاندمی و واکسیناسیون بسیار جدی‌تر از دولت قبل بوده است. همین چند ماه قبل بود که یک نظرسنجی نشان داده بود حدوداً ۲۶ درصد از ایرانی‌ها امیدی به واکسینه شدن نداشتند و علت این امر کمبود واکسن در آن موقع بود ولی امروز شاهد این هستیم که تمام صف‌های شلوغ واکسن از بین رفته و جای خود را به مراکز بی‌شمار و خلوت واکسیناسیون داده است.

سرعت تزریق واکسن در کشور هم تراز با اتحادیه اروپاست و کشور ما یکی از کشورهای موفق در تزریق واکسن است. ایران چهاردهمین کشور دنیا از لحاظ تعداد واکسن تزریق شده بوده و ۸۲ درصد از بالای ۱۲ ساله‌ها حداقل یک دوز واکسن را گرفتند. بعضی از هموطنان ترجیح می‌دهند واکسن تولید داخل را تزریق کنند. با توجه به پیشرفت‌های خوبی که در تولید واکسن حاصل شده است و تنوع واکسن‌های داخلی (پلتفرم‌های ویروس غیر فعال و پلتفرم پروتئینی) سبب شده است که هموطنان انتخاب‌های زیادی برای تزریق داشته باشند. در کنار تولید و خرید واکسن‌ها داروهای مختلفی نیز در دنیا در حال مطالعه هستند که نتایج مطالعات دو عدد از این داروها موفقیت‌آمیز گزارش شده است.

یکی از این داروها نقش ۵۰ درصدی در کاهش بستری و دیگری نقش ۸۹ درصدی در کاهش روند بستری ایفا می‌کند. خبر خوب درارتباط با این دارو این است که دولت خرید یکی از این داروها را بررسی می‌کند و در کنار آن داروی دوم نیز به احتمال زیاد به‌صورت مشارکتی در کشور ما نیز تولید خواهد شد. در انتها از مردم عزیز خواهش می‌کنم هر چه زودتر نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام کنند تا بیش از این شاهد فوت و بستری شدن هموطنان عزیز نباشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha