گورباچف: تضمین امنیت جهان با سلاح اتمی ادعایی بی اساس است

مسکو - ایرنا - میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در پیامی به همایش "ائتلاف جهانی رهبران برای امنیت اتمی و جهان عاری از سلاح هسته ای" گفت، تضمین امنیت جهان با سلاح اتمی ادعایی بی اساس است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری دولتی تاس روسیه، گورباچف روز دوشنبه در پیامی به همایش "ائتلاف جهانی رهبران برای امنیت اتمی و جهان عاری از سلاح هسته ای" که در نورسلطان پایتخت قزاقستان گشایش یافت، خواستار غیرنظامی شدن سیاست جهانی شد.

گورباچف در مورد تهدیدهای جهانی ازجمله همه گیری کرونا، فقر و کمبود آب و گرم شدن هوای کره زمین خواستار تغییر تصور در مورد مفهوم امنیت شد که تاکنون به جنبه نظامی آن توجه شده است.

به گفته آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، در صورتی که دولت ها مبالغ هنگفت و سرسام آور برای رقابت تسلیحاتی و بویژه برای تسلیحات اتمی صرف کنند، تامین امنیت مردم به شکست می انجامد.

گورباچف گفت: طرفداران بازدارندگی اتمی بر این باورند که این سلاح ضامن صلح و امنیت است و در پاسخ آنها تاکید می کنم که این ادعا که سلاح اتمی جهان را نجات داد، ادعای واهی خطرناک است.  

پنج کشور روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلیس و چین قدرت های هسته ای دارای سلاح اتمی را تشکیل می دهند و هند و پاکستان و نیز رژیم صهیونیستی بطور غیررسمی سلاح هسته ای در اختیار دارند.
 
نشریه نیوزویک اخیراً با اشاره به افزایش تعداد کلاهک های هسته ای در جهان، شمار جدیدترین تسلیحات آمریکا را ۶۶۵ فروند موشک بالستیک قاره پیما مستقر، موشک بالستیک زیردریایی مستقر و بمب افکن سنگین ذکر کرده است.

یکهزار و ۳۸۹ کلاهک مستقر بر روی موشک های بالستیک قاره پیما، موشک های بالستیک زیردریایی و کلاهک های هسته ای برای بمب افکن های سنگین مستقر و همچنین ۸۰۰ پرتابگر بالستیک قاره پیما مستقر و غیر مستقر، موشک بالستیک زیردریایی مستقر و غیر مستقر و بمب افکن های سنگین مستقر و غیر مستقر از دیگر تجهیزات اعلام شده در این فهرست است.

از دیگر رژیم های دارای کلاهک های متعدد هسته ای که تهدیدی بزرگ برای صلح و امنیت جهانی بوده و بزرگترین مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است، رژیم صهیونیستی است. این رژیم که حاضر به امضای پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای نیست، زرادخانه هایی مملو از کلاهک های هسته ای دارد که مرتب بر تعداد آن اضافه می شود. این رژیم با چنین فعالیت های خطرناکی، بدون تردید بزرگترین تهدید برای امنیت خاورمیانه و یک تهدید جدید برای امنیت جهان است.

رژیم صهیونیستی بیش از ۴۰۰ کلاهک اتمی در زرادخانه های اتمی این کشور مخفی کرده است و تاکنون به هیچ طرفی به ویژه آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه نداده است هیچ یک از تاسیسات هسته ای و اتمی آن از جمله زرادخانه ها و راکتور دیمونا که امنیت و سلامت مردم منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، بازرسی شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha