هزار بیمار کلیوی در شمال شرق کشور در نوبت پیوند عضو هستند

مشهد- ایرنا- مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم‌اکنون هزار شهروند دچار نارسایی کلیه در واحد پیوند اعضای این دانشگاه که ناحیه شمال شرق کشور را زیر پوشش خود دارد به طور رسمی در نوبت جراحی پیوند کلیه قرار دارند.

دکتر ابراهیم خالقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۲۰۰ بیمار دچار نارسایی کلیه دارای پرونده فعال بوده و در اولویت و هم اکنون تمام اقدامات لازم پزشکی قبل از پیوند برای آنها انجام شده و آماده پیوند کلیه هستند.

وی بر لزوم کاهش موارد پیوند کلیه از "دهنده‌ زنده" با افزایش آگاهی عمومی به منظور فرهنگ‌سازی در زمینه پیوند اعضا از شهروندان دچار مرگ مغزی شد تاکید و بیان کرد: افزون بر ۹۰ درصد جراحیهای جاری پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیماران مرگ مغزی انجام می‌شود. 

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم‌اینک تنها پنج درصد موارد جراحی پیوند کلیه از "دهنده زنده" صورت می‌گیرد.

خالقی افزود: امیدواریم با فرهنگ‌سازی و گسترش آگاهیهای عمومی در این زمینه تعداد موارد پیوند کلیه از دهنده زنده در آینده نزدیک به صفر برسد.

وی به آغاز جراحی پیوند کلیه در مشهد از سال ۱۳۶۷ اشاره و بیان کرد: ظرف ۳۳ سال اخیر تاکنون چهار هزار  پیوند کلیه در این شهر انجام شده است که ۲ هزار و  ۵۰۰ مورد از این تعداد پیوند کلیه مربوط به دهنده زنده و هزار و ۵۰۰ مورد آن از بیماران مرگ مغزی صورت گرفته است. 

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: جراحی پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال ۱۳۸۰ راه‌اندازی شده است و تاکنون اعضای بدن هزار و ۱۱ بیمار مرگ مغزی در خراسان رضوی به شهروندان بیمار نیازمند اهدا شده که ۷۵ تن از این تعداد ظرف امسال تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.  

خالقی افزود: اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی سال جاری منجر به  ۴۶ مورد پیوند کلیه، ۵۴ مورد پیوند کبد، ۱۳۶ مورد پیوند قرنیه، ۱۴۶ مورد پیوند پوست و چهار مورد پیوند کلیه و پانکراس شده است.

واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که اکنون شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha